Tahmin Oyunu

Fabl Örneği

Yaş
4-6
Okuma Süresi
8 dk
Kategori
Ayı Ailesi Masalı
Unsur
Konuşan Hayvanlar
Yayınlanma Tarihi
8/2/2023
Yazar
Veli Kaçmaz

Ormanın derinliklerinde ahşap bir kulübe içinde, tahmin oyunu oynamayı seven bir ayı ailesi varmış. Oyunu oynamaya başlamışlar, bay ayı sormaya başlamış.

‘‘Uzun bir kulağı var, vücudu beyaz ve havuç yemeyi çok sever, tahmin et bakalım nedir bu’’ diye sormuş Bay Ayı. “Hmm. Bu ne tür bir hayvan?” diye bağırmış küçük gri ayı.

Tam o sırada evin dışındaki ormandan bir ağlama sesi gelmiş. Ağlama sesi gittikçe yükseliyor ve yaklaşıyormuş. Bay Ayı merakla pencereden dışarı bakmış. Bağıran küçük bir tavşanmış.

REKLAM

Küçük tavşan ve anne tavşan mantar toplamak için ormana gitmişler. Yaramaz küçük tavşan kelebeklerin peşinden koşuyor ve annesini takip etmiyormuş. Annesinden ayrılmış ve yolunu kaybetmiş.

Minik tavşan kulübenin önüne doğru yürürken ağlayıp "Anne" diye mırıldanmaya devam etmiş. Küçük gri ayı, ne olduğunu görmek için babasının bulunduğu pencereye doğru gitmiş.

"Hmm, uzun kulaklar, beyaz gövde. Bu bir tavşan!” demiş küçük boz ayı kapının dışındaki küçük tavşana bakarken. "Evet doğru. Tahmin oyununun bu turunu kazandın,” demiş Bay ayı.

REKLAM

"Kayboldu galiba bu küçük yavru.’’ Demiş Anne Ayı. Küçük tavşan, nereye gideceğini ve ne yapacağını bilemediği için kapının dışında durup ağlamaya devam etmiş. “Anne ve baba, onu eve gönderir misiniz? Korkmuş görünüyor! demiş küçük gri ayı. "Elbette, baban onu eve götürecek!" diye yanıtlamış Anne Ayı.

Bay Ayı bir süre tereddüt etmiş ve evin etrafına bakmış. Duvara doğru yürümüş ve duvarda süs olarak asılı olan koyun maskesini çıkarmış. Maskeyi kafasına geçirmiş ve kapıdan çıkarmış.

REKLAM

Küçük tavşanı korkutmamak için yavaşça ve sakince yaklaşmış. "Kaybolmuş gibiydin, Küçük Tavşan. Ben Koyun Amca ve seni evine geri götürebilirim!” demiş. Küçük tavşan başını sallamış ve Bay Ayı'yı takip etmiş.

Bay Ayı, küçük tavşanla birlikte yürümeye başlamış. Sonunda büyük bir yola gelmişler.

"Şimdi bu yolu takip et. Yürümeye devam et, seni ormanın dışına çıkaracak.” Demiş Bay Ayı. Küçük tavşan söyleneni yapmış ve yol boyunca yürümeye devam etmiş. Sonunda ormandan çıkmış.

REKLAM

Annesi telaşla onu arıyormuş. Ormandan çıktığında inek teyze onu görmüş ve anne tavşana el sallamış. "Küçük tavşanın burada!" diye haykırmış. Minik tavşan annesini görünce o kadar mutlu olmuş ki koşarak ona sarılmış.

Akşam Koyun ailesi kapıda serinliğin tadını çıkarırken Anne Tavşan gelip Anne Koyun'a, “Yavrucuğumu ormanın derinliklerinden çıkardığın için teşekkür ederim. “

Anne koyun şaşkın şaşkın anne tavşana bakarken ilk bakışta anlayamamış ve kafası karışmış. Daha sonrasında aklına ormanda oyun oynamayı çok seven bir ayı ailesini duyduğunu hatırlamış. Ayının koyun maskesi takarak böyle bir oyun oynadığını anlayınca hep beraber gülüp eğlenmişler. 

Yaş Grubu Etiketi:
6 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X