Tofu'nun Maceraları

Eğitici Uyku Masalı

Yaş
4-6
Okuma Süresi
9 dk
Kategori
Peri Masalı
Unsur
Konuşan Hayvanlar
Yayınlanma Tarihi
15/1/2023
Yazar
Cansu Belinay İpek

Güzel masal diyarının geniş vadilerinden birinde Tofu adında bir kedicik yaşarmış. Tofu, yaramazlığı ve huysuz olması ile bilinirmiş. Arkadaşlarına sürekli şakalar yapar ve onlarla alay edermiş. Bu yüzden vadideki hiçbir hayvan Tofu ile arkadaş olmak istemezmiş. Tofu, kendi eğlencesi için arkadaşlarını sürekli üzermiş. Tofu’nun annesi ona sürekli kızarmış, onu uyarırmış ama Tofu annesini hiç dinlemezmiş. 

Yine bir gün Tofu, arkadaşları ile alay edip gülmek için dışarıya çıkmış. Usul usul oyun alanına doğru yürürken yolda minik bir serçe ile karşılaşmış. Serce, yerde bulduğu suyu içerek yazın sıcağını üzerinden atmaya çalışıyormuş. Serçeyi gören Tofu’nun aklına bir fikir gelmiş. Serçe onu görmeden arkasından ona doğru yürümeye başlamış. Serçe’ye yaklaşınca da birden güçlü bir şekilde miyavlamış. Bunu duyan serçe çok korkmuş.

REKLAM

Korkusundan titremeye başlamış. O sırada Tofu kahkahalarla yaptığına gülüyormuş.  Minik serçe, tam suyu yutmaya çalışırken korkutulduğu için nefes alamamaya başlamış. Güçlükle ayakda durmaya çalışıyormuş. Bir süre sonra serçe yere yığılmış. Tofu, bir süre güldükten sonra serçenin yerde hareketsiz yattığını görünce çok korkmuş. Nefes almaya çalışan serçeye yardım etmek istiyormuş ama ne yapacağını bir türlü bilemiyormuş. 

Hemen herkesin duyabileceği bir şekilde miyavlayarak sesini başkalarına duyurmaya çalışmış. Hemen arkasından vadinin en merhametli kedisi Mişa gelmiş. Mişa, serçenin halini görünce ne olduğunu anlamış. Hemen minik serçeyi patilerinin arasına almış, kanatlarının arasını okşayarak boğazındaki suyun dışarı çıkmasını sağlamış. Minik serçe artık daha rahat nefes alabiliyormuş. Bir süre oturduktan sonra kendine gelmiş ve neşeyle ötmeye başlamış. 

REKLAM

Mişa, Tofu’ya ne olduğunu sormuş. Tofu, minik serçeyle eğlenmek için onu korkuttuğunu söylemiş. Minik serçe hala ondan çok korkuyormuş. Mişa, Tofu’ya “Böyle şakalar yapman çok tehlikeli Tofu. Şakalar, birbirinizi eğlendirmek için yapılır. Tehlikeli, korkutucu şakalar yapılmamalıdır.” Demiş. Tofu yaptığından çok utanmış. Çünkü minik serçenin başına böyle bir şeyin gelebileceğini düşünememiş. “Özür dilerim Mişa. Ben tehlikeli olabileceğini düşünememiştim.” Demiş.

REKLAM

Mişa, “Benden değil minik serçeden özür dilemelisin. Baksana, nasıl da korkmuş.” Deyince Tofu minik serçeye doğru dönerek “ Özür dilerim minik serçe. Sana bir şey oldu diye çok korktum. Sana zarar vermek istememiştim.” Demiş. Minik serçe, özür dilediği için Tofu’yu affetmiş. 

Fakat Tofu’nun içi hiç rahat değilmiş. Mişa’nın yanına giderek “Mişa, ben bütün vadiden özür dilemek istiyorum. Bundan sonra hiç kimseye kötü şakalar yapmayacağım. Bunları onlara da söylemek istiyorum” deyince Mişa bütün vadiyi oyun alanına toplamış.

REKLAM

Tofu, “Canım arkadaşlarım, bugüne kadar sizi korkuttuğum ve aşağıladığım için özür dilerim. Bugün minik serçeyi korkutunca ona zarar verdiğimi anladım ve çok üzüldüm. Bir daha asla böyle şakalar yapmayacağım. Söz veriyorum.” Demiş.

Bütün vadinin sakinleri Tofu’yu affetmiş. Tofu artık herkesi güldüren ve herkesin sevdiği biri haline gelmiş. Artık kimseyi korkutmadan da şaka yapabileceğini öğrenmiş. Hep birlikte mutlu bir şekilde yaşamaya devam etmişler. 

Yaş Grubu Etiketi:
6 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X