Dede Korkut Hikayeleri

Türk Hikayelerinden Destansı Klasikler, Dede Korkut...

Oğuz Türklerinin eşi benzeri olmayan epik ve destansı hikayeleri olan Dede Korkut Hikayeleri, modernleştirilmiş versiyonları ile birlikte sitemiz üzerinde yayında.

Hikayeler

Kocaman Bi' Site, sizlere eşsiz ve orijinal bir hikaye seçkisi sunar ve uykudan önce çocuklarınıza okuyabilmeniz için bilindik hikaye uyarlamalarının yanı sıra pek çok orijinal, yeni ve sadece kocamanbisite.com için yazılmış hikayeleri barındırır.

Çocuğuna kısa hikaye oku ve onun geleceğine ışık ol...

REKLAM

Kısa ve Eğitici
Çocuk Hikayeleri

Çocuklara uyku öncesi hikaye okumak, onların zihinsel ve duygusal gelişimlerine olumlu katkı sağlarken, onları pek çok gündelik temada bilgilendirir ve hayata hazırlar.

Örneğin çocuklarınıza yardımlaşma veya dostluk ile alakalı bir hikaye okuduğunda, çocuğun bu mesajları direkt olarak alır ve gelecekteki arkadaşlık ilişkileri için öğrenimler kazanır.

Aile sevgisi ve bağları, akrabalarla ilişkiler, dini inançlar, evcil hayvan sevgisi, hijyen bilgileri, sorumluluk bilinci gibi pek çok konuda, çocuğunu, günlük 10 dakikalık bir hikaye okuma seansı ile çok düzgün bir şekilde eğitebilirsin.

annemasalokuyor
Ücretsİz, eğİTİCİ VE KISA

Çocuklara Hikaye Oku

Çocuklarınız artık bilindik hikaye kitaplarını okumak istemiyorsa, kocamanbisite.com ile bu artık bir problem değil!

Çocuğunuza her gün farklı bir hikaye okuyabileceğiniz kadar çeşitte hikayeler sunuyoruz.

Üstelik bu hikayeler arasında senin de hikayelerin yer alabilir ve ebeveyn olarak para kazanabilirsin. Tek yapman gereken bizimle iletişime geçmek.

ONLARCA ÜCRETSİZ
HİKAYELER

Sitemizdeki tüm çocuk masalı ve çocuk hikayeleri sizler için özel olarak yalnızca burada yayınlanmak üzere üretilmektedir.

Eğitici çocuk hikayeleri, uykudan önce hikayeler, yardımlaşma hikayeleri gibi pek çok ilgi çekici ve aranan kategorileri çok yakında daha detaylı olarak tüketebileceksiniz.

Buna ek olarak, çocuk fıkraları ve çocuklar için espriler gibi içerikleri de çok kısa bir süre içerisinde yayına alacağız.

Kocaman Bi' Masal Sitesi, çocuklarınıza ufuk açıcı klasik ve modern masallar ile çocuk hikayeleri okumanıza olanak sağlar. Modern ve güncel tasarım trendlerine uygun olarak tasarlanmış bu masal ve hikaye sitesi ile hedeflediğimiz birincil amaç, dijital araç ve gereçlerin olumsuz etkilediği ebeveyn-çocuk ilişkisine olumlu bir katkı sağlamaktır. Anne ve babalarından hikayeler dinlemiş çocuklar olarak büyüdük ve günümüz çocukları yalnızca youtube videolarından hikaye dinlemesinler istedik, siz ebeveynlere bu siteyi yaptık. Çocuklarınıza yatmadan önce ayıracağınız 10 dakikalık bir hikaye seansı ile onlara harika bir hayal gücü armağan edebilirsiniz. Üstelik çocuk hikayelerinin en güzel yanlarından biri de, öğretici unsurlar barındırmasıdır.

Daha farklı İÇERİKLER ARIYORSAN

DİĞER MASALLARI OKU

Modern masallar

Yeni ve bilinmeyen kısa çocuk masalları
Masalları gör   

Grimm Masalları

En bilindik ve en popüler çocuk masalları
Masalları Gör    

Hikaye Nedir?

Hikaye, öykü adı ile de bilinen, gerçek veya gerçeğe yakın kurgusal bir olayı aktaran kısa ve düzyazı yapısı şeklindeki metinsel anlatıdır.

Genellikle kısa olarak yazılan hikayeler, yalın olay örgüsü sayesinde, olayları güçlü bir şekilde aktarabilir. Öykü içerisindeki karakterlerin az sayıda olması, roman gibi aşırı derinlik içermemesi, okuyucunun hızlı bir şekilde kurguyu anlayabilmesine olanak sağlar.

Öykü veya hikayede, olayın geçtiği yer sınırlı iken, anlatı dili oldukça yoğun bir şekilde kendini gösterir.

Detaylı derinliklere sahip olmayan karakterler, en belirgin özellikleri ile kaleme alınır.

Hikayelerin konuları tamamiyle gerçek veya tamamiyle hayal ürünü ve dahi bunların karışımı olabilmektedir. Bu bağlamda çarpıcı ve anlamlı finaller, okuyucuyu oldukça etkileyebilirken, ana metin olarak çok güçlü mesajlar verilebilir.

Hikaye veya diğer adı ile öykü, beş temel yapı unsuruna sahiptir ve bunlar şu şekilde tanımlanabilir: kişiler, olay örgüsü, mekan, zaman, anlatıcı ve bakış açısı...

Metinsel tür olarak olay hikayesi ve durum hikayesi şeklinde birbirinden ayrılan hikaye, Türk Edebiyatı ve diğer tüm dünya edebiyatları dahil olmak üzere sayısız örneğe sahiptir.

Hikaye Okuma
Niçin Önemli?

Çocuk hikayeleri, çocukların dünyayı ve insanı algılamadaki kapasitesini arttırarak, onların hayatı anlama ve yorumlamadaki yeteneklerini doğrudan geliştirir.

Edebiyatın çocuklar üzerindeki etki herkesin malumu. Eğer belli doğru bir zamanda çocuk ve edebiyat arasındaki ilişkinin tohumu ebeveyn tarafından düzgünce atılamaz ise, çocuğun edebiyat dünyasına olan girişi çok zor hatta imkansız olabiliyor.

Bu bağlamda, Kocaman Bi' Site, fikir olarak ebeveynlerin çocuklarına sesli olarak okuyabilecekleri basitlikte ancak halen edebi özelliklerin korunduğu kurgusal metinler sunuyor ve çocuğun edebiyat ile olan ilişkisinin ilk adımını atmayı hedefliyor. Çocukların hikaye dinleme etkinliği sırasına aile üyeleri ile kurduğu özel bağ ise olayın bonusu.

Uykudan önce, uyandıktan sonra veya normal bir etkinlik saati kapsamında çocuklara hikaye okunması,  kısa ve uzun hikayeler farketmeksizin, çocukların empati yeteneklerini geliştirirken, okul çağına yaklaşan çocukların konsantrasyon seviyelerinde de dolaylı bir artış sağlayacak. Buna ek olarak, arkadaşlık hikayesi gibi kategorilerde derlediğimiz metinler, çocukların edinecekleri arkadaşlık ilişkileri için fikir bazında daha hazır olmalarını sağlayacak.

Öykü Nedir?

Öykü, hikaye olarak da bilinen, gerçek veya gerçeğe yakın, mantığa uyan bir olay veya durumu aktaran kısa ve düzyazı şeklindeki metinlerdir. Roman veya diğer uzun edebi eserlerden farkı, kısa oluşu ve daha az detaya odaklanarak vermek istediği ana mesajı etkili bir biçime aktarabilmesidir.