Halk Masalları

Halk Masalları: Geleneklerden Gelecek Nesillere Masal Sihri

Halk Masalları, gelenekler ve kültürel mirasın taşıyıcısı olarak öne çıkar. Bu kategori, kuşaktan kuşağa aktarılan eşsiz halk hikayelerini içerir. Köylerin, kasabaların ve farklı coğrafyaların masal kahramanları, çocukları geleneksel değerler ve hayatın sırlarıyla tanıştırır. Halk Masalları, masalın sihirli dokusunu koruyarak gelecek nesillere miras bırakmanın keyfini yaşar.
Kriterler:
Tag
close icon
0 Sonuç
(Toplam 0 içerik)
highlight
Aramayı Sıfırla
Sonuç Yok
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Diğer Masallar

En Güzel Çocuk Masalları ve Türkçe Peri Masalları

Grimm Kardeşler Masalları, Binbir Gece Masalları, Bebek Masalları, Keloğlan Masalları ve çok daha fazlası...

Kısa ve Uzun
Çocuk Masalları Oku

Modern masal deyince şöyle bi' durdun, biliyoruz. Tüm diğer websitesi ve kitaplarda aynı içerikleri okumaktan bıktığını biliyoruz. Bu nedenle, her gün yepyeni bir masal okuyabileceğin modern masallar serisini sunuyoruz.

Modern Masallar, bir diğer bakış açısı ile çocukların beğendiği en güzel uyku öncesi masalları olarak tanımlanabilir.

Şimdi sen de modern ve bilinmeyen bir masal oku ve çocuğunla eşsiz bir dünyaya doğru adım at!

Ücretsİz, eğİTİCİ VE Yenİ

Uzun Masallar Oku

Çocuklarınız artık bilindik hikaye kitaplarını okumak istemiyorsa, kocamanbisite.com ile bu artık bir problem değil!

Burada her gün okusan dahi bitiremeyeceğin kadar çok masal var!

Hem de çocuklar için özel olarak yazılmış bir şekilde.

Eğer sen de masal yazmak istiyorsan, bize katıl!

Daha farklı İÇERİKLER ARIYORSAN

DİĞER MASALLARI OKU

Grimm Kardeşler Masalları

Çocukların en sevdiği masallar
Masalları gör   

Diğer Masallar

Halk arasında bilinen diğer masallar
Masalları Gör    

Öykü İle Masal

Aileleri tarafından masal veya öykü okunarak büyütülen çocukların hayal gücü gelişiminde bir sıfır önde oldukları kabul edilmesi gereken bir gerçek.

Edebiyat tarihindeki en güzel kategorilerden biri olan masallar, inanılması güç kurgu öğeleri, gerçek dışı karakterleri ile mesaj, ders ve öğüt verme konusunda çok iyi çalışan bir metin haline geliverirler.

Örneğin yalan söylemek üzerine yaratılan Pinokyo karakteri, çocuklara yalan söylememe mesajının verilmesi için inanılmaz bir öykü.

İyilik ve kötülük kavramlarına yoğunlaşan Sindirella, yani Külkedisi veya Kırmızı Başlıklı Kız gibi masallar ise, halk arasında en çok bilinen masallardan. Bu popülerlik pek tabii bu metinlerin öğreticilik seviyesinin inanılmaz kuvvetli olmasından geliyor.

Masalların fantastik kurguları, çocukları sıkmadan, "güzel prenses", "kurbağa prens" ve "bal kabağından at arabası" vb karakterler ve objeler üzerinden çocukların dikkatini masalı anlatanda toplar ve ebeveynlerin istediği iyilik, dostluk, arkadaşlık, yardımseverlik gibi mesajların hızlı ve doğru bir şekilde aktarılabilmesini sağlar.

Masal oku etkinlikleri ile birlikte, çocuğundaki düşünme yetilerinin gelişimine gün ve gün tanık olacaksın. Üstelik bu metinlerle edebiyat ile tanıştırdığın çocuğun, hikayelerin, romanların dünyasına daha pürüzsüz bir geçiş yapabilecek ve çocukların gelişimindeki en önemli unsurlardan biri olan kitap okuma alışkanlığı konusunda hiç problem yaşamayacaksın....

