Meriç'in Hayal Dünyası

Fantastik Uyku Masalı

Yaş
4-6
Okuma Süresi
8 dk
Kategori
Sihir Masalı
Unsur
Peri Masalı
Yayınlanma Tarihi
27/10/2022
Yazar
Sinem Enligün

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde uzak diyarların birinde Meriç adında sevimli mi sevimli bir çocuk yaşarmış. Meriç ailesi ve arkadaşları tarafından çok sevilen herkese saygı duyan oldukça yardımsever bir çocukmuş. Fakat hayal dünyası o kadar güçlüymüş ki bazen hayalleri insanlar tarafından oldukça farklı karşılanırmış. Meriç her şeye olumlu bakar her zaman mutlu olmayı bilirmiş.

Günlerden bir gün yaşadığı evin bahçesinde oyun oynarken yine hayal dünyasına dalmış. Gözlerini kapatmış ve devlerle cücelerin, iyilik perileriyle konuşan hayvanların olduğu bir ülkede olduğunu düşlemiş. Kediler köpeklerle, develer cücelerle arkadaş olsa hayat nasıl olurdu acaba diye düşünmüş. Gözlerini açtığında yanıbaşında beliren farklı renklerdeki şekerlemeleri fark etmiş. Bu duruma oldukça şaşırmış. Çünkü gözlerini kapatmadan önce yanında herhangi bir şey olduğunu hatırlamıyormuş. Bu şekerlemelerin üzerinde bizi uyumadan önce yemelisin yazıyormuş. Meriç eve dönmüş, ailesiyle birlikte yemeğini yedikten sonra odasına geçip yatağına yatmış. Ama uyumadan önce sabah bahçede yanında bulduğu şekerlemeleri yemiş.

REKLAM

Meriç kısa bir süre sonra uykuya dalmış. Birdenbire odasından içeri doğru uzanan bir ağaç dalı olduğunu fark etmiş ve yatağından kalkarak ağacın dalına dokunmuş. Ağaç birden konuşmaya başlamış. Meriç’e benimle gelmelisin demiş. Bunun üzerine Meriç ağacı dinleyerek onunla birlikte gökyüzüne doğru yol almış. Gökyüzünde ilerlerlerken yıldızların onlara selam verdiğini fark etmiş. Aynı anda hem Ay hem Güneş hem de yıldızlar onları selamlamış.

Meriç bu duruma oldukça şaşırmış fakat bir o kadar da mutlu olmuş. Kısa bir süre sonra dev bir tahta kapının önüne gelmişler. Ağaç Meriç’e bu kapıdan içeri girmesini söylemiş. Ağacın görevi burada sona eriyormuş. Meriç kapıdan kendi başına geçip yoluna devam etmeliymiş. Meriç ağaçla vedalaşmış ve kapıdan içeri girmiş.

REKLAM

Meriç karşılaştığı manzaraya oldukça şaşırmış. Gökkuşağı renginde bir dere varmış. Ağaç evlerde yaşayan cüceler görmüş. Devlerin ise kendilerine özel kocaman evleri varmış. Her tarafta periler uçuyormuş. Birbirinden tatlı hayvanlar etrafta koşturup şarkılar söylüyor ve oyunlar oynuyorlarmış. Meriç hayallerindeki ülkeye geldiğini anlamış.

Heyecandan ne yapacağını şaşırmış bir vaziyette ilk önce cücelerle tanışmış. Daha sonra devlerle konuşmuş sonra perilerle ve hayvanlarla tanışmış. Ülkede yaşayan herkesle birer birer tanışmışve arkadaş olmuş. Gökkuşağı deresinin tadı şekerlemeler gibiymiş. Bu ülkede herşeyin tadı şekerlemeye benziyormuş.

REKLAM

Gökyüzünde aynı anda hem Güneş hem Ay hem de yıldızlar görünüyormuş. Hava hem aydınlık hem de karanlıkmış. Dört mevsim de günün farklı saatlerinde yaşanıyormuş. Burada olan her şey Meriç’in dünyasına göre oldukça farklıymış. Bu durum başlarda Meriç’in ilgisini çekmiş fakat daha sonra kendi dünyasını, evini, ailesini ve arkadaşlarını özlediğini fark etmiş. Birden ağlamaya başlamış. Hayvan dostları yanına gelerek neden ağladığını sormuşlar. Meriç de ailesini ve evini çok özlediğini söylemiş. Hayvan dostları da iyilik perisiyle konuşarak Meriç’in evine dönmesi için ona yardımcı olmaya karar vermişler.

REKLAM

Ertesi gün iyilik perisi Meriç’e dileğini içinden geçirmesini ve gerçekleşeceğini söylemiş. Meriç tüm dostlarıyla vedalaştıktan sonra eve dönmeyi dilemiş. Birden gözlerini açmış ve kendisini yatağında, kendi odasında bulmuş. Bu duruma oldukça sevinmiş ve koşarak ailesinin yanına gitmiş. Olanları anlatmak istese de herkesin, anlattığı şeyleri Meriç’in hayali zannedeceklerini düşünerek olanları anlatmaktan vazgeçmiş. Meriç hayal kurmaya ömür boyu devam etmiş. Çünkü biliyormuş ki her hayali bir gün gerçekleşecekmiş. Öyle de olmuş.

Hayal kurmaktan hiçbir zaman vazgeçmeyin. Umarım hayalleriniz gerçekleşir. İyilik perileri sizinle olsun.

Yaş Grubu Etiketi:
4 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X