Bebek Kahvaltısı Nasıl Olmalı?

Bebek kahvaltısında neler olmalıdır?

Yazar
Alper Alpay
Kategori
Beslenme
Tarih
10/28/2022

Bebek kahvaltılarında özellikle emzirme döneminin yerinigıdalara bırakması durumu, 6 aylık süreden sonra gerçekleşmektedir. Bebekleriçin ilk 6 ay anne sütü çok önemlidir. Bebeğiniz sonrasında ek gıdayageçebilir. Özellikle 6 aydan sonra ek gıdaya geçiş dönemi önemli olacaktır. Bebeğinizinyeni tatlar keşfetme süreci anne sütünün bir süre daha emmeye devam edilmesiile birlikte yerini yemeklere bırakıyor. Her anne bu süreçte besleyicivitaminleri bol en iyi şekilde kahvaltıyı hazırlamak istiyor. Bebek kahvaltısınasıl olmalıdır peki? Gelin bu yazımızda detaylara hep birlikte göz atalım.

Bebek kahvaltısında neler olmalıdır?

Bebek kahvaltısı nasıl olmalıdır? Bu sorudan önce nelertercih edilmelidir? Gelin bir bakalım. 6. Aydan başlayan kahvaltıda anne sütüçok önemlidir. Bebekler ek gıdaya geçiş döneminde yalnızca yemekleri değil annesütü de alması gerekir. Bu sayede destekleyici bir yapıda ilerlemiş olursunuz.

·        6. ayda bebekler sabahları anne sütü aldıktanhemen sonra meyve püresi ile tanışmalıdır. Kahvaltının ilk aşamalarınıbu sayede rahatlıkla gerçekleştirebilirler. Ardından sebze püresi ya da yoğurttercihinde bulunabilirsiniz. Meyve pürelerini özellikle muz, armut, elma vbmeyvelerden rahatlıkla yapabilirsiniz.

Sebze pürelerini özellikle patates, havuç, brokoli gibibebeğe zarar vermeyen doğal sebzeleri tercih edebilirsiniz. Kullandığınızyoğurt yerine az miktarda kefir tercih edebilirsiniz. Bu da lezzet katabilir.

·        7 aylık süreç içerisinde bebekler için artıkpüreler değil de besinlerin kendilerini kullanmanız önemli olacaktır.Kahvaltıda yumurta, peynir, haşlanmış sebzeler tüketebilirsiniz. Haşlanmışsebzeleri küçük küçük keserek bebeğinize sunmanız önemli olacaktır. Bununnedeni bebeklerin tat alma duyularının gelişmesi ve el ile yiyecekleri tutmayıöğrenmesi olacaktır. Bu sayede bebeğinizin motor gelişimi de gerçekleşmişolacaktır.

Bebek kahvaltısında olabilecek başlıca besinler nelerdir?

  • Peynir (mümkünse tuzsuz lor peyniri olabilir)
  • Yumurtanın sarısı (iyi pişmiş)
  • Avokado
  • Muz
  • Çilek
  • Yulaf
  • Haşlanmış sebzeler: havuç, brokoli, karnabahar vb.
  • Kefir ay da az miktarda yoğurt (tercihe bağlı ve bebeğin alerjisi olmadığına eminsek)

Çeşitlilik artırılırsa bebeğinize çok fazla besin sıralayabilirsiniz.Önemli olan bebeğin hangi besinleri alması gerektiğini bilmeniz olacaktır.

Bebek kahvaltısı nasıl olmalıdır?

Bebek kahvaltısının önemli kısmı öncelikle hangi kahvaltıların hazır olacağıdır. Yavrular bu süreç içerisinde yeni tatlar keşfetmeye başlayacağı için hem kahvaltılarda hem de akşam yemeklerinde özellikle farklı lezzetleri tattırmanız gerekiyor. Bu sayede özellikle 6 aylık süreçten sonra püre şeklinde yapılan öğünleri artık daha taneli şekilde sunmanızda fayda var.Bu sayede bebeğin motor gelişimini de ön plana çıkarmış olacaksınız. Tat alma, çiğneme becerileri özellikle hızlı bir gelişim için önemli olmaktadır.

Bebek kahvaltısı için öneriler

Püre şeklideki kahvaltılar önemli bir ölçüde ilerlemektedir.Bu konuda 6 aylık ek gıdaya geçiş sürecinde ve bebeğinizin dişleri çıkana kadarpüre şeklindeki kahvaltılar büyük bir önem arz etmektedir.

-         Elmalı tarçınlı püre bu konuda önemli olacaktır.Harika bir kahvaltı olabilir. Bebeğinizin yeme kapasitesine göre birkaç küçükelma, tarçın ve su bu konuda önemli bir lezzet sunabilir. Blenderdan geçirerek aynı zamanda az miktarda yulaf da ekleyebilirsiniz.

