Trafik Kuralları Masalı

Eğitici Uyku Masalı

Yaş
4-6
Okuma Süresi
16 dk
Kategori
Uyku Masalı
Unsur
Trafik Bilinci
Yayınlanma Tarihi
2/2/2021
Yazar
Hacer Elden
Çocuklara Trafik Kuralları Nasıl Öğretilir?

Çocuğunuza trafik kurallarını basit bir dille anlatmak için Hacer Elden'in kaleminden "Trafik Kuralları" adlı öğretici çocuk masalını okuyabilirsiniz. İyi eğlenceler...

Bir gün bir adam İstanbul’a gidebilmek için yola çıkmış. Yolda giderken arabayı o kadar dikkatsiz sürüyormuş ki, her an kaza yapabilir ve bir insanın hayatına zarar verebilirmiş. İnsanlar arabalarının camlarını açıp adamı uyarıyormuş fakat adam hiç kimseyi dinlemiyor, arabayı dikkatsiz ve çok hızlı sürüyormuş. Trafik işaretleri bu adamın yaptıklarına çok sinirlenmişler. Adam aynı şekilde ilerlerken trafik ışıklarının olduğu yere gelmiş ve bir anda kırmızı ışık yanmış. Adam durmayacaktı ve bunu bilen Kırmızı Işık Adam’ a:

“Dur.” diye bağırmış. Bunu duyan adam hemen arabasını durdurdu ve kırmızı ışık konuşmaya devam etmiş:

REKLAM

“Neden trafik kurallarına uymadan araba sürüyorsun? Kırmızı ışık yandığı zaman durman gerektiğini bilmiyor musun? Kırmızı ışık yanınca duracak, sarı ışık yanınca hazırlanacak ve yeşil ışık yanınca da geçeceksin.”

“Evet, biliyorum. Fakat sen nasıl konuşabiliyorsun ve beni nasıl gördün?” demiş adam. Kırmızı ışık da:

“Şimdi yeşil ışık yanacak ve yoluna devam et, ileride yanacak olan kırmızı ışık sana anlatacak.” demiş ve Kırmızı Işık bunu söyledikten sonra hemen yeşil ışık yanmış ve Adam’ a geçmesi gerektiğini söylemiş. Adam, Yeşil Işık’ ın dediğini yapıp yoluna devam etmiş. Yolda giderken yine trafik ışıklarının olduğu bir yere gelmiş ve kırmızı ışık yanmış. Kırmızı ışık yanınca adam hemen durmuş ve Kırmızı Işık ona:

REKLAM

“Aferin, kurallara bu şekilde uyarsan hiçbir sıkıntımız kalmayacak. Arkadaşım senin geleceğini haber verdi. Sorularının cevabını ben vereceğim. Biz yolda seyir halinde olan tüm insanları görürüz. Onları uyarır ve yolda nasıl gitmeleri konusunda yönlendiririz. Biz trafik işaretleri aslında her zaman konuşuruz, fakat siz bizi sadece gördüğünüzü zannedersiniz. Oysaki trafik ışıklarında kırmızı yanınca durur, sarı yanınca hazırlanır, yeşil ışık yanınca da geçersiniz öyle değil mi? Bakın, bizi sadece görmüyorsunuz, aslında duyuyorsunuz da.” Bunları duyan adam, Kırmızı Işık’ a hak verdi. Adam Kırmızı Işık’ a teşekkür etti ve yeşil ışık yanınca yoluna devam etti. Adam yolda ilerlerken yaya geçidinden geçen insanları gördü ama yavaşlamadı. İnsanlar bu adama oldukça öfkelenmişti, sonuçta trafik kuralları sadece trafik ışıklarından oluşmuyordu. Adamın durmadığını gören yaya geçidi hemen bağırdı:

“Dur, ne yapıyorsun? İnsanların geçtiğini görmüyor musun?.." Adam yaya geçidine dönüp:

“Fakat arabaların geldiğini görmüyorlar mı hala neden karşıya geçmeye çalışıyorlar?” diye sormuş öfkeyle. Yaya geçidi de ona:

“Trafik kurallarında yaya geçidinde öncelik hakkı vardır. Yani eğer yaya geçidinden insanlar geçtiği zaman senin durman gerekir. Önce onlar karşıya geçerler sonra da sen geçersin. Şimdi ne demek istediğimi anlamışsındır umarım?”