Masal Nedir?

Çocuk masalları, çocukların tüketebileceği seviyede özenle yazılan kurgusal metinlerdir. Genellikle uykudan önce okunulmasından hoşlanan çocuklar, esasında masallar dünyasının büyülü özelliklerine kapılırlar ve prenseslerin, şekerden şatoların, dünyalar güzeli kraliçelerin, sindirella gibi külkedilerinin, yalancı pinokyoların fantastik hikayelerine ortak olmak isterler.

Masallar yapı itibari ile, genellikle kısa metinlerden oluşur ve halk arasında bilinen masalların yazarları genelde belli değildir. Masalın yer ve zaman kullanımı, alışık olduğumuz hikayelerden biraz daha farklıdır.

Genelde çocuklara verilen bir öğüt veya mesaj ile finale doğru ilerleyen ve finalinde iyilerin kazandığı ve herkesin dersini aldığı, sonuç olarak herkesin sonsuza dek mutlu bir şekilde yaşamasıyla biterler.

Başlangıçları ise, bitişlerinden daha bir eğlencelidir. Başlangıçlarda yer alan masal tekerlemeleri, belki de çocukları masal oku etkinliğinde en çok çeken unsurlardan birisi olabilir.

Bir iki cümle ile başlayıp belki de uzun paragraflara kadar varabilen bu masal tekerlemeleri, çok fantastik öğeler bulundurur. Bu başlangıçlar genelde anonimdir ve anne beşiğinin sallanması, develerin tellal olması, pirelerin berber olması gibi son derece gerçek dışı ancak özünde çekici bir fantastik tat barındırır.

Çocuk masallarında dikkat edilmesi gereken diğer bir unsur, yaş aralığıdır. Masal dediğimiz metin, kurgu olarak fantastik öğeler taşıdığından dolayı her yaş grubundaki çocuklar için uygunluk göstermeyebilir.

Kocaman Bi' Site, bu probleme bir çözüm olarak, masal kartlarında görebileceğiniz bilgi kısımlarını tasarlamıştır. Buradaki kartlara göre, sağ en üst köşede yer alan rakamlar, masalın hedeflediği yaş grubunu simgeler. Masallarımız, 0-3, 4-6, 7-12 ve 12+ yaş gruplarını kapsayacak şekilde kategorize edilmiştir.

Masal Yazarları Kimlerdir?

Masal, genel olarak anonim bir şekilde yazılır. Ancak Grimm Kardeşler, Andersen vb. isimler masal tarihinde pek çok kez karşımıza çıkmaktadır. Anonim olmayan bir çocuk masalı görmediğinizde bu durumu iki şekilde yorumlayabiliriz. İlki, yazarların halk arasında anlatılan masalları, bir sonraki nesle aktarımını kolaylaştırmak için yazıya dökmesi, ikincisi ise, yazarların masalları özgün bir şekilde tıpkı bir hikaye veya roman yazar gibi biricik olacak şekilde yazması şeklinde...

Çocuk Masalları ve Şiddet

Çocuk Masalları, şiddet öğelerinin frenlendiği, çocuklarım zihinsel gelişimini olumsuz bir şekilde etkilemeyecek şekilde sansürlenir. Şiddet unsurları, çocuk gelişimi süresince, zihinsel ve duygusal fonksiyonları kötü etkileyebileceğinden ötürü, çocuk masalları dili her daim yumuşaktır.

Halk arasında çokça bilinen masallar, orijinal kurguları gereği, şiddet unsurları son derece yüksek olan anlatılardır. Ancak ölümlerin bayılma, savaşların, konuşma gibi yumuşatıldığı metinler haline evrilmişlerdir.

Aşk Masalları

İsteklerinize daha fazla kayıtsız kalamadık! Büyükler için aşk masalları kategorimiz çok yakında yayında olacak. Aşk masalları, genel olarak sevgi ve aşk üzerine yoğunlaşmış ve ilişkiler üzerinde çeşitli fantastik öğeler barındıran masallardır.

yaş gruplarına göre masallar

YAŞ KATEGORİLERİ