Fil ve Köpek

Fantastik Uyku Masalı

Yaş
4-6
Okuma Süresi
8 dk
Kategori
Dostluk Masalı
Unsur
Fil Masalı
Yayınlanma Tarihi
7/1/2023
Yazar
Veli Kaçmaz

Uzun zaman önce, tüm hayvanlara özellikle de fillere derin bir sevgi besleyen bir kral varmış. Kraliyet fili için çok büyük bir ahır inşa etmiş. Kraliyet filinin tüm ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmak için bir bakıcı tutmuş. Kral ayrıca file sağlıklı kalması için her gün özel besleyici yiyeceklerin verilmesini emretmiş. 

Bir öğleden sonra, kraliyet ahırına bir sokak köpeği girmiş. Fil gölgeli bir ağacın altında dinleniyormuş. Köpek, filin yemek artıklarını görmüş ve doyasıya yemiş. Fil, köpeğin artan yemeği yediğini görmüş. O günden itibaren fil, köpeğin yemeğini paylaşmasına memnuniyetle izin vermiş. İkisi çok iyi arkadaş olmuşlar. Köpek ahırda kalmaya başlamış ve bakıcı da buna aldırış etmemiş. Kısa süre sonra köpek de çok sağlıklı bir hale gelmiş. 

REKLAM

Bir gün bir çiftçi köpeği görmüş ve bakıcıya köpeği kendisine satıp satmayacağını sormuş. Köpek için iyi para teklif etmiş. Köpek bakıcıya ait olmadığı halde parayı kabul etmiş ve köpeği çiftçiye vermiş. Çiftçi köpeği alıp götürünce kraliyet fili çok üzülmüş. Kraliyet ahırındaki tek arkadaşını kaybetmiş. Yemek zamanlarında arkadaşını özlemiş ve yemeyi içmeyi reddedip kısa sürede çok zayıflamış. Filin sağlığının bozulduğu haberi hızla Kral’a ulaşmış.

REKLAM

Filin durumunun neden böyle olduğunu öğrenmek için ahıra gitmiş. Bakıcıya dönerek: ‘‘Ben sana file iyi bakılmasını emrettim! Ne bu hali bu filin!’’ diye bağırmış. Bakıcı, filin neden bu kadar sessiz olduğunu ve yemeyi içmeyi reddettiğini bilse de konuşmamış. Kralın, hakkı olmayan bir köpeği sattığını öğrenirse cezalandırılacağından korkuyormuş. Filin neden böyle olduğunu bilmiyormuş gibi davranmış. 

REKLAM

Kraliyet veterineri filin sağlığını kontrol etmesi için çağrılmış. Kapsamlı bir incelemeden sonra bile, veteriner filin neden yiyip içmediğini anlayamamış. Duygusal bir hayvan olan filin bir şeye çok üzüldüğü sonucuna varmış. 

Kral muhafızları, kraliyet filinin üzüntüsünün sebebinin ne olabileceğini öğrenmek için ahırdaki tüm hizmetkarları sorguya çekmiş. Fil ile birlikte yaşayan ve onun yakın arkadaşı olan köpeği öğrenmişler. Ayrıca köpeğin son birkaç gündür kayıp olduğunu da öğrenmişler. Kral, yaverini aramış ona tüm durumu anlatmış ve ondan bir çözüm bulmasını istemiş. Yaverinin önerisi üzerine tüm krallıkta köpeğin sahibi kim olursa olsun onu hemen geri vermesi halinde cömert bir şekilde ödüllendirileceğine dair duyuru yapılmış. 

REKLAM

Çiftçi bu durumu duymuş ve köpekle birlikte hemen kralın sarayına ulaşmış. Krala, köpeği kraliyet filinin bakıcından satın aldığını söylemiş. Hemen bakıcı aranmış ve hakkı olmadığı halde köpeği sattığı itiraf etmiş. Kral, köpeğin fil ile birlikte ahıra geri gönderilmesini emretmiş. Bakıcıya, çiftçinin parasını iade etmesini emretmiş. Ayrıca fil ile birlikte köpeğe de bakılmasını emretmiş. 

Kraliyet fili, arkadaşı geri döndüğü için çok mutlu olmuş ve artık eskisi gibi yiyip içerek sağlığına kavuşmuş. O günden sonra köpek ve fil huzur içinde beraber yaşamışlar. 

Yaş Grubu Etiketi:
4 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X