Ayşe'nin Yeni Yıl Heyecanı

Fantastik Uyku Masalı

Yaş
7-12
Okuma Süresi
11 dk
Kategori
Yılbaşı Masalı
Unsur
Noel Baba Masalı
Yayınlanma Tarihi
24/12/2022
Yazar
Veli Kaçmaz

Şirin ve küçük bir kasabada herkes yeni bir yıla girmenin heyecanını yaşıyormuş. Takvimler 31 Aralık gününü gösteriyor, kasaba halkı heyecan içinde yeni yıla hazırlıklar yapıyormuş. Tüm dükkanlar ve evler yılbaşı ağaçları ile süslenmiş, kasaba ışıl ışıl parlıyormuş. 

Heyecanı yaşayanlardan biri de kasaba halkının en tatlı üyesi Ayşe’ymiş. Ayşe, geçenlerde babasının gece yatarken okuduğu masalda yılbaşı gecesi Noel Babanın bacadan içeri girip hediyeler bırakacağını duymuş. Noel babanın hediyeler vereceğini duyan Ayşe o günden sonra yılın son gecesini iple çeker olmuş. Ayşe yılbaşı gecesi boyunca uyumayacak, Noel babanın gelmesini bekleyip ondan hediyeler alacakmış. 

REKLAM

Ayşe gün daha hızlı geçsin diye sokağa çıkıp arkadaşlarıyla oyunlar oynamaya başlamış. Arkadaşlarına ‘‘Biliyor musunuz yılbaşı gecesi Noel Baba gelip hepimize hediyeler dağıtacakmış babam bana masalda okurken duydum’’ demiş. Aralarından bazıları inanmasa da Ayşe gibi masallardan duyan arkadaşları da heyecanla bu geceyi beklediklerini söylemişler. Hava kararmaya başladığında herkes eve dönmüş. 

Ayşe akşam yemeği için masaya oturduğunda meraklı gözlerle annesine dönerek: 

  • Anneciğim, sana bir şey sorabilir miyim? Demiş. Annesi ‘‘Tabii ki güzel kızım, sor bakalım’’ demiş. 
  • Anneciğim bugün yılın son gecesi ve bu gece Noel baba çocukların olduğu evlerin hepsinin bacasından girip hediyeler bırakacak öyle değil mi? Demiş. 
REKLAM

Annesi, babasının Ayşe’ye okuduğu hikayelerden bunu duyduğunu anlamış. Kızının sabahtan bu yana neden bu kadar heyecanlı olduğunu da anlamış. Babası da durumu anlayarak Ayşe’nin başını okşayıp: ‘‘Benim güzel kızım, Noel baba sadece benim sana okuduğum masallarda olan ve gerçek hayatta olmayan birisidir, bu yüzden yılbaşı gecesi evlere girip hediyeler dağıtmaz. Çünkü gerçek hayatta Noel baba diye bir şey yoktur’’ demiş. Ayşe bu sözler karşısında hayal kırıklığına uğrayarak çok üzülmüş. Babasına üzüntüyle dönerek: 

  • Baba neden bana Noel babanın gerçek olduğunu söylemedin! Masalı okuduğundan beri Noel Baba’nın evimize geleceğini hayal ederek heyecanla bu geceyi bekliyordum. Hatta Noel babadan isteyeceğim hediyeyi kâğıda bile yazmıştım. Diyerek sitem etmiş babasına. 
REKLAM

Babası: ‘‘Seni çok iyi anlıyorum canım kızım. Okuduğum masalı, gerçek sanmışsın. Bende sana gerçeği şimdi söylüyorum, Noel baba diye bir şey yoktur. Hiç üzülme, bu gece amcan, teyzen, deden, nenen ve kuzenlerin hepsi bizde olacaklar. Hepsi seni çok seviyor, yeni yıla girerken en büyük mutluluğumuz kocaman bir aile bir arada olmamız. Bizim en güzel hediyemiz bu güzel kızım’’ demiş. 

Babasının bu konuşmasından sonra üzüntüsü hafifleyen Ayşe, her yılbaşında olduğu gibi kuzenleriyle oynayacağı için mutluymuş. Yine de aklının bir köşesi masaldaki hediye dağıtan Noel Babada kalmış. 

Gece olunca tüm aile Ayşelerin evinde toplanmış. Ayşe herkesin bir arada olmasından ve kuzenleriyle oyunlar oynamaktan çok mutluymuş. Ne kadar mutlu olsa da Noel Baba ve ondan isteyeceği hediye aklının bir köşesine geldikçe üzülüyor ve ister istemez suratı asılıyormuş. Annesi ve babası Ayşe’yi üzgün görünce durumun farkına varmışlar ve gülümsemişler. Babası yerinden kalkarak kimseye fark ettirmeden Ayşe’nin odasına çıkmış ve yatağının başına küçük bir hediye kutusu koymuş. 

Babası tekrar salona döndüğünde, annesi Ayşe’ye dönerek: 

  • Güzel kızım, odana çıkıp yatağının başına bakabilir misin? Belki de orada senin için güzel bir hediye olabilir’’ demiş.
REKLAM

Ayşe, annesinin hediye lafını duyunca çok heyecanlanmış ve yerinden fırlayarak doğru odasına koşmaya başlamış. Odasından içeri girdiğinde yatağının başındaki hediye kutusunu görünce çok mutlu olmuş ve o sırada arkasında kapıda dikilip kendisini seyreden anne ve babasının farkında bile değilmiş. 

Ayşe kutuyu heyecanla açmış ve Noel Babadan isteyeceği hediyeyi görünce çok mutlu olmuş. Babası arkadan seslenerek: 

  • Prensesim, yoksa Noel Baba’dan istediğin hediye mi gelmiş? Diyerek gülümsemiş. 

Ayşe arkasına dönüp koşarak anne ve babasına sarılmış. Bu hediyeyi Noel Babanın değil de anne ve babasının aldığını biliyormuş. Anne ve babasına çok teşekkür etmiş. 

Ayşe o gece yeni yıla girerken böyle bir aileye sahip olduğu için kendini çok özel hissetmiş. Anne ve babasının bugün dediği şeylerin ne demek olduğunu bir kez daha anlamış. En büyük hediye ve mutluluk aileymiş. 

Yaş Grubu Etiketi:
7 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X