Çocuklara Nasıl Sevgi Gösterilir; Doğru İletişim Teknikleri...

Çocuğum ile Nasıl Konuşmalıyım?

Yazar
Aynur Eratalay
Kategori
Ebeveynlik
Tarih
10/11/2020

Her yaşta bireyin az da olsa ilgi ve sevgi görmeye ihtiyacı vardır. Bu sevgi sayesinde bireyler hayata daha motive bir şekilde adapte olup, sorunları daha az hasarla atlatacak şekilde çözebilirler. Sevgi, dil din ve ırk ayırt etmeyen evrensel bir dildir. Her zaman sözcüklerle ifade edilmesi gerekmez. Beden dili ile de sevgi gösterilebilir. Bu sevgi diline her yaş grubunun ihtiyacı olsa da çocukların duyduğu ihtiyaç diğer yaşlara göre daha fazladır veya diğer bir değiş ile, “özeldir”. 

Yapılan araştırmalara göre 6 yaş ve altı çocukların kişiliklerinin oluşumunda en önemli olan şeyin sevgi, ilgi ve birlikte oyun oynamak, paylaşımlarda bulunmak gibi özel ve oldukça insancıl beklentilerin olduğu tespit edilmiştir.

Ebeveynlerin İletişim Hataları

Ebeveynlerin kaş çatarak konuşmasının, sert mizaca sahip olmalarının, ve kötü/saygısız konuşma tarzlarının çocukların karakterlerinde ve zekalarında olumsuz etki ettiği gözlemlenmiştir. Yani çocuklarla konuşurken göz teması kurarak gülümsemek çocukların ruhsal sağlığı için büyük önem taşır. Biraz açmak gerekirse, çocuğunuza ders çalışması gerektiğini söylerken sürekli yüksek bir ses tonu, ciddi bir yüz ifadesi ve emir cümleleri kullanırsanız, zamanla çocuğunuzda ders çalışmaya yönelik bir savunma mekanizması geliştiğini ve siz sertleştikçe çocuğunuzun yapmasını istediğiniz eylemden uzaklaştığını ya da etkin bir şekilde yapamadığını göreceksiniz. Oysaki çocuğunuzun yapmasını istediğiniz eylemi negatif bir kodlama olmasına müsade etmeden düzgün bir ileişim kurarak yaparsanız, çocuğunuzun yapmasını istediğiniz eylemlerde daha etkin bir varlık göstereceğini sizler de fark edeceksiniz.  

Doğru İletişimin Faydaları

Anne ve babalar çocuklarıyla doğru ve etkin iletişim kurdukları zaman hem psikolojik hem de fiziksel açıdan daha sağlıklı çocuklara sahip olma yolunda önemli bir adım atmış olurlar. Bu şekilde sağlıklı büyütülen çocukların gelecekteki yaşlarında daha özgüvenli ve daha başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Sürekli negatif konuşmalar duymaktan veya kötü davranış görmekten endişe eden çocuklar, okul başarısı, yeme içme alışkanlıkları ve uyku alışkanlıkları gibi süreçlerde problem yaşamaya meyillidir. Yatağa çiş yapma, kabuslar görme, sosyal yaşamda uyumsuzluk gibi problemler de görülebilmektedir. Evde doğru iletişim kurulmayan, argo sözler işiten bir çocuk, kreşteki veya okuldaki sosyal yaşantısında bu davranışları ayna gibi yansıtacak ve arkadaşlarına nazaran uyumsuz bir çocuk imajı çizecektir. Her şeyden önemlisi, arkadaşları tarafından yadırganacak ve dışlanacaktır.

Sonuç olarak evde bir kelimeden başlayan süreç, çocuğun inanılması güç derecede problemler yaşamasıyla sonuç bulur. Bu nedenle pozitif ve doğru iletişim teknikleri, çocuğunuzla aranızdaki ilişkiden daha fazlasıdır ve çocuğunuzun geleceğine doğrudan etki eder. 

Sevgi Göstermenin Diğer Bir Yolu: Fiziksel Temas

Anne ve babaların bedensel temas kurarak çocuklarına sevgilerini belli etmeleri yine aynı derecede önem taşımaktadır.

Çocuğunuza onu sevdiğinizi söylerken aynı zamanda saçlarını okşamanız ya da onu öpmeniz, eline dokunmanız, sırtına dokunmanız, yanağını sıkmanız çocuklar üzerinde daha olumlu bir etki bırakacaktır. Çocukların rol model olarak aldıkları ve büyük bir merakla izledikleri ebeveynleri tarafından bu tarz sevgi gösterileri görmesi, çocuğun hayata karşı hissedeceği “güvende hissetme” duygusunu pekiştirir. “Annem beni seviyor” veya “Babam beni seviyor” düşüncelerine net olarak ulaşabilen çocuklar, problemsizlik açısından hayata önden başlarlar.

Hem kelimelerle hem de fiziksel temas ile desteklenecek şekilde sevgiyle büyütülen çocuklar daha sağlıklı ve olumlu karakterlere sahip olmaktadırlar.

Küçük yaşlardan itibaren sevgisiz büyüyen çocuklar özgüveniz bir yapıya sahip olurlar. Yapılan araştırmalara göre 6 yaş ve öncesinde fiziksel şiddete uğrayan ve korkuyla büyüyen çocukların gençlik yıllarından itibaren topluma uyum sorunları yaşadıkları görülmüştür. Bütün bu yapılan araştırmalar sonucu görülmüştür ki sevgi dili çocuk doğduğu andan itibaren gereklidir. Çocuğunuzu emzirirken sevgi dolu bakışmalarınız, parkta oynarken telefonunuzdan kafanızı kaldırıp gülümsemeniz, okuldan geldiğinde gülerek “hoşgeldin” demeniz inanamayacağınız kadar çok şeyi değiştirir.


Her çocuğun özel bir ilgi ve sevgiyle büyütülmeye ihtiyacı vardır. Unutmayın ki, dünyaya gelmeyi çocuğunuz istemedi, dolayısıyla da çocuğunuza karşı en büyük sorumluluğunuz ona sevgi dolu bir çocukluk vermektir.

Her ilişki de kendinde farklı dinamikler barındıracağından dolayı, çocuğunuza sevginizi ifade etmenin yollarını bulmalısınız.

Bu sevgi ifadeleri çok farklı şekilde olabilir ancak en önemlisi, yazımıza başlığını veren ifadede de olduğu gibi, “çocukla doğru iletişim” kurmaktır. Doğru iletişim sayesinde çocukla karşılıklı anlaşmak ve sağlıklı iletişim kurmak hedeflenmektedir. Doğru iletişimin temel noktası göz teması ile birlikte varlığınızı, sevginizi ve güveninizi yansıtmaktır.,

Göz teması çocuğunuza seni dinliyorum ve önemsiyorum mesajı verdiğinden dolayı çocukla daha rahat anlaşıp iletişim kurabilirsiniz. Bu şekilde çocuğunuzla aranızdaki doğru iletişimi sağlamak adına önemli bir adım atmış olursunuz. 

Buradan Devam Et!