Tembel Tırtıl

Eğitici Uyku Masalı

Yaş
4-6
Okuma Süresi
8 dk
Kategori
Arkadaşlık Masalı
Unsur
Bir Tırtıl Hikayesi
Yayınlanma Tarihi
13/1/2023
Yazar
Veli Kaçmaz

Uzun yıllar önce, ormanın birinde tembel bir tırtıl yaşarmış. Bu tırtıl, tüm yaz ve sonbahar kendisine büyük yaprak bulup bu yaprağın üzerinde akşama kadar uyur, karnı acıktığında yemek aramakla uğraşmaz, üzerinde yattığı yaprağın kenarlarından yer karnını doyururmuş.

Diğer tüm tırtıl arkadaşları ise kış aylarında yiyecek yemek bulmakta çok zorlanacaklarını bildikleri için tüm gün boyunca yemek arar, buldukları yemekleri de evlerine depolarlarmış. Bizim tembel tırtıl ise nasıl olsa bir ara yiyecek bir şeyler toplarım diyerek tembelliğinden hiçbir şey yapmaz, hep bugünün işini yarına bırakarak yaşarmış. 

REKLAM

Tüm tırtıllar onu eğer yiyecek depolamaz ise kış aylarında aç kalacağı için uyarır, tembel tırtıl ise sinirlenerek ‘‘Bana akıl vermeyin. Bir ara çıkar toplarım ne olacak? Ben sizin gibi enayi miyim?’’ diyerek arkadaşlarına kızıp, onları aşağılarmış. Tırtıllar tembel tırtılın iyiliğini düşünüp uyarsa da onun hep kendilerini terslemesi morallerini bozmuş ve hepsi tembel tırtıla küsmüş, onunla konuşmamaya başlamış.

Sonbaharın bitmesine yakın bir zaman kala tembel tırtıl kış için kendisine yemek toplayıp depolamak istese de sonbahar çoktan bitmiş ve kış başlamış. Tembel tırtıl, bir gün toplarım diye ertelediği yemek depolama işini bir türlü yapmadığı için kışın geldiğini anlayınca ne yapacağını kara kara düşünmeye başlamış. 

REKLAM

Kış iyice bastırıp her yer kar beyaza bürününce ortada ne yaprak kalmış ne de yeşillik. Tembel tırtıl, hiç yemek depolamadığı için dışarıya çıkıp ne kadar uğraşsa da çok ufak bir yemek anca bulabiliyor, bazen onu bile bulamadan evine dönüyormuş. 

Günler böyle geçip giderken tırtıl artık yiyecek hiçbir şey bulamamış ve aç kalmaya başlamış. Açlıktan karnı ağrımaya başlayınca yaptığı hatayı anlayıp dert yanıyormuş. Tüm tırtıllar ise sıcacık yuvalarında tüm sonbahar ve yaz boyunca depolamış oldukları yiyeceklerle bir güzel karınlarını doyuruyor, soğuk diye evden dışarı bile çıkmıyorlarmış. 

REKLAM

Çok acıkan ve bu duruma daha fazla dayanamayan tırıl, aşağılayıp kötü davrandığı tırtıl arkadaşlarından mecbur kaldığı için yardım istemek zorunda kalmış. Fakat hangi kapıyı çalarsa çalsın kapıyı her açan biz sana söylemiştik, zamanında yatacağına yemek depolasaydın diyerek kapıyı yüzüne kapatıyormuş. 

Arkadaşlarına hav veren ve yaptıklarından bin pişman olan tırtıl ‘‘Ben bunu hak ettim’’ diyerek çaresizce evine dönmüş. Tembel tırtıl evde üzgün bir şekilde otururken, her ne kadar onlara kötü davransa da ve ilk başta kimse yardım etmek istemese de onun aç bir şekilde durmasına içleri el vermeyen tırtıllar, kendi aralarında konuşup depoladıkları yemeklerden birer avuç alarak hepsi aç tırtılın evinin yolunu tutmuş. 

REKLAM

Kapısının çaldığını duyan aç tırtıl hemen koşup kapıyı açmış ve karşısında tüm tırıl arkadaşlarını ellerinde yemeklerle görünce çok duygulanmış. Hepsi ona kıyamamış ve bir daha tembellik yapmayacağına söz verirse bu yemeklerle tüm kışı geçirebileceğini söylemişler. Zaten çok pişman olan aç tırtıl arkadaşlarına söz vermiş ve dediği gibi bir daha hiç tembellik yapmamış.

Yaş Grubu Etiketi:
6 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X