Sinek Kuşu Kolibri

Eğitici Uyku Masalı

Yaş
4-6
Okuma Süresi
9 dk
Kategori
Sinek Masalı
Unsur
Yayınlanma Tarihi
8/2/2023
Yazar
Veli Kaçmaz

Bir zamanlar küçük bir sinek kuşu Kolibri varmış. Ormandaki en küçük kuşmuş, neredeyse başparmak kadar küçükmüş. Kanatlarını açtığında bile domates büyüklüğündeymiş. Kolibri ne zaman arkadaşlarıyla uçsa, kendini onların gerisinde bulurmuş.

Diğer kuşlar, güneşin doğuşunu izlemek için yüksek dağlara uçabilir, saklambaç oynamak için kabarık bulutlara dalabilir veya muhteşem manzarayı görmek için denizin üzerinden uçabilirmiş. Ancak Kolibri bunların hiçbirini yapamıyormuş. O sadece küçük bir kuşmuş ve çok yükseğe veya çok uzağa uçmakta zorluk çekiyormuş.

REKLAM

Yüksekten ve uzağa uçan diğer kuşları görünce kıskanmış. Kolibri özellikle gökyüzünde yükseklerde uçan turnayı kıskanıyormuş. Turna ne zaman gökyüzünde uçsa, başını kaldırıp dikkatle gözlemlermiş. Turna bazen güneşe doğru süzülüyormuş gibi görünürken, bazen de cesaretini göstermek için uçurumdan aşağı süzülüyormuş. Küçük kuş şöyle düşünmüş: "Keşke bir Turna gibi güçlü kanatlarım olsa da onlar gibi zarafetle uçabildiğim kadar yükseğe ve uzağa uçabilsem!"

Ara sıra, turnalar ormanda dinlenir ve gördüklerini anlatırlarmış. Kolibri, uzak Mısır'daki görkemli piramitler, Çin'in kuzeyinde binlerce kilometre boyunca kıvrılan büyük bir duvar ve Hindistan'da Ganj Nehri'nin yanında değerli taşlarla dolu bir saray gibi heyecan verici keşifleri dinlemek için sık sık gruba katılırmış.

REKLAM

Kolibri, dünyanın ne kadar büyük olduğuna hayran kalmış. Sık sık "Turnanın dünyası ne kadar geniş, ama benim dünyam sadece bu küçük orman" diye sitem etmiş. Bunu düşündüğünde bazen kendini üzgün hissediyormuş.

"Hayır, onlar gibi uçabilmek için daha sıkı çalışacağım." Diye karar vermiş Kolibri. Diğer kuşlardan daha fazla uçma pratiği yaparak daha çok çalışmaya kararlıymış. Diğer kuşlar on kez prova yaparken, Kolibri yirmi kez prova yaparmış; diğer kuşlar sadece güneş doğduğunda uçma alıştırması yaparken, Kolibri her zaman güneş doğmadan kalkarmış.

REKLAM

Her sabah güneşin doğuşunu karşılamak için doğuya uçarmış. Alacakaranlıkta Kolibri her zaman eve en son gelen kişiymiş. Kanatlarının daha sıkı olması ve uçma becerilerinin daha sağlam olması için biraz daha uçmak istiyormuş. Uçarken havada süzülmeyi ve geriye ve hatta baş aşağı uçmayı bile denemiş, bu yalnızca Kolibri'nin başarabileceği bir başarıymış.

Ancak ne kadar uğraşırsa uğraşsın yine de diğer kuşlar kadar yükseğe uçamamış. Bu, Kolibri'yi hayal kırıklığına uğratmış.

Bir gün, bir Kartal avlanmak için ormana uçmuş. Kartal Kolibri’yi görünce ona doğru ilerlemiş. Kolibri olabildiğince hızlı uçmuş ama kartal daha hızlıymış. Kartal Kolibri’ye neredeyse yetiştiğinde, hızla geriye doğru uçmuş ve havada asılı kalmış. Eylemi çevik ve zekiceymiş. Bu hareketle kartal ıskalamış. Kolibri hızla bir sandık içindeki küçük bir deliğe saklanmış.

REKLAM

Kartal arkasına dönmüş ama Kolibri’yi bulamamış. Ancak dikkatini başka bir şey çekmiş. Beyaz bir turna da ormanda dinleniyormuş. Turna büyük olduğu için kartaldan saklanması zormuş. Kartal hedefini değiştirmiş ve turnayı takip etmiş. Bir güç yarışmasının ardından kartal kazanmış.

Kolibri sonunda anlamış. Küçük olması da avantaj olabilirmiş. Başkalarının ulaşamadığı şeyleri başarabilirmiş. O andan itibaren, Kolibri artık kendini aşağılık hissetmiyormuş. Ormanda uçuşunun tadını çıkarmış ve başka sinek kuşu arkadaşları bulmuş ve sonsuza dek mutlu yaşamış.

Yaş Grubu Etiketi:
6 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X