Çocuğum İle Nasıl Kaliteli Vakit Geçirebilirim?

Yazar
Kübra Nak
Kategori
Ebeveynlik
Tarih
10/4/2020

Yorgun bir günün ardından evinize geldiniz, tüm gün sizden ayrı vakit geçirmiş olan çocuğunuz, masum gözleriyle sizden ona ilgi göstermenizi bekliyor, fakat o da ne? O akşam sevdiğiniz dizinin yeni bölümü veyahut tuttuğunuz takımın maçı var. Tıpkı haftanın diğer günlerinde de olduğu gibi. Ne yapardınız? Onu reddederek izlencenize mi odaklanırdınız, yoksa gözlerinizi televizyondan ayırmadan onunla oynuyormuş gibi mi yapardınız?

Eğer cevabınız bu iki sorudan birine evet ise, bu yazıyı okuyacağınız için şanslısınız.

Anne ve baba olmaya karar verdiğinizde çocuklarınızın yalnızca fiziksel sorumluluklarını yüklenmenizin yeterli gelmeyeceğini de kabul etmeniz lazım. Bu noktada onların manevi olarak doyurma sorumluluğunu da üstlenmek zorundasınız. Bu, elbette ki gününüzün her anını, her saniyesini çocuğunuza adayacağınız anlamına gelmiyor. Böyle bir şey halihazırda imkansızdır. Ancak ne var ki, çocuklarınızla kaliteli bir şekilde geçirdiğiniz bir saat, onlarla ilgileniyormuş gibi yaptığınız on saatten daha fazla yarar sağlayacaktır.

Çocuk İle Kaliteli Vakit Geçirmek Ne Demek?

Pekala, çocuklarınızla geçireceğiniz kaliteli vaktin önemini anladıysak aklınızda başka türden sorular şekillenmeye başlamış olmalı. Kaliteli zaman deyip duruyoruz, sahi nedir bu kaliteli zaman, nasıl bir tarifi vardır ya da bir tarifi var mıdır ki?

Aslında öyle özel, sihirli bir tarifi olduğu söylenemez. Yani çocuklarınızla geçireceğiniz vaktin ilk on dakikasında şunları yapın, şöyle davranın sonra ki yarım saat içinde de mutlaka bunları yapmış olun gibi...

Zaten böyle bir tarifin olması o zaman dilimini kaliteli olmaktan çıkarırdı ve geçirdiğiniz zamanın oldukça da sıkıcı olmasına yol açardı. Şimdi de kafanız karışmış gibi hissediyor olabilirsiniz, bu da tamamen normal çünkü artık size kaliteli zaman kavramı daha da zor gelmeye başladı. Özellikle de bu kavramı ilk kez duyanlardansanız...

Ne yapıp da çocuğumla geçirdiğim zamanı kaliteli hale geçireceğim diye düşünüyorsunuz. Bu kadar düşünmenize gerçekten gerek yok! Onlarla kaliteli vakit geçirmek aslında çok kolay. Çocuğunuzla her ne yapıyorsanız yapın, aslında dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar, çocuğunuz ile geçirdiğiniz zamanın zorunluluk hissiyatından kurtulmak ve gerçekten de çocuğunuzla vakit geçirmeyi amaçlamak olarak toparlanabilir.

Kural Basit; Eğlenmeyi Öğrenmek!

Çocuklarla vakit geçirmek, ruhsal ve duygusal yapıları gereği genelde eğlence üzerine kuruludur ve çocuğunuzu eğlendirirken, kendinizi de eğlendirmenin yollarını bulmalısınız. Çocuğunuz ile oyun oynarken, oynadığınız veya kurduğunuz oyun temasının ruhuna bürünmek sizi de günlük hayatın stresinen uzaklaştıracak ve siz farkında bile olmadan sizin de eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Siz eğlenceli vakit geçirdikçe çocuğunuzla daha etkili iletişim kuracak ve en nihayetinde çocuğunuza hatırlayacağı mutlu bir çocukluk armağan etmiş olacaksınız...

