Can ile Market Alışverişi

Eğitici Uyku Masalı

Yaş
7-12
Okuma Süresi
9 dk
Kategori
Nezaket Masalı
Unsur
Nezaket Kurallarını Öğreniyoruz
Yayınlanma Tarihi
15/1/2023
Yazar
Cansu Belinay İpek

Can, hafta sonları babası ile markete gitmeyi çok seven tatlı mı tatlı bir çocukmuş. Hafta sonu erkenden uyanır, kahvaltısını yapar ve hemen ödevlerinin başına otururmuş. Ödevlerini bitirir bitirmez de babasıyla birlikte markete gidermiş. En büyük eğlencesi ise market arabalarını sürmekmiş.

Yine bir sabah erkenden babası ile markete gitmek için uyanmış. Ödevlerini bitirmiş ve hazırlanmış. Babası ile annesinin verdiği alışveriş listesini tamamlamak için marketin yolunu tutmuşlar.

Markette babası ile birlikte sevinçle alışveriş yaparken yaşlı bir teyzenin raftaki peynirlere ulaşamadığını görmüş. Babasına teyzeyi göstererek ona yardım etmek istediğini söylemiş. Babası da hemen teyzenin yanına doğru gitmiş. Can hemen teyze ile konuşmaya başlamış. “İyi günler teyzeciğim. İstersen babam ve ben sana peynirlere ulaşman için yardım edebiliriz.” Demiş.

REKLAM

Teyze Can’a gülümsemiş ve başını okşamış. Bu sırada Can’ın babası da üst raftaki peynire uzanmış ve yaşlı teyzenin market arabasına peyniri bırakmış. Yaşlı teyze ona yardım ettikleri için çok mutlu olmuş. “Teşekkür ederim evladım.” Demiş. Babası da gülümseyerek “Rica ederim. Fakat Can’a teşekkür etmeniz gerek. Sizin yardıma ihtiyacınız olduğunu ilk önce Can fark etti.” Diyerek oğlunun yanağını okşamış. Yaşlı teyze Can’a “Teşekkür ederim Cancığım. Çok naziksin.” Demiş. Can da büyük bir sevinçle “Rica ederim teyzeciğim. İsterseniz market arabanızı da ben sürebilirim.” Diye atılmış. Teyze “Sağ ol evladım, sana zahmet vermiş olmayayım.” Deyince Can hemen söze atılmış. “Hayır teyzeciğim ne zahmeti.

Ben market arabalarını kullanmayı çok severim. Hem babam bizim market arabamızı tek başına kullanabilir. Sen hiç yorulma, birlikte taşıyabiliriz.” Deyince yaşlı kadın Can’ın bu heyecanlı isteğini kabul etmiş. 

REKLAM

Can, yaşlı teyze ve babası birlikte alışverişlerini tamamlamışlar. Market kapısından çıkarken yaşlı teyze Can’ın babasına “Ne kadar kibar bir çocuk yetiştirmişsiniz. Nezaket kurallarını çok iyi biliyor. Tekrardan çok teşekkür ederim.” Diyerek yanlarından ayrılmış. Can, teyze gittikten sonra hemen babasına soru sormuş. “Baba, nezaket kuralları ne demek?” Babası gülümseyerek cevap vermiş “ Nezaket kuralları, insanların birbirleri ile güzel bir şekilde anlaşmasını sağlayan nazik davranış ve sözlerdir.” Demiş.

REKLAM

Can hemen söze atılmış “Babacığım, ben bunları bilerek yapmadım ki. Sadece yardım etmek istemiştim. Nezaket kuralları nelerdir bana söyleyebilir misin?” diye sormuş. Babası yolda yürürken bir yandan da anlatmaya başlamış. “Örneğin sabahları okula gittiğinde herkese Günaydın diyerek gülümsemek bir nezaket kuralıdır.

REKLAM

Biri sana herhangi bir iyilikte bulunduğunda, bir şey aldığında onları Teşekkür etmek de bir nezaket kuralıdır. Yemek yerken ağzını kapatarak yemek, sofrada konuşmamak, birisi konuşurken lafını kesmemek gibi davranışları hepsi Nezaket kuralıdır Cancığım.” Demiş. Can, ona nazik denildiği için çok mutlu olmuş. “Anladım babacığım. Bundan sonra bütün bu dediklerini aklımda tutacağım. Herkese nazik davranacağım.” Demiş.

Eve gittiklerinde Can, bu olanları annesine de anlatmış. Annesi oğluna “Aferin canım oğlum. Demek ki nezaket kurallarını çok iyi bir şekilde öğrenmişsin.” Demiş. Can, bugün hem ailesinden hem de bir başka teyzeden güzel sözler duymuş. Bu durum onu çok sevindirmiş. Bundan sonra herkese çok daha nazik davranacağına dair kendine söz vermiş. 

Yaş Grubu Etiketi:
7 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X