Şarkıcı Eşek

Fabl Örneği

Yaş
4-6
Okuma Süresi
5 dk
Kategori
Komik Masal
Unsur
Yayınlanma Tarihi
13/1/2023
Yazar
Veli Kaçmaz

Bir zamanlar uzak diyarlarda köyde bir çamaşırcı ve eşeği yaşarmış. Gündüzleri eşek, çamaşırcının torbalarını taşırmış. Gece çamaşırcı onu ot yemesi için tarlada serbest bırakırmış. Ancak eşek civardaki çiftliklere gizlice girer ve oradaki taze sebzeleri yermiş. 

REKLAM

Bir gün eşek dolaşırken bir çakalla karşılaşmış. Arkadaş olmuşlar ve eşek, çakalı gece buluşmasında kendisine katılmaya davet etmiş. Her gece buluşmaya başlamışlar. Gün ağarırken eşek eve dönermiş. Bu günlerce böyle devam etmiş. Bir gün çakal, ‘‘Eşek, çok uzakta olmayan, olgun, sulu salatalıkların olduğu yeni bir tarla keşfettim. Senin için güzel bir ziyafet. O tarlada kendim için bazı küçük hayvanlar da bulacağımdan eminim. Bu gece oraya gidelim’’ demiş. Böylece ikisi de salatalık ziyafetine gitmişler. Eşek doyasıya ziyafet çekmiş ve ‘‘Bugün çok mutluyum, dolunaya bak. O kadar güzel ki şarkı söylemek istiyorum’’ demiş.

REKLAM

Çakal, ‘‘Eşek kafayı mı yedin! Biz bu tarlaya gizlice girdik, sesimizi çıkarmamız gerekiyor. Şarkı söylersen çiftçiler uyanır ve biz yakalanırız. Bu ziyafetten olmak istemiyorsan şarkı söylemeyi aklından bile geçirme!’’ demiş. 

REKLAM

Eşek sinirlenmiş. ‘‘Senin gibi vahşi bir hayvan müziği takdir etmez. Sana gerçek müziğin kulağa nasıl geldiğini göstereceğim’’ demiş. Çakal, eşeğin şarkı söylemeye kararlı olduğunu anlamış. Bunun üzerine ‘‘Eşek, eğer şarkı söylemek istiyorsan, lütfen ben tarladan çıkana kadar bekle de çiftçilere göz kulak olayım’’ demiş. Bunu söyleyen çakal koşarak saklanmış. Eşek yüzünü aya doğru kaldırmış ve avaz avaz anırmaya başlamış. Eşeğin anırmasını duyan çiftçiler uyanmışlar ve dolunayın ışığında onu tarlada dikilirken net bir şekilde görmüşler. Onu sopalar ve taşlarla kovalayıp dövmüşler. 

REKLAM

Eşek topallayarak tarladan çıkarken çakal saklandığı yerden çıkmış ve kahkahalar atmış. ‘‘Eşek, bu çok güzel bir şarkıydı. Görüyorum ki çiftçiler seni ödüllendirmişler!’’ diyerek eşekler dalga geçmiş. 

Eşek o günden sonra bir daha hiç şarkı söylememiş.

Yaş Grubu Etiketi:
6 Yaş Masalı
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum