Hapşırık ile Gülücük

Fantastik Uyku Masalı

Yaş
4-6
Okuma Süresi
5 dk
Kategori
Komik Masal
Unsur
Kısa Masal
Yayınlanma Tarihi
12/12/2020
Yazar
Nazlı Erol

Hapşırık ile Gülücük çok iyi iki arkadaşlardı. Hapşırık beyaz bir ponpona, Gülücük ise kırmızı bir çiçeğe benziyordu. Bu iki arkadaş aynı evde yaşıyorlardı.

Son zamanlarda Gülücük çok değişmişti. Yatağını toplamıyor, bulaşıkları yıkamıyor ve ev işleri için Hapşırık’a yardım etmiyordu. Hapşırık onunla konuşmak için geç bile kalmıştı.

Gülücük neden böyle davranıyorsun? Biz her şeyi birlikte yapıyorduk. Sen çok değiştin her işe tek başıma yetişemiyorum.

REKLAM

Ben artık temiz olmaktan nefret ediyorum. Bir daha asla temizlik yapmayacağım.

Hapşırık onu ikna edemiyordu. Çareyi başka eve taşınmak da buldu. Eşyalarını topladı ve hemen oradan ayrıldı. Yoksa pislikten hasta olacaktı.

Hapşırık artık hem daha sağlıklı hem de daha temiz bir yerde yaşıyordu. Aradan haftalar geçti. Gülücük’ ün yaşadığı yere yakın olanlar hastalanıyorlardı.

REKLAM

Bir sabah ülkenin üzerinde gri bir bulut belirdi. Bu bulut çok pis kokuyordu. Papatya, menekşe ve gül bu garip bulut hakkında konuşuyorlardı:

Bu bir yağmur bulutu olamaz. Çok kötü kokuyor.

Pamuk şekeri bulutu da olamaz. Rengine bakın, ne kadar da kirli!

REKLAM

Biz ilkbahar mevsimindeyiz. Bu bulutun bu mevsimde burada ne işi var?

Bulut bir yere doğru ilerliyordu. Tavşan ve kaplumbağa onu takip etmeye başladılar. Bulut Gülücük’ ün evine yaklaştıklarında durdular. Kimse oraya yaklaşmak istemiyordu. Yaklaşan herkes hasta oluyordu.

Bulut Gülücük’ ün evini bir lokmada yuttu. Onun yanında pis olan birkaç ev daha yuttu. Herkes çok şaşkındı. Hemen bilge baykuş Biga’ nın yanına gittiler. Biga:

REKLAM

Bu gördüğünüz bir toz bulutu çocuklar. O kirli şeyleri yemeyi sever. Eğer arkadaşlarınızın evini kurtarmak istiyorsanız temizlik yapmalısınız. O zaman öksürüp yuttuklarını atar.

Hapşırık da oradaydı ve aklına takılan bir soru vardı:

Peki ama onun yuttuğu evleri hala pis olacak. Toz bulutu mahallenin temizlendiği nasıl anlayacak?

Sen merak etmek hapşırık, toz bulutu temizliği kokusundan anlar. Kokunun gökyüzüne yayılması yeterli. O zaman hemen öksürecektir.

Ülkede temizlik başladı. En pis yer Gülücük’ ün yaşadığı mahalleydi. Temizlik yapılınca hastalıklar azaldı. Bütün bitkiler daha yeşil oldu. Güller daha güzel kokmaya başladılar.

Biga haklı çıkmıştı. Birkaç gün sonra bir öksürük sesi duyuldu. Toz bulutu Gülücük’ ün evini ve diğer evleri öksürüp çıkardı.

Gülücük çok pişmandı. Artık daha temiz olacaktı. Hapşırık’ tan özür diledi. Hapşırık yeniden onun yanına taşındı. Yine eskisi gibi mutlu oldular.

Yaş Grubu Etiketi:
4 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X