Kırmızı Başlıklı Kız

Klasik Çocuk Masalı Oku

Kırmızı Başlıklı Kız

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal pireler berber iken ben bağda üzüm bekler, derede odun yükler iken bir varmış, bir yokmuş...

Bir zamanlar küçük bir kız varmış, Bu küçük kız hep kırmızı başlıklı bir pelerin giyermiş. Bu yüzden herkes ona kırmızı başlıklı kız

diyormuş. Bir gün küçük kızın annesi :

-"Anneannen hasta yaptığım kurabiyeleri ve şifalı bitkileri ona götürür müsün ? Kırmızı başlıklı kız:

-"Tabi anneciğim" demiş ve yola çıkmış . Annesi ona tavşan ormanındaki yoldan ayrılmamasını tembih etmiş. Kırmızı başlıklı kız yolda şarkılar söyleyerek yürüyormuş. Kendi kendine de o ormana niye tavşan ormanı dediklerini hiç tavşan görmediğini düşünüyormuş. Yolda rengarenk bir sürü çiçekler görmüş.

-" Biraz anneanneme çiçek toplayayım çok sevinir. " demiş. Kırmızı başlıklı kız çiçek toplarken yoldan uzaklaştığının farkına varmamış. O sırada çalıların arkasında bir ses duymuş. Önüne bir kurt atlamış. Kırmızı başlıklı kız çok korkmuş ve elindeki sepeti yere düşürmüş. Kurt hemen dökülen kurabiyeleri toplayıp kırmızı başlıklı kıza geri vermiş. Kırmızı başlıklı kız kurtun bu hareketinden dolayı çok şaşırmış. Kurt kırmızı başlıklı kıza:

- "Nereye gidiyorsun? Küçük kız "

-"Anneanneme gidiyorum çok hasta ormanın sonundaki sarı evde oturuyor. Bu arada bana herkes kırmızı başlıklı kız der sende öyle diyebilirsin. Kurt :

-"Ben senden önce gidip anneannene haber veriyim sende rahat rahat çiçek topla." demiş. Bu sırada kurt bir avcının silah seslerini duyup ordan kaçmış. Kırmızı başlıklı kız kaybolduğunu anlayıp ağlamaya başlamış. Kıza yaklaşan avcı kırmızı başlıklı kızın sesini duyup yanına gelmiş.

-"Burda tek başına ne yapıyorsun küçük kız burası çok tehlikeli bende bir süredir buralarda dolaşan bir kurtun peşindeyim." demiş. Kırmızı başlıklı kız annesinin sözünü dinlemeyip tavşan ormanındaki yoldan ayrıldığına çok pişmanmış ve avcıya kurtla karşılaştığını  söyleyememiş.

-"Ormanın sonunda oturan hasta anneanneme kurabiye götürüyordum. Kayboldum."

-"Seni anneannene bırakıyım o zaman demiş. Avcı. Bu arada kurt kestirme yoldan anneannenin evine gelip kapıyı çalmış. Anneanne:

-"Kim o ?

- "Benim büyük anne kırmızı başlıklı kız"

-"Kapı açık güzel kızım içeri girebilirsin. Kırmızı başlıklı kız içerden gelen sesin anneannesinin sesine hiç benzemediğini ama hasta olduğu için sesinin böyle çıkabileceğini düşünüp kapıdan içeri girmiş. Kurt anneannenin geceliğini giyip başlığını ve gözlüklerini takmış yatakta yatıyormuş. İçerisi karanlık olsun,  kırmızı başlıklı kız kendisini tanımasın diye bütün perdeleri kapatmış. Kurt:

-" Buralara kadar gelip bana yiyecek getirdiğin için teşekkür ederim. Yaklaş da seni seveyim." demiş. Kırmızı başlıklı kız sepeti kenara bırakmış ama yatağa fazla yaklaşmamış. Çünkü anneannesi ona farklı görünüyormuş.

-"Senin kolların niye bu kadar uzun anneanne" ?

-"Seni daha iyi kucaklamak için "

-"Kulakların neden bu kadar büyük ? Peki "

-"Seni daha iyi duyabilmek için

-"Gözlerin niye bu kadar kocaman? Peki "

-"Seni daha iyi görebilmek için

-"Dişlerin niye bu kadar uzun ve sivri anneanne?

Kurt "Seni daha iyi yiyebilmek için" demiş ve yataktan fırlayıp kırmızı başlıklı kızın üstüne atlamış. Kırmızı başlıklı kız o anda onun yolda karşılaştığı kurt olduğunu anlayıp bağırmaya başlamış

-"İmdaaaat yardım edin. " Avcı kırmızı başlıklı kızın bağırmalarını duyup hemen eve koşmuş ve kapıdan içeri girerek kurtu yakalamış.

-"Nihayet seni yakaladım. İste artık elimdesin." Avcı kurtun karnını açmış ve anneanneyi kurtarmış. Kırmızı başlıklı kız avcıya teşekkür etmiş. Avcı :

-"Birşey değil ama bir daha sakın annenin sözünden dışarı çıkma" demiş.

Anneanne kırmızı başlıklı kızın getirdiği kurabiyeleri yemiş. şifalı bitkileri kaynatıp suyunu içmiş ve hemen iyileşmiş. Kırmızı başlıklı kız bundan sonra kimsenin sözüne kanmayacağına dair anneannesine söz vermiş. Eve dönmek için yola çıkmış. Ormanda neşe içinde şarkılar söyleyerek yürürken tekrar kurda rastlamış. Avcının ormanı temizleme cezası verdiği kurt kırmızı başlıklı kızı görünce yaptığından çok utanmış. Tavşan ormanı yine eskisi gibi tavşanlarla dolu cıvıl cıvıl bir orman olmuş.

Çocuğuna bir masal oku, Onun hayatına dokun...

Uykuya dalarken ailelerinden masal dinleyen çocuklar, aileleri ile daha mutlu ilişkiler kurabiliyor.

Öğretici çocuk masalları sayesinde, çocuklarınızı aile, sevgi, sorumluluk, disiplin, yardımlaşma, hoşgörü ve benzeri pek çok konuda kolayca bilinçlendirebilir ve en önemlisi de onlara masa okuyarak, çocuklarınızla kuvvetli sevgi bağları geliştirebilirsiniz. Araştırmalara göre, ailelerinden masal dinlemiş çocuklar, ebeveynleri ile daha mutlu ilişkiler kurabiliyor.