Kırmızı Başlıklı Kız

Fantastik Uyku Masalı

Yaş
4-6
Okuma Süresi
9 dk
Kategori
Orman Masalı
Unsur
Grimm Kardeşlerden
Yayınlanma Tarihi
30/5/2023
Yazar
Grimm Kardeşler

Kırmızı Başlıklı Kızın Hikayesi


Kırmızı Başlıklı Kızın Hikayesi, yüzyıllardır anlatıla gelen bir halk masalıdır. Grimm Kardeşlerden tarafından yazılı edebiyata kazandırılan bu masal, kırmızı başlık giyen bir kızın başından geçen orman maceralarını anlatmaktadır.

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal pireler berber iken ben bağda üzüm bekler, derede odun yükler iken bir varmış, bir yokmuş...

Bir zamanlar küçük bir kız varmış, Bu küçük kız hep kırmızı başlıklı bir pelerin giyermiş. Bu yüzden herkes ona kırmızı başlıklı kız

diyormuş. Bir gün küçük kızın annesi :

-"Anneannen hasta yaptığım kurabiyeleri ve şifalı bitkileri ona götürür müsün ? Kırmızı başlıklı kız:

-"Tabi anneciğim" demiş ve yola çıkmış . Annesi ona tavşan ormanındaki yoldan ayrılmamasını tembih etmiş. Kırmızı başlıklı kız yolda şarkılar söyleyerek yürüyormuş. Kendi kendine de o ormana niye tavşan ormanı dediklerini hiç tavşan görmediğini düşünüyormuş. Yolda rengarenk bir sürü çiçekler görmüş.

REKLAM

-" Biraz anneanneme çiçek toplayayım çok sevinir. " demiş. Kırmızı başlıklı kız çiçek toplarken yoldan uzaklaştığının farkına varmamış. O sırada çalıların arkasında bir ses duymuş. Önüne bir kurt atlamış. Kırmızı başlıklı kız çok korkmuş ve elindeki sepeti yere düşürmüş. Kurt hemen dökülen kurabiyeleri toplayıp kırmızı başlıklı kıza geri vermiş. Kırmızı başlıklı kız kurtun bu hareketinden dolayı çok şaşırmış. Kurt kırmızı başlıklı kıza:

- "Nereye gidiyorsun? Küçük kız "

-"Anneanneme gidiyorum çok hasta ormanın sonundaki sarı evde oturuyor. Bu arada bana herkes kırmızı başlıklı kız der sende öyle diyebilirsin. Kurt :

-"Ben senden önce gidip anneannene haber veriyim sende rahat rahat çiçek topla." demiş. Bu sırada kurt bir avcının silah seslerini duyup ordan kaçmış. Kırmızı başlıklı kız kaybolduğunu anlayıp ağlamaya başlamış. Kıza yaklaşan avcı kırmızı başlıklı kızın sesini duyup yanına gelmiş.

-"Burda tek başına ne yapıyorsun küçük kız burası çok tehlikeli bende bir süredir buralarda dolaşan bir kurtun peşindeyim." demiş. Kırmızı başlıklı kız annesinin sözünü dinlemeyip tavşan ormanındaki yoldan ayrıldığına çok pişmanmış ve avcıya kurtla karşılaştığını  söyleyememiş.

-"Ormanın sonunda oturan hasta anneanneme kurabiye götürüyordum. Kayboldum."

-"Seni anneannene bırakıyım o zaman demiş. Avcı. Bu arada kurt kestirme yoldan anneannenin evine gelip kapıyı çalmış. Anneanne:

-"Kim o ?

REKLAM

- "Benim büyük anne kırmızı başlıklı kız"

-"Kapı açık güzel kızım içeri girebilirsin. Kırmızı başlıklı kız içerden gelen sesin anneannesinin sesine hiç benzemediğini ama hasta olduğu için sesinin böyle çıkabileceğini düşünüp kapıdan içeri girmiş. Kurt anneannenin geceliğini giyip başlığını ve gözlüklerini takmış yatakta yatıyormuş. İçerisi karanlık olsun,  kırmızı başlıklı kız kendisini tanımasın diye bütün perdeleri kapatmış. Kurt:

-" Buralara kadar gelip bana yiyecek getirdiğin için teşekkür ederim. Yaklaş da seni seveyim." demiş. Kırmızı başlıklı kız sepeti kenara bırakmış ama yatağa fazla yaklaşmamış. Çünkü anneannesi ona farklı görünüyormuş.

-"Senin kolların niye bu kadar uzun anneanne" ?

-"Seni daha iyi kucaklamak için "

REKLAM

-"Kulakların neden bu kadar büyük ? Peki "

-"Seni daha iyi duyabilmek için

-"Gözlerin niye bu kadar kocaman? Peki "

-"Seni daha iyi görebilmek için

-"Dişlerin niye bu kadar uzun ve sivri anneanne?

REKLAM

Kurt "Seni daha iyi yiyebilmek için" demiş ve yataktan fırlayıp kırmızı başlıklı kızın üstüne atlamış. Kırmızı başlıklı kız o anda onun yolda karşılaştığı kurt olduğunu anlayıp bağırmaya başlamış

-"İmdaaaat yardım edin. " Avcı kırmızı başlıklı kızın bağırmalarını duyup hemen eve koşmuş ve kapıdan içeri girerek kurtu yakalamış.

-"Nihayet seni yakaladım. İste artık elimdesin." Avcı kurtun karnını açmış ve anneanneyi kurtarmış. Kırmızı başlıklı kız avcıya teşekkür etmiş. Avcı :

-"Birşey değil ama bir daha sakın annenin sözünden dışarı çıkma" demiş.

Anneanne kırmızı başlıklı kızın getirdiği kurabiyeleri yemiş. şifalı bitkileri kaynatıp suyunu içmiş ve hemen iyileşmiş. Kırmızı başlıklı kız bundan sonra kimsenin sözüne kanmayacağına dair anneannesine söz vermiş. Eve dönmek için yola çıkmış. Ormanda neşe içinde şarkılar söyleyerek yürürken tekrar kurda rastlamış. Avcının ormanı temizleme cezası verdiği kurt kırmızı başlıklı kızı görünce yaptığından çok utanmış. Tavşan ormanı yine eskisi gibi tavşanlarla dolu cıvıl cıvıl bir orman olmuş.

Yaş Grubu Etiketi:
6 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X