Diyabeti Olan Sevimli Panda Yavrusu Bao

İlham Verici Masal

Yaş
7-12
Okuma Süresi
12 dk
Kategori
Sağlık Masalı
Unsur
Diyabet Farkındalığı
Yayınlanma Tarihi
23/2/2023
Yazar
Ayşenur Çömlekçi

Bir varmış, bir yokmuş. Muhteşem bir ormanın, güzel mi güzel ağaçlarla çevrili tatlı bir bölgesinde panda aileleri yaşarmış. Panda ailelerinin özellikle yavru üyeleri sevimli olmalarıyla bilinirlermiş. İşte, Bao da bu sevimli yavru pandalardan biriymiş. Bao adı bu panda yavrusuna orman bekçileri tarafından verilmiş ve ormandaki herkes ona Bao diye seslenmiş. Bao, şeker hastalığı nedeniyle diğer genç pandalardan farklı yiyecekler yemek, ilaç kullanmak durumunda kalıyormuş.

Bao, durumu nedeniyle diğer yavru pandalardan farklı olduğu için zaman zaman üzülüyor, bunun sonucunda çaresizlik ve yalnızlık duyguları yaşıyordu ve bu duyguların doğrudan bir sonucu olarak arkadaşlarıyla birlikte etkinliklere katılma isteğini yitiriyormuş. 

REKLAM

Günlerden bir gün kibar ve yetenekli bir doktor olan Nazik Şifacı, Bao’nun yaşadığı ormana gitmiş. Yolculuk boyunca pek çok engelle karşılaşsa da kendisini bu ormana çeken bir güç ona adeta yardım ederek tüm zorlukları aşmasını ve engelleri geçmesini sağlamış. Önce devrilen büyük ağaçları ormandaki diğer hayvanlar ile yoldan kaldırması gerekmiş. Ağaçları temizledikten sonra yoluna devam edebilmiş. Sonra büyük nehir üzerindeki asma köprüyü ormandaki kuşlarla birlikte onarması gerekmiş.

Nehri geçtikten sonra Bao’nun da yaşadığı ormanın uzak bölümüne ulaşabilen kibar ve yetenekli şifacıyı burada Bao’nun ailesi misafir etmiş. Tedaviyi yapan doktor, Bao'nun iyi olması için çalışan şifacı ona elinden gelen her şekilde yardım etmeye hazırmış. Yanında getirdiği şifa kitaplarını taramış, ilaç yapmak için topladığı bitkilerle konuşmuş ve onlara Bao’ya iyi gelmelerini tembih etmiş.  Bao ile de konuşan Nazik Şifacı, ondan dengeli bir diyete bağlı kalmasını ve düzenli olarak fiziksel egzersiz yaparak sağlığına dikkat etmesini istemiş.

REKLAM

Sağlıklı bir şekilde kilo vermesi için ona lezzetli mi lezzetli, sağlıklı mı sağlıklı bir beslenme planı oluşturmuş. Çok şeker bir panda yavrusu olan Bao, şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hastalığını kabul etmiş ve Nazik Şifacı’nın tedavisi ile mutlu ve sağlıklı olarak yaşamaya başlamış. 

Bao, porsiyonlarının büyüklüğünü nasıl kontrol edeceğini ve yiyecekle ilgili akıllıca seçimler yapmayı öğrenmek için beslenme alanında büyük bir uzmanlığa sahip olan komik ve bilgili bir pandanın rehberliğini de almaktaymış. Pan Pan adıyla bilinen bu Panda, Bao'ya mükemmel tavsiyeler veriyormuş. Bao, Pan Pan adlı beslenme uzmanının yardımıyla karbonhidratı nasıl hesaplayacağını, sebze alımını nasıl artıracağını ve sağlıklı atıştırmalıkları nasıl seçeceğini anlamak için gerekli bilgileri elde edebilmiş ve kendisi de güzel ve sağlıklı yiyecekler hazırlayabilmiş.

REKLAM

Bao'nun durumu, doktoru Nazik Şifacı ve beslenme uzmanı Pan Pan’dan tedavi almaya başladıktan kısa bir süre sonra iyileşme belirtileri göstermeye başlamış. Bu gelişmeler, tamamen iyileşmeye giderek daha da yaklaştığını gösteriyormuş. Arkadaşlarıyla oyunlar oynamak, bisiklete binmek, paten yapmak gibi sevdiği şeyleri yapmaya başlamış.

Diyetinde ve rutininde değişiklik yapmış olması karşısında yaşadığı bu güzel değişikliklerin bir sonucu olarak sağlık durumunda meydana gelen muazzam iyileşme karşısında Bao’nun ailesi de çok mutluymuş. 

REKLAM

Sonunda Bao, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek için yaşadığı ormanda bir rol model haline geldi ve ormandaki tüm panda yavruları ondan bir şeyler öğrenmek için can atmaktaymışı. Bao hem doktordan hem de beslenme uzmanından aldığı desteğin doğrudan sonucu olarak sağlıklı bir hayata kavuşmuş.

Bao, yardımları için doktoru Nazik Şifacı ve beslenme uzmanı Pan Pan’a minnettarlığını göstermenin bir yolu olarak teşekkürlerini iletmeyi ihmal etmemiş. Beslenme düzenine ve fiziksel aktivitelerine dikkat ederse diyabetini kontrol altında tutabileceğini ve hem eğlenceli hem de anlamlı bir hayat sürdürebileceğini fark etmiş. 

Ve böylece diyabet teşhisi konan minik panda yavrusu Bao sonsuza dek mutlu yaşamış ve onunla tanışanların hayatını aydınlatarak ve onlara ilham kaynağı olmuş. Bu masal da burada bitmiş. Gökten 3 elma düşmüş. Biri Bao'nun başına, biri Pan Pan'ın başına biri de bu masalı dinleyen dünyalar tatlısının başına...

Yaş Grubu Etiketi:
7 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X