Yaşlı Çınar Ağacı

Fantastik Uyku Masalı

Yaş
4-6
Okuma Süresi
11 dk
Kategori
Doğa Masalı
Unsur
Ağaç Masalı
Yayınlanma Tarihi
28/10/2022
Yazar
Sinem Enligün

Eski zamanların birinde uzak diyarlarda “Elmalı Turta” isminde bir kasaba varmış. Bu kasabanın halkı yemek yemeyi çok severmiş. Herkes birbiriyle iyi anlaşır, ara sıra toplanılır ve ziyafetler düzenlenirmiş. Bu kasabanın çok sevimli fırıncı bir ninesi varmış. Herkes ekmeklerini, çöreklerini bu nineden alırmış. Bu ninenin meşhur elmalı turtası tüm ülkeye nam saldığı için nineciğin yaşadığı bu kasabaya da “Elmalı Turta” adı verilmiş. Bu kasabada ninecik kadar çok sevilen bir de yaşlı çınar ağacı varmış.

Bu çınar ağacı insanlar kasabada yokken bile yaşıyormuş. Hiç kimse kaç yaşında olduğunu tam olarak bilmiyormuş. Fakat emin oldukları bir şey varmış ki o da bu çınar ağacının tahmin edemeyecekleri kadar yaşlı olmasıymış. Kuşların cıvıldayarak uçuştuğu, etrafa taze çörek kokularının yayıldığı, bitkilerin ve ağaçların muazzam kokusunu etrafa yaydığı bir günde kasabaya kimsenin daha önce görmediği ve tanımadığı bazı insanlar gelmiş. Bu insanlar kasaba meydanında yaşayan çınar ağacının yanına gelerek konuşmaya başlamışlar. Etrafta oturan ve yolda yürüyen kasaba halkı gelen yabancıların ne hakkında konuştuğunu merak ederek onların yanına yaklaşıp konuşulanları dinlemeye başlamış.

REKLAM

Uzun boylu, sakallı ve biraz da göbeği olan adam yaşlı çınar ağacının bulunduğu yere yeni bir dükkan inşa etmekten bahsediyormuş. Yanındaki diğer adamlar ve kadınlar da yapacakları işin maliyetiyle ilgili hesap yapıyorlarmış. Adam kasabanın fırınına yönelmiş ve kasabayla ilgili bazı sorular sormak istediğini söylemiş. Bunun üzerine kasabanın muhtarı adamın yanına gelerek sorularını cevaplandıracağını söylemiş. Adam öncelikle yaşlı çınar ağacının ne kadar zamandır burada yaşadığını sormuş. Muhtar ise bu kasabanın en eski canlısının yaşlı çınar ağacı olduğunu söylemiş. Muhtar ve kasaba halkı adamın ve arkadaşlarının tavırlarından, konuşmalarından, çınarla ilgili planlarından hiç hoşlanmamışlar. Adam bir süre daha muhtarla konuşmuş ve bir hafta sonra tekrar geleceğini söylemiş.

REKLAM

O gün kasabada herkes oldukça endişeli ve mutsuzmuş. Çünkü yaşlı çınar ağacına zarar gelmesini istemiyorlarmış. Yaşlı çınar ağacı sadece kasabanın simgesi değil herkesin en yakın dostuymuş. Yaşlı çınarın gölgesinde yemekler yenilir,sohbetler edilir, bazı insanlar ise yalnız kalıp kitaplarını okur ve çınar ağacıyla gölgesinde oturarak dertleşirmiş. Olanlara üzülen sadece kasaba halkı değilmiş. Hem hayvanlar hem bitkiler hem diğer ağaçlar bu duruma çok üzülmüş. O gece çınar ağacıyla konuşmak için yanına gelmişler. Çınar ağacı bu durumu soğukkanlılıkla karşılamış. Çünkü artık yaşının çok büyük olduğunu iyice yaşlandığını söylemiş. Hayvan ve bitki dostları ise ona yaşının bir önemi olmadığını herkesin onu ne kadar çok sevdiğini ve iyi bir dost olduğunu söylemişler. Günler birbirini kovalamış. Kasaba halkı çınar ağacının kesilmemesi için neler yapabileceklerini düşünüp durmuşlar. Herkes farklı bir fikir ortaya atıyormuş. Kimisi kasabaya gelen adamlarla konuşarak bu duruma engel olabileceklerini söylemiş. Kimisi adamı başka yere yönlendirebileceklerini söylemiş. Kimisi ise çınar ağacı ile olan anılarını anlatarak adamı bu durumdan vazgeçirebileceklerini söylemiş.

REKLAM

Adamın söylediği gibi aradan bir hafta geçmiş ve adam arkadaşlarıyla birlikte çıkagelmiş. Bu sefer yanında sadece arkadaşları yokmuş. Elinde ağacın kesimi için gerekli malzemeler bulunduran bazı insanlar da kasabaya gelmiş. Adamı tüm kasaba halkı ve muhtar birlikte karşılamış. Önce adamla konuşmaya çalışmışlar. Çınar ağacının onlar için önemini, onunla olan anılarını anlatmışlar. Adam bu durum karşısında sessiz kalmış ve işine devam etmiş. Çınar ağacının yanına gelerek ona dokunmuş. İşte tam o sırada elinin ıslandığını fark etmiş. Çınar ağacının yaprakları su içindeymiş. Fakat yağmur yağmıyormuş. Ya da çınar ağacını sulayan biri de yokmuş. Bu duruma oldukça şaşırmış. Biran duraklamış. Meydandaki bütün bitkilerin, ağaçların aynı durumda olduğunu görmüş. Hepsinin yaprakları ıslanmış durumdaymış. Daha sonra etrafındaki tüm hayvanların gözlerinden yaşlar aktığını fark etmiş. Hayvanlar ve bitkiler çınar ağacının kesileceğini bildikleri için ağlıyorlarmış. Hepsi çınar ağacının yanına doğru ilerlemiş ve onun gövdesine sarılmışlar.

REKLAM

Adam böyle bir durum karşısında oldukça şaşırmış ve duygulanmış. Bu kadar insanın, hayvanın ve bitkinin dostu olan yılların yaşlandırdığı bu koca çınar ağacını kesmekten vazgeçmiş. Kasaba halkı bu durum karşısında çok mutlu olmuş ve havalara uçmuşlar. Hayvanlar ve bitkiler hem birbirlerine hem çınar ağacına sarılarak bu durumu kutlamışlar. Kuşlar sevinç cıvıldamalarıyla uçuşmaya başlamışlar. Kasaba halkı adamın doğru kararı verdiğini söyleyerek ona teşekkür etmişler. Kasabanın meşhur elmalı turtasını ikram etmişler ve adam ile arkadaşlarını kasabalarından uğurlamışlar.

Sevginin gücünü sakın hafife almayın. Sevgi hem iyileştirici hem de kurtarıcı bir etkiyes ahiptir. Siz siz olun sevginin yolundan ilerleyin!

Yaş Grubu Etiketi:
5 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X