Keloğlan Kuyuya Düşüyor

Eğitici Uyku Masalı

Yaş
4-6
Okuma Süresi
5 dk
Kategori
Aile Masalı
Unsur
Özgün Masal
Yayınlanma Tarihi
30/5/2023
Yazar
Kocaman Bi' Site

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde ülkenin birinde bir kasaba varmış. Bu kasabada derme çatma bir evde, çok fakir bir Keloğlan ile yaşlı annesi yaşarmış. Keloğlan’ın annesi pek huysuz ama akıllı bir kadınmış. Keloğlan’a hiçbir zaman sözünden çıkmaması gerektiğini tembih eder dururmuş.

Bizim Keloğlan bir gün annesiyle beraber akşam yemeği için çarşıdan malzeme almaya çıkmış. Kasabanın sessiz kenar mahalleleri arasında hoplaya zıplaya yavaşça annesiyle el ele yürürken ne görsün! Yaşlı bir adamın ayakları bir kuyunun dışında sallanıyor ama belinden yukarısı kuyunun içine doğru bükülmüş. 

REKLAM

Keloğlan hemen “Anne bak! Amca kuyuya düşmek üzere!” diye bağırmış.

 Annesi ile tüm güçleriyle adama doğru koşmaya başlamışlar. Tam adamın ayağını yakalayacakken adam dengesini kaybedip kuyuya düşmüş. Annesi Keloğlan’ı tembihlemiş:

REKLAM

 “Sen burada kal ben köylülerden yardım isteyip geleceğim.” demiş. 

Keloğlan da beklemiş de beklemiş ama ne gelen var ne giden… Kuyuda yüzen amca artık yorulmaya başlamış. Bizim sabırsız Keloğlan daha fazla dayanamamış ve kuyunun hemen dibindeki ipe bağlı olan iki kovadan birini yaşlı adama sarkıtmış ve adama “Amcacığım, tutun! Ben seni çekeceğim” diye seslenmiş. Ama yaşlı adam kovayı kendine doğru çekince olanlar olmuş. Keloğlan çelimsiz ve zayıf olduğu için dengesini kaybedip kuyudan aşağı yaşlı amcanın yanına düşmüş. Kuyu çok dar olduğu için sürekli yaşlı adama çarpıp batıyor ve su yutup nefes alamıyormuş. Çaresizce yardım beklemeye devam etmişler ama iş git gide zor bir hale geliyormuş.

REKLAM

Bizim anne sözü dinlemeyen Keloğlan tam bayılmak üzereyken son anda yanına düşen diğer ipe bağlı olan kovayı görmüş ve son nefesinin verdiği tüm güçle kovaya atılmış. Köylüler önce Keloğlan’ı, ardından da yaşlı amcayı kuyudan çekip kurtarmışlar.

REKLAM

Annesi önce bizim yaramaz Keloğlan’a çok kızmış ama sonra onu kaybetmekten korktuğu için sarılıp ağlamaya başlamış. 

Keloğlan da çok korkmuş ve anneciğine sıkı sıkı sarılmış.

“Söz veriyorum anneciğim, bir daha asla senin sözünü dinlememezlik etmeyeceğim.” demiş ve o günden sonra her zaman annesinin sözünü dinleyip hep güvenli bir hayatı olmuş.

Yaş Grubu Etiketi:
5 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X