-         Sebze pürelerine bakarsanız, bu da ek gıdaya geçişte büyük bir yardımcılık oluşturacaktır. Bebeğinizin yiyebileceği hafif sebzeleri seçerek püreler de hazırlayabilirsiniz. Mesela patates, havuç ya da brokoli ile birlikte haşlayarak en güzel lezzetleri oluşturabilirsiniz.Ardından ılıtılmış yoğurt ile blenderden yardım alın ve püre oluşturun. Duruma göre lor peyniri de katabilirsiniz.

Çok sayıda taneli kahvaltılar nelerdir?

-         6, 7 ay arası olan süreçte ise farklı beslenme önerilerine göz atabiliriz. Fakat burada önemli olan kısım artık bir kahvaltı alışkanlığı kazanılması olacaktır. 7 ay ve sonrası için bebek kahvaltısı nasıl olmalıdır? Gelin göz atalım.

-         Harika krepler yapmak bu konuda bebeğinizi çok mutlu edecektir. Bebeklerin çok seveceği cinsten olan bu krepler, meyvelerle yada peynirle servis edilebilir. Yumurta sarısı, süt ve buğday unu kullanarak sağlıklı krepler elde edebilirsiniz. Bu arada süt seçimlerinde bebeğinizin alerjik reaksiyonlarına göre dikkat etmenizde fayda var.

-         Sağlıklı muffinler bu konuda ön plana çıkarılıyor. Bebeklerimizde şeker ve tuz kullanımından kaçınmanız lazım. Bu yüzden tatlı ürünler elde ederken mutlaka doğal şekerleri kullanmaya özen gösterin. Şeker ve beyaz un kullanmak yerine bal, buğday unu ya da çekilmiş yulaf unu kullanabilirsiniz. Bu sayede protein açısından da zengin bir kahvaltı hazırlamış olursunuz.

Sağlıklı tatlılar nelerdir?

Sağlıklı tatlılar için bebeğinize özel hazırlıklar yapabilirsiniz. 1 yaşına gelen bebeğiniz için harika tatlılar yapabilirsiniz. Peki ama nedir bu tatlılar? Gelin yakından göz atalım.

Sağlıklı toplar:

-         3 adet hurma

-         3 adet kuru kayısı

-         Keçiboynuzu pekmezi ya da evde bulunan doğal pekmez

-         Buğday unu ya da yulaf kullanabilirsiniz

-         Az miktarda kakao katabilirsiniz

 

Hazırlanışlarında özellikle hurma ve kayısıyı haşlayarak yumuşamalarını sağlamanız gerekiyor. Ardından malzemelerle birlikte karıştırın ve sert bir püre kıvamı elde edin. Bu sayede yuvarlak minik toplar elde edin.Bu sayede bebeğiniz hem sağlıklı, hem hafif bir tatlı yapabilirsiniz.

Yulaf ezmeli kahvaltı tatlısı:

-         Yarım su bardağı yulaf

-         1 su bardağı süt

-         1 adet elma ve yarım muz

-         Biraz tarçın

İle gayet keyifli lezzetler hazırlayabilirsiniz ve bunu yaparken de kendinize özgü çözümleri ön plana çıkarabilirsiniz. Bu lezzetlerle birlikte bebeğinize rahat ve tatlı bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz. Bu gibi tatlara alıştırırsanız ileriki yaşlarda bebeğiniz çikolata yerine sağlıklı tatlıları tercih edecektir. Bu yüzden elmayı rendeleyip yulaf ve sütün olduğu tencereye alarak ardından puding kıvamına gelene kadar karıştırın ve kaseye alarak tarçın, muz ve isteğe bağlı ceviz gibi lezzetlerle tatlandırmaya devam edin. Sağlıklı bir beslenme süreci bu konuda önemli olacaktır.

Sonuç olarak:

Bebeğinizin için hazırladığınız bebek kahvaltısı nasıl olmalıdır sorusuna cevap vermek adına, ek gıdalarla geçiş süreçlerini iyi bir şekilde organize etmek gerekir. Sabırlı bir şekilde her bir tat ile tanışması gerekecektir. 7 ay ve sonrası için kahvaltıları çeşitlendirmek bu konuda yumurta ve lor peynirli gibi süreçlerde önemli bir çalışma yaratmış olacaktır. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey; bebeğinizin öğünlerinde alerjik reaksiyon oluşturabilecek ürünleri kullanmamanız ve 8 ay sonrasında püre kullanımını bırakmanız olacaktır. Bebeklerin çiğneme ve motor gelişimleri için besinleri taneli yemeleri oldukça önemlidir. Bu konuda yapmanız gereken düzenli yaklaşımı özel bir planlama ile organize edebilir ve çalışmalarınızı aynı şekilde yürütmeye başlayabilirsiniz.

Buradan Devam Et!