Goldilocks ve Üç Ayı

Kız Çocukları İçin Masal

Yaş
4-6
Okuma Süresi
8 dk
Kategori
Ayı Ailesi Masalı
Unsur
Grimm Kardeşlerden
Yayınlanma Tarihi
30/5/2023
Yazar
Grimm Kardeşler

Goldilocks’ un güzel mi güzel, altın sarısı, kıvır kıvır saçları varmış ve gülüşü çok ama çok tatlıymış. Goldilocks bir melek gibi görünürmüş. Ama maalesef bir melek gibi iyi davranışlarda bulunamaz, yaramazlık yaparmış…

Bir gün, annesi bir yandan onu mutfakta kovalıyor bir yandan da “Açgözlü Goldilocks” diye ondan şikayet ediyormuş. “Bu kekler şimdi yemen için değl! Onları yerine koy ve gidip dışarıda oyna!” demiş. “Ama sakın ormana gitme, çünkü orman ayılarla dolu!”

Goldilocks yanıt vermemiş. Zaten dışarıda dans ediyormuş. Ormana doğru hoplaya zıplaya ilerlerken yaprakları hışırdıyor ve kuşlar cıvıldıyormuş. Küçük kız hem etrafına bakınıyor hemde “Bir ayıyla karşılaşmam imkansız.” Diyerek kahkahalarla gülüyormuş. Birden ağaçların arkasında şirin mi şirin, tahtadan bir kulübe görmüş.

REKLAM

 “Acaba orada kim yaşıyor?” diye merak etmiş ve kulübeye doğru ilerlemiş. “Tak, tak, tak!” diye kapıyı çalmış. Kimse açmayınca, kapıyı itip içeri girmiş. “Ay, harika bir şey kokuyor” diye içinden geçirmiş. Sonra, masanın üstünde içi lapa dolu üç kase görmüş. Goldilock, en büyük kaseden bir kaşık lapa almış. Bir de bakmış ki lapadan çok duman çıkıyor. “of, bu çok sıcak!” diye söylenmiş. Sonra eline orta boy kaseyi almış ve “Iyy! Bu da çok soğuk” demiş. Ama sonuncu ve en küçük kase için “Mmm, işte bu tam ağzıma layık!” deyip, kasedeki lapayı silip süpürmüş.

Masanın yanına üç tahtadan sandalye varmış. Goldilocks en büyük olanına güçlükle tırmanmış ve “of! Bu çok sert” diye yakınmış. Orta boy olanına oturup, bu sefer de sandalyenin içine gömülünce, “Bu da çok yumuşak” diye sızlanmış. Ama en küçük sandalye tam onun içinmiş: “Mmm, işte bu çok rahat!” demiş.

REKLAM

Demiş ancak, sandalyenin küçük ayakları, Goldilocks’ un ağırlına dayanamayıp kırılıvermiş…

Kırılan parçaları süpürürken “Off! Nereye oturacağım şimdi ben?” diye söyleniyormuş. Odanın köşesinde bir perde asılıymış. Perdenin arkasında da rahat mı rahat görünen üç yatak varmış. Goldilocks hemen en büyük yatağa zıplamış. “Off bu çok sert” demiş. Orta boy olanına atlayınca, bu sefer de yatağın içine gömülüvermiş. “Öff, bu da çok yumuşak…” Ancak en küçük yatak için “İşte bu tam bana göre!” demiş.

O kadar lapayı yedikten sonra Goldilocks’ a uyku bastırmış. Yorganı iyice üstüne geçip uyuyakalmış. O kadar derin uyuyormuş ki kapının açıldığını ve üç ayının içeri süzüldüğünü fark etmemiş bile. Ama üç ayı aniden bağırmaya başlayınca, Goldilocks korkarak uyanmış.  

REKLAM

Önce “Benim lapamdan kim yedi?” demiş çok iri ve kalın sesli olanı.

Sonra “Benim lapamdan kim yedi?” demiş küçük ve alçak sesli olanı.

En sonunda da cıyaklayarak “Benim lapamdan kim yedi?” demiş yavru. “Şuna bakın! Hepsini yemiş!”

Goldilocks perdenin arkasından gizlice bakmış, bir de ne görsün! Ün tane ayı! “Olamaz!” demiş küçük kız. Ayılardan koskocaman olanı “Benim sandalyemde kim oturdu diye bağırmış.

REKLAM

Ortanca olanı da bağırmış aynı şekilde.

En sonunda da yavru cıyaklamış. “Sandalyemi kırmış!”

Sonra, ayıların üçü de yataklarına doğru yönelmişler… Goldilocks çarşafların altına saklanmış ve titreyerek “Beni görmezler umarım!” diye mıurıldanıyormuş. Ayılardan en büyüğü ve iri olanı “Benim yatağımda kim uyudu?” diye bağırmış.

Orta boylu olanda bağırmış.

En sonunda da cıyaklayarak “Benim yatağımda kim uyudu?” demiş en küçük olanı. “Şuna bakın! Yatağımda bir kız var!”

Goldilocks çığlık atmaya başlamış ve çarşafların içinden fırladığı gibi kulübeden dışarı çıkmış. Koşarak uzaklaşmaya başlamış ve bacakları yoruluncaya dek, eve kadar koşmaya devam etmiş. Bundan sonra bir daha asla yaramazlık yapmamış.

Yaş Grubu Etiketi:
4 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X