Ebeveynlerin En Çok Yaptığı Hatalar

Anne ve Baba Olarak Hatalı Davranışlarımız

Yazar
Genaralissimo
Kategori
Ebeveynlik
Tarih
10/4/2020

Çocuk yetiştirmek aslında son derece zordur. Çocukların psikolojisini anlamak ve onlara gerektiği gibi davranmak ne yazık ki günümüzde her ebeveynin başarabildiği bir süreç değildir.

Çocuklara olması gerektiği gibi davranmayarak ve onları anlamayarak ya da anlamaya çabalamayarak, aslında psikolojilerini bir şekilde dolaylı veya doğrudan bozuyor olabilirsiniz.

Çocuğunuzdaki davranış bozukluğunun sizin davranışlarınızdan kaynaklanabileceğini de ifade edebiliriz. Bu nedenle aşağıda sıraladığımız, "anne ve babaların en sık yaptığı hatalar" maddelerine dikkat edip, farkında olmadan yaptıklarınız varsa yapmayarak veya davranışlarınızı gözden geçirerek, çocuklarınıza çok daha doğru bir şekilde davranabilir ve onları anlayabilirsiniz. Şimdi gelin ebeveynlerin en sık yaptığı hataları hep birlikte inceleyelim.

Çocuklara Saygılı Olmamak

Yanlış okuduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak her ne kadar çocukların size saygı duymasını bekliyorsanız sizin de onlara saygı duymanız gerekmektedir. Bu doğrultuda çocuklarınıza saygı duyarak onların da size saygı duymasını ve sizi anlamasını sağlayabilirsiniz. Yetişkin birisiyle bir problem yaşadığınızda sorunu konuşarak halledebilirsiniz. Bu nedenle çocuğunuzla ilgili bir probleminiz olduğunda da onunla konuşarak bu problemi çözebilirsiniz. Çocuğunuzun gözlerin içine bakarak bağırmadan saygılı bir şekilde onunla konuşmalısınız.

Öfkeli İken Çocuğunuzla Yanlış İletişim Kurmak

Öfkelendiğinizde kendinize hakim olamıyor olabilirsiniz. İş yerinde bir problem yaşadığınızda ya da ailenizle ilgili herhangi bir problemi olduğunda etkilenebilir ve bunu çocuğunuza yansıtabilirsiniz. Ancak bu son derece yanlış bir davranıştır. Öfkeli iken çocuğumuz iletişim kurmak ona bağırmak ona azarlamak yerine sakinleşmenizi bekleyebilir ve çocuğunuzun sergilediği kötü davranışları görmezden gelebilirsiniz. Bu sayede çocuğumuz da durduk yere bağırmamış, onu incitmemiş ve onu kırmamış olacaksınız. Öfke kontrol mekanizmalarınızı geliştirmek size fazlaca yardımcı olabilir.

Tutarsız Olmak

Tutarsız olmak ebeveynlerin yaptığı en büyük hatalardan bir tanesidir. Çocuğunuz da bir gün kızdığınız Konuda farklı bir gün kızmıyorsanız ya da kızmadınız bir konuda daha sonra kızıyorsanız tutarsız davranıyorsunuz demektir. Bunun yanı sıra çocuğumuz da bir şey için söz verip daha sonra sözünüzden dönüyorsanız Buda tutarsız davrandığınız anlamına gelmektedir. Bu doğrultuda çocuğunuz da son derece açık ve net bir talimat vermeli ve beklentilerinizi net bir şekilde ifade etmelisiniz. Örneğin odasının kendini toplamasını istiyor ve böyle davranıyorsanız başka bir gün odasını siz toplamamalısınız.

Çok Detaylı Açıklama Yapmak

Bir problem olduğunda ya da çocuğunuz bir hata yaptığında onunla detaylı bir şekilde iletişim kurmanın son derece doğru bir harekettir. Ancak çocuklar detaylardan hoşlanmaz. Yaptığı davranışın ne kadar kötü olduğunu ve bunu bir daha yapmaması gerektiğini açık ve kısa ifadelerle iletmeniz gerekmektedir. Çok fazla konuşarak çocuğunuzun söylediklerinizi algılamamasına neden olabilirsiniz. Özellikle küçük çocuklarda sadece durumu açıklayarak davranışın neden yanlış olduğunu belirten bir konuşma yapmanız yeterlidir.

Negatif Olmak

Negatif olmak ebeveynlerin yaptığı diğer hatalardan bir tanesidir. Yapma ya da hayır gibi kelimeler duymak hiçbir çocuk için eğlenceli değildir. Çocuklara sürekli ne yapması gerektiğini anlatmak ve sürekli bir şeyleri yapma demek çocukların piskolojisini doğrudan etkilemektedir. Bu noktada çocuklarınız ile daha iyi neler yapabilir konusunda konuşmalı ve olumlu bir bakış açısı ile yaklaşmalısınız.

Disipline Etmekle Cezalandırmayı Karıştırmak

Çocukları disipline etmekle cezalandırmak hiçbir zaman aynı değildir. Bu doğrultuda çocuğunuzu disipline etmek istiyor belirli sınırlar koymak istiyorsanız cezalandırmamalısınız. Pozitif bir tavırla yaklaşmalı ve çocuğunuzun yaptığı davranışın ne kadar kötü olduğunu anlamasına ve daha iyisini yapması gerektiğine ikna etmeye çalışmalısınız.

Sonuç olarak, tıpkı hiçbir insanın kusursuz davranışlar sergileyememesi gibi, anne ve babalık görevlerini de bazen istesek de kusursuz bir şekilde deneyimleyemeyebiliriz. Çocuklarımız ebeveyn kaynaklı problem yaşayabilirler. Önemli olan sorunu algılamak ve harekete geçmektir. Eğer bazı problemlerin farkındaysanız ve çözümlemeyi gerçekten istiyorsanız, bir uzmana danışmaktan geri durmayın...

Buradan Devam Et!