Konuşan Güvercin

Fantastik Uyku Masalı

Yaş
4-6
Okuma Süresi
6 dk
Kategori
Gizem Masalı
Unsur
Modern Masal
Yayınlanma Tarihi
9/8/2022
Yazar
Nisa Nur Kıran

Eski, iki katlı bir evin çatısında bir güvercin yaşarmış. Bu güvercinin  adı, Piko’ymuş. Uzun yıllardır burayı kendi evi olarak benimseyen Piko, yalnızlıktan sıkılmış. Artık bir arkadaşı olsun istiyormuş. Aslında çocuklar, bu evin bahçesinde hep oyunlar oynamaya gelirlermiş. Piko da onlarla oynamayı çok istiyormuş ama çocuklar onun konuşan bir güvercin olduğunu görünce şaşırıp korkabilirlermiş. Bu yüzden çocuklarla konuşmuyormuş.

Bu eski evde, sıkıntıdan uçan Piko, bir gıcırtı duymuş. Merakla etrafına bakınmaya başlamış. Bir de ne görsün? Eve üç çocuk girmiş. Bu çocukların isimleri Berke, Burak ve Asya’ymış. Meraklı çocuklar, evin içinde ne olduğunu merak etmişler ve bir el feneri alıp eve girmişler. Çocuklar gezinirken, Piko gizlice onları izliyormuş. “Onlarla arkadaş olmayı çok isterdim.” Demiş kendi kendine. Çocukları gözetlemeye devam etmiş.

REKLAM

En önde Burak, Burak’ın ardında Asya ve Berke ilerliyormuş. Bu eski, esrarengiz evi gören Berke’nin korkudan neredeyse dili tutulacakmış. İçinden: “ Burak ve Asya hiç korkmuyor mu acaba?” diye kendi kendine konuşuyormuş.  Burak ise bu arada korkmadığını göstermek için önden ilerliyormuş. Çocuklar bir merdiven görmüşler. Yıkık dökük bir merdivenmiş bu.

“Haydi, buradan gidiyoruz. “ demiş Burak eski merdiveni göstererek. Asya konuşmuş:

“Hayır Burak, bu merdiven çok tehlikeli. Hem burası ürkütücü. Daha fazla durmayalım ve çıkalım bu evden. “

REKLAM

Ama Burak dinler mi? İnat etmiş. İlla çıkacakmış bu merdivenlerden.

“Siz isterseniz dönersiniz, ben gidiyorum. “demiş Burak.

Asya Berke’ye bakmış. Berke korkudan bembeyaz kesilmiş. Asya Burak’a bakarak onaylamaz şekilde kafa sallamış ve:

-Seni  yalnız bırakamayız ama yukarı gelmeyeceğiz. Berke’yle burada bekliyoruz. 

REKLAM

Demiş. Berke de :

“Ben de seninle gelme taraftarı değilim Burak. Bana kalırsa sen de gitmemelisin.”

Burak iki arkadaşını da önemsemeden, merdivenden çıkmaya başlamış. O da ne? Basamaklar gıcırdıyormuş. Burak korksa da, arkadaşları onu izlerken korktuğunu belli edemezmiş. İlerlemeye devam ederken, basamaklardan biri çökmüş ve Burak tam aşağı düşecekken kendini havada uçar vaziyette bulmuş. “Bu da nesi?” diye düşünmüş Burak. Şaşkınlıkla kalakalmış. Meğerse, Burak tam düşeceği sırada Piko onu yakalayıp havaya kaldırmış. Asya ve Berke, korkudan çığlık atıyorlarmış. Piko Burak’ı yavaşça arkadaşlarının yanına indirmiş. 

REKLAM

Piko çocuklara:

“Çocuklar, lütfen korkmayın. Ben konuşabiliyorum ve size zarar vermek istemiyorum. Burada çok yalnızım ve hiç arkadaşım yok.” Demiş.

Çocuklar Piko’nun kendileriyle konuştuğunu duyunca çok şaşırmışlar. Ama hiç arkadaşı olmaması gerçekten çok üzücüymüş. Çocuklar güvercin Piko’yla uzun uzun sohbet etmişler ve Piko ile arkadaş olmuşlar. Piko’yu her gün ziyaret etmişler ve onunla oyunlar oynamışlar. Piko artık çok mutluymuş.

Yaş Grubu Etiketi:
6 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X