Arılar ve Gergedan

Fabl Örneği

Yaş
4-6
Okuma Süresi
5 dk
Kategori
Yardımlaşma Masalı
Unsur
Arı Masalı
Yayınlanma Tarihi
8/2/2023
Yazar
Veli Kaçmaz

Bir varmış bir yokmuş, ormanın birinde bahar gelmiş. Çiçekler açmış ve orman etkinliklerle dolmuş. Sıcak hava çevreye yayılmış. Kelebeklerin uçuşan melodisi ve çiçeklerden nektar toplamakla meşgul arıların cıvıltısı, kuşların cıvıltısıyla birleştiğinde, büyük kara ayı kış boyunca uzun uykusundan uyanmış.

Mağarasından çıkmış, vücudunu germiş ve derin bir nefes almış. Arı kovanından çıkan balın kokusu onun salyalarını akıtmış. Midesi yüksek sesle guruldamaya başlamış. Ayı baldan gelen kokuyu takip ederek kovana gelmiş. Arı sokmasından etkilenmeden arıları kovmuş ve tatlı balı yemeye başlamış.

REKLAM

Nektar toplamak için dışarı çıkan arılar evlerine dönmüşler ve toplamak için onca emek verdikleri balın tamamının ayı tarafından yendiğini görünce üzülmüşler. Arılar, balı bir daha yenmesin diye ayıyı kovmak için komşuları Gergedan Bay Rhino'dan yardım istemeye karar vermişler.

"Bay Rhino, eğer ayı tekrar bal çalmaya gelirse, lütfen onu kovar mısınız?" diye sormuş arılardan biri. Yardımsever Rhino, "Endişelenme, sana yardım edeceğim" demiş. Arılar, “Size çok minnettar olacağız” demişler.

REKLAM

Gergedan, "Biz iyi komşuyuz. Birbirimize yardım edebiliriz!" diye seslenmiş. 

Birkaç gün sonra, büyük siyah ayı yeni kovandan gelen balın kokusunu yeniden almış. Gergedan yakındaki nehirde yıkanıyormuş ve ayının arı kovanına yaklaştığını görmüş. Hızla dışarı çıkmış ve ayının peşinden koşmuş. Ayı, Rhino'nun peşinden geldiğini görmüş ve kaçmış. Ancak, kargaşa yakındaki bir kaçak avcının dikkatini çekmiş.

REKLAM

Kaçak avcı, Rhino'nun değerli boynuzunu almak isterken tüfeğini Rhino'ya doğrultmuş. Kaçak avcının yanında nektarı toplayan arılar aceleyle kaçak avcıya doğru uçup onu sokmuşlar.

Büyük bir acı içinde tüfeği yere düşüren kaçak avcı için arıların sokmasının acısı dayanılmazmış. Rhino kaçmak için fırsatı değerlendirmiş. Gergedan, arıların hayatını kurtardığı için minnettarmış. Arılara şöyle demiş: “Beni kurtardığınız için teşekkür ederim. Size borcumu nasıl ödeyebilirim?” diye sormuş.

REKLAM

Arılar hep bir ağızdan demişler ki: "İhtiyaç sahibi bir dost, gerçekten de bir dosttur. Ayıyı kovalamamıza da yardım ettin.” Bunu duyan Bay Rhino çok sevinmiş ve bir ömür dost kalmışlar. 

Yaş Grubu Etiketi:
4 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X