İyi Bir Ebeveyn Olmak İçin Çok Ama Çok Basit Adımlar

Nasıl İyi Anne Olunur? Nasıl İyi Baba Olunur?

Yazar
Genaralissimo
Kategori
Ebeveynlik
Tarih
10/4/2020

Anne ve baba olarak çocuklarınız ile nasıl ilişki kuracağınızı bilmek, daha sağlıklı bir çocuk yetiştirmek adına oldukça önemlidir. Özellikle sağlıklı bireylerin aile yaşamında iyi eğitim almış olduğu bilinci ile hareket etmeniz gerektiğini biliyorsanız çocuklarınız ile ilişkilerinizi profesyonel bir şekilde sürdürmelisiniz. Çocuğunuzu sevme, ona değer verme ve çeşitli aktivitelere katılma elbette sizin arzularınıza göre şekillenecek olsa da bazı detayları atlamamak çocuk yetiştirmede daha sağlıklı sonuçlar sunacaktır.

İyi bir ebeveyn olmak ne kadar zor?

Hem çok zor, hem de hiç zor değil.

Anlaşmazlıkları Çocuğunuzun Önünde Tartışmayın

Çocuklarınızın yetiştirilme tarzı veya yapıp-yapmayacakları ile alakalı partneriniz ile bir anlaşmazlık yaşıyorsanız bu durumu çocuğunuza yansıtmamalısınız. Çocuğunuzun olmadığı bir ortamda üzerine tartışıp anlaşacağını bu konuyu çocuğunuza yansıtmamanız başarılı bir ebeveyn olmanın en önemli unsurudur.

Çocuğunuzu Cesaretlendirin

Çocuğunuzu iltifatlara boğarak ona özel olduğunu hissettirmek çoğu zaman istenmeyen sonuçlar doğurur. Bunun aksine çocuğunuza cesaret kazandırmalı ve onu başarılı olmaya itmelisiniz. Çünkü iltifat ederek çocuğunuza övülmek için benzer durumları tekrar etmesini sağlıyor olabilirsiniz. Ancak cesaret çocuğunuzun her durumda doğru adımlar atmasına yardımcı olur.

Kurallar Koyun

Ev, eğitimin başladığı en küçük kurumdur. Bu nedenle çocuğunuzun belirli konularda prensip sahibi olmasını ve yaşamında daha başarılı sonuçlar elde etmesini sağlamak adına kurallar koymalısınız. Kurallara her koşulda uyması gerektiğini hatırlattığınız çocuğunuz size olan saygısını da asla kaybetmez. Ancak hemen belirtmek gerekir ki çok kural çocuğunuzu usandırabilir. Çizgiyi yakalamaya dikkat etmelisiniz.

Küçük Görevler Verin

Çocuğunuz sürekli oyun oynayan ve sorumluluklarının bilincinde olmayan bir birey olsun istemiyorsanız aile içinde görev dağılımı yapmaya özen gösterin. Çocuğunuzun bardak taşımaktan sabah herkesi uyandırmaya uzanan farklı görevlerle bilinçli olmasını sağlayarak yaşamında başarı yakalamasına yardımcı olabilirsiniz. Bu sorumlulukları konusunda çok bilinçli bireyler yetiştirmenize yardımcı olacaktır.

Alışkanlıkları Kazanmada Öncü Olun

Diş fırçalama, yemeğe oturmadan elleri yıkama ya da belirli bir saatte uyuma çocukların yaşamlarını olumlu anlamda etkileyecek oldukça mühim alışkanlıklardır. Bu alışkanlıkları çocuğunuza kazandırmanız sizi harika bir ebeveyn yapacağı gibi aynı zamanda ileride kazanılması güç alışkanlıkların edinilmesini sağlayın.

Aile ile Vakit Geçirmeyi Öğretin

Çocuklar ailede yaşadıkları bütün durumları kopyalayan varlıklardır. Bu nedenle çocukların aile ile vakit geçirmeyi önemsemesini istiyorsanız ailenizle vakit geçirin. İşiniz ne olursa olsun aileniz ile vakit geçirmeniz çocuğunuz üzerinde oldukça büyük etki yaratacaktır.

Elektronik Cihazların Kullanımını Olabildiğince Azaltın

Elektronik cihazlar günümüz dünyasında büyük etkiye sahip olsa da yaşamınızın daha kaliteli olması ve aileniz ile daha sağlıklı vakit geçirmeniz adına cihaz kullanımını sınırlandırmalısınız. Hafta sonları veya akşam saatlerinde çocuklarınızla vakit geçirmek adına cihazlardan uzak zaman dilimleri belirlemelisiniz. Bu sayede aile olmak ve paylaşım yapmak noktasında çocuğunuzun bilinç seviyesini yükseltebilirsiniz.

Çocuklarınızın Arkadaşlarını Önemseyin

Çocuklarınız için arkadaş kavramının oldukça önemli olduğunu biliyor ve onlara arkadaş olmayı empoze etmek istiyorsanız arkadaşlarını tanımaya çalışın. Bu sayede çocuklarınızın nasıl bir arkadaş olduğunu öğrenebildiğiniz gibi arkadaş ortamındaki davranışların da doğru yönde evrilmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu başta çok baskıcı bir tutum gibi gelse de çocuklarınızın gelişimini sekteye uğratacak konulardan birinin de arkadaşlar olduğunu unutmamalısınız.

Buradan Devam Et!