Büyükannenin Yılbaşı Hediyeleri

Eğitici Uyku Masalı

Yaş
4-6
Okuma Süresi
14 dk
Kategori
Aile Masalı
Unsur
Aile Büyüklerine Sevgi
Yayınlanma Tarihi
19/2/2023
Yazar
Ayşenur Çömlekçi

Handadır handa bir kara manda,

Üç yüz yaşındaydım evvel zamanda.

Mavi çadır gerilmiş, duydum pazar kurulmuş.

Vurdum karıncaya palanı,

Kırk yerinden bağladım kalanı.

Sardım sırtına seksen sekiz çuval soğanı,

Vardım pazara.

Vay ne pazar, güzel pazar, güzeller içinde gezer.

Kırlangıçlar terzi, köpekler kalaycı, tilkiler tüccar.

Buldum bir köşe, başladım işe.

Soğan, sarımsak satarken

Terazimin kolu kırıldı, bir güzele bakarken

Kurbağa kanatlandı, gitti gelin getirmeye.

Gelin çıktı çardağa, çat yerleşti bardağa.

Masaldır bunun adı, dinlemekle çıkar tadı!

Bir zamanlar, tüm hayatı boyunca sevgiyle anılan becerikli mi becerikli, tatlı mı tatlı bir büyükanne varmış. Büyükanne ile yaşayan dört tane de tatlı torunu varmış. Ufuk, Tan, Doğan ve Güneş. Dört torundan oluşan bu grup, ailenin dördüncü kuşağını temsil ediyormuş. Büyükanne, dört torununu tüm dünyadaki her şeyden daha çok seviyormuş.

REKLAM

Bu ailede büyükanneler torunlarının her biri için türünün tek örneği bir kazak örer ve daha sonra bu kazakları torunlarına yılbaşında hediye olarak verirmiş. Bu, bir nesilden diğerine aktarılan eski bir gelenekmiş. Tıpkı torunlarının her birinin kendilerine has, farklı özellikleri olduğu gibi, kazaklar da her torunu için kendine has ve farklıymış. 

Büyükanne ilk olarak en büyük torunu Ufuk için deniz mavisi renkli iplikten bir kazak örmüş. Büyükanne, Ufuk’un hedeflerini ve hayallerini gerçeğe dönüştürmek için elinden gelen her şeyi yapmasını istemekteymiş. Ufuk yelken açmaya meraklıydı ve sürekli dünyayı tekneyle görmenin hayalini kuruyormuş. Büyükanne ördüğü bu deniz mavisi kazağın bu hayallerini gerçekleştirebileceğine inanıyormuş.

REKLAM

Büyükanne daha sonra ikinci torunu olan Tan için bir kazak örmeye başlamış. Kararlı, tuttuğunu koparan, lider ruhlu olan Tan; insanlara yardım etmeyi seviyormuş. Zorluklarla karşılaşıldığında ilk önce Tan’a giden ekip üyelerinin neler yaparsa bu zorluğu aşacağını en iyi her zaman Tan bilirmiş. Ayrıca kırmızı rengi çok seviyormuş. Büyükanne, torununun tüm hayatı boyunca bu güzel özelliklerini korumasını dileyerek torununa duyduğu sevgi ile ördüğü bu güzel kırmızı kazağı Tan’a yılbaşı günü armağan edecekmiş.

Doğan, büyükannenin torunların üç numara olanıymış. En sevdiği renk yeşilmiş çünkü ormanları çok seviyormuş. Her zaman büyüyünce ormanlarda çalışmak istiyor ve ormanlar ile içindeki tatlı hayvanları korumak için çalışmalar yapacağını anlatıyormuş. Büyükanne bu hayallerini gerçekleştirmesini istediği torunu için üzerinde minik ağaç motiflerinin olduğu yemyeşil bir kazak örmüş.

REKLAM

Güneş, büyükannenin en ufak torunuymuş. Gittiği her yerde insanlara o güzel gülümsemesi ile neşe saçarmış. Büyükannesi, Güneş’in sahip olduğu bu güzel özelliğin bir simgesi olarak adını aldığı güneşi de temsil eden sarı renkli bir kazak örüyormuş. Üzerinde gülümseyen, çok güzel ve sevimli bir güneş motifi bulunan bu kazak gülümsemeyi hiç bırakmadığı için bir takdir ve teşekkür anlamında yapılıyormuş.

Büyükanne, torunlarının bu kazakları uzun yıllar giyeceğini tahmin ettiği için her birini büyük bir sevgiyle, dikkatli bir şekilde düşünerek ve detaylara özen göstererek hazırlamış. Ayrıca torunlarının da onlara bayılacağından eminmiş.

REKLAM

Yılbaşı akşamı büyükanne torunlarının hepsini bir araya toplamış. Herkes, yeni yılı ailesiyle bir arada karşılamanın heyecanını yaşıyormuş. Büyükanne: “Sevgili torunlarım, sizlerin yanında olamadığım ve size sevgi ile sarılamadığım zamanlarda yanınızda olduğumu, sizi hayallerinizi gerçekleştirmeniz için desteklediğimi ve size sevgi ile sarıldığımı unutmamanız için sizlere bu kazakları ördüm. Sizi sevdiğimi unutmayın.” diyerek torunları için ördüğü kazakları onlara armağan etmiş. Torunlar, büyükanneleri tarafından kendilerine hediye edilen kazakları giyerken birbirlerine yardım etmişler. Torunlar büyükannelerine olan minnettarlıklarını ona sevgiyle sarılarak ve güzel kazaklar için teşekkür ederek ifade etmişler. Ayrıca büyükannelerine dünya üzerindeki en harika büyükanne oldukları için teşekkür etmişler.

O zamandan beri kazaklar, bu tatlı ailenin her bir üyesine duyduğu sevginin bir sembolü olarak bilinmiş ve bir nesilden diğerine aktarılmıştır. Kış aylarında kendilerini sıcacık tutan güzel kazaklarını giyen tüm çocuklar da bu sevgi dolu masalı hatırlayarak kazaklarını giymiş.

Yaş Grubu Etiketi:
5 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X