Çocuk Aklı Deyip Geçme!

Halk arasında çocuk aklı diye küçümsenen akıl aslında hiç de küçümsenmemesi gereken, her dış faktörü, olayı ve eylemi iyi veya kötü bir şekilde algılayan ve karakter yapısına göre yorumlayan saf bir akıldır. Örneğin onlar yapmacıklık ve içtenlik arasındaki farkı çok net görebilirler üstelik henüz bu kelimeleri bilmiyorken bile! Çünkü duyguların hissedilmesinin yetişkinlik ile bir alakası yoktur.

Samimiyet ve İçtenlik

Çocuğunuza karşı samimi ve içten olun ve onunla eğlenmenin tadına bakın. Kek mi yapacaksınız? Onu da dahil edin. Fazladan dağılan 50 gram un temizlemenin kimseye bir zararı dokunmaz. Küçük elleriyle karıştıracağı o kekin lezzeti eminim size daha da harika gelecektir! Üstelik yardım ettiği keki yerken atacağı havayı izlemek de paha biçilemez...

Zaman zaman, çocuğunuz ile iletişimde olmaya enerjiniz olmadığında bunu onun anlayabileceği bir şekilde anlatın. Çocuğunuzu asla geçiştirmeyin veya onunla ilgileniyormuş gibi yapmayın. Bu hareketleriniz, çocuğunuzu üzmekten başka bir şeye yaramayacaktır.

Çocuğunuzun Oyun Kurma Yeteneklerini Keşfedin...

Birlikte istediğiniz şekilde hayal güçlerinizin uçsuz bucaksız dünyasında turlayabilirsiniz. Oyun kurma konusunda çocuklar en iyi senaristleri bile kıskandırabilirler.

Çocuklar ile kaliteli vakit geçirmenin diğer bir yolu da onu önemsediğinizi belli etmekten geçer. Çocuğunuz bir şeyler anlatırken onu etkin bir şekilde dinleyip, söyledikleri hakkında yorum yapmak ve yaş farketmeksizin arkadaşça sohbet etmek, çocuğunuz ile kaliteli vakit geçirmek için mutlaka üzerine düşmeniz gereken bir noktadır. Sohbet etmeyi öğrenen çocuklar, gelecekteki sosyal ilişkilerinde çok daha etkili iletişim kurabilirler ve çevrelerinde saygı gören bireyler olabilirler.

Mail Listesine Kaydol!

Haftalık Bültenler İle Hiçbir Şeyi Kaçırma...
Tamamdır, seni de aramıza aldık.
Belki de bir daha denemelisindir...

Deneyimlerini Paylaş!

Sen de çocuk ve ebeveynliğe dair deneyimlerini
diğer ebeveynler ile paylaşabilirsin.

Yazar olmak için tek yapman gereken başvuru formunu doldurup göndermek. Ebeveynlik deneyimlerini paylaşarak, senin geçtiğin yollardan geçen anne ve babalara ilham kaynağı olabilirsin.

Yazar Ol!

Yasal Uyarı

Kocaman Bi' Site içerikleri, bağımsız içerik üreticileri aracılığı ile sağlanmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz. Telif haklarına sahip olduğunuz bir içeriğin kopyalanmış olduğundan şüpheleniyorsanız bize ulaşın!

Telif Bildir

İçerik Sağlayıcı Ol!

"Hayal Mimarı" hareketimizi beğendin mi? Gelecek nesillere ilham olma fikri hoşuna gittiyse ve yazdığın masallar sitemizde yayınlansın istiyorsan hemen bize ulaş!

İçerik Gönder

Buradan Devam Et!

Ebeveynlik

Çocuğu Uyurgezer Olan Aileler Neler Yapmalı?

Ebeveynlik

Daha İyi Bir Ebeveyn Olmak İçin Atılması Gereken Ufak Adımlar

Ebeveynlik

Bebek Odası Hazırlanırken Bilinmesi Gereken Detaylar

Ebeveynlik

Yeni Nesil Ebeveynlik: Dijital Dünya