REKLAM

“Evet, anladım.” demiş adam tebessüm ederek. Adam bugün gerçekten de çok dikkatsiz olduğunun yavaş yavaş farkına varıyormuş fakat hala yoluna devam ediyormuş. Trafik ışıklarına ve yaya geçitlerini görünce dikkat ediyormuş. Fakat sadece trafik ışıkları ve yaya geçidi trafik kurallarını oluşturmamaktadır. Adam ilerlerken hala hızlı bir şekilde ilerliyormuş. O kadar uyarmalarına rağmen sadece iki kurala dikkat ediyormuş adam. Oysaki trafik kuralları sadece bu kadar değildi. Adam’ ın ilerlediği yolların üstünde 50 yazıyormuş. “50’ nin ne demek olduğunu da mı bilmiyordu bu adam.” diye düşünmüş 50 adam’ ın hızının 100 olduğunu fark eden 50 hemen bağırmış:

“Hemen yavaşla ve hızını 50’ ye getir. Nasıl bu kadar hızlı gidebilirsin. Kaza yapabileceğini veya bir insanın hayatına zarar verebileceğini hiç mi düşünmüyorsun sen?” demiş 50 hız. O kadar öfkeliymiş ki, adam’ a bu şekilde kızmıştı 50. Adam bunları söyleyen trafik kuralı olan 50’ yi hemen dinledi ve hızını yavaşlatıp 50’ ye getirdi. Bunu gören 50 memnun oldu ve:

“Teşekkür ederim dinlediğin için, senin ve diğer insanların iyiliği için biz trafik kuralları sizleri uyarmak zorundayız. Yoksa trafik kuralları olmasa herkes kaza yapıp, sevdiklerini kaybedebilir ya da ömür boyunca felç kalabilir. Hatta sana bir şey söyleyeyim mi? Trafik’ te sadece insanlar değil hayvanlar da çok zarar görmektedir. Bazı insanlar hayvanlara çarpıp onların iyi olduklarını görünce bırakıyor ya da alıp hastaneye götürüyor. Bazıları ise hayvanlara çarpıp kaçıyor ve o hayvanlar acı çekerek ölebiliyorlar. Bunların olmaması içinde trafik kurallarına uymak zorundasınız. Biz sizler için varız.” dedi 50 hız. Bunları duyan adam ona cevap verdi:

REKLAM

“O kadar haklısın ki 50 hız. Gerçekten biz insanlar bazen dikkatsiz olabiliyoruz ve farkındayım bugün neredeyse çoğu trafik kuralı beni uyardı. Sizler bizim yollarda araba sürerken, can güvenliğimiz için varsınız. Bugün biraz uykusuzum, dikkatsizliğim de ondan dolayı. Bundan sonra daha da dikkatli olmaya çalışacağım. Teşekkür ederim.” demiş adam. 50 hız ise ona:

“Rica ederim.” demiş ve adam 50 hız’ ın yanından ayrılmış. Yoluna devam ederken hayvanlar’ ın çıkabileceğine dair bir tabela görmüş ve hemen yavaşlamış. Adam’ ın orada bir anda karşısına hayvan çıkmış ve hemen durmuş. Eğer yavaşlayıp durmasaydı bu hayvana çarpabilirdi. Bu güzel hayvanın canını hiç acıtmak istemezdi. Bugün trafik kuralları onu uyardığı için, adam içinden o kadar çok teşekkür etti ki onlara. Adam hayvan oradan uzaklaşınca yoluna devam etti. Yolda ilerlerken bir anda emniyet kemerini çıkarmak istedi fakat bir yandan da istemiyordu. Emniyet kemeri en büyük koruyuculardan biriydi ne de olsa. Yine de dayanamayıp emniyet kemerini çıkardı. Emniyet kemeri bu duruma hemen müdahale etmek zorundaydı ve konuşmaya başladı:

“Hey, neden beni çıkartıyorsun. Trafik kuralları sadece dışarıda ki kurallardan oluşmuyor. Arabanın içinde de trafik kurallarına uyman gerekir. Ben de bir trafik kuralıyım. Eğer arabayı sürerken emniyet kemerini takmazsan, kaza yaptığın zaman arabanın içinde seni koruyamam. Beni takarsa eğer, hem çok sarsılmazsın, hem de seni oluşabilecek kazalara karşı koruyabilirim.” Demiş emniyet kemeri. Bunu duyan adam ona da hak vermiş, diğerlerine hak verdiği gibi fakat emniyet kemerinde çok bunalıyormuş ve emniyet kemerine:

“Emniyet kemeri, çok haklısın sende. Elbette emniyet kemerlerimizi takıp kendimizi güvence altına almalıyız fakat bu uzun bir yolculuk olduğu için bir müddet sonra oldukça bunalıyorum. Biraz çıkartıp hemen geri takacaktım.” Demiş ve emniyet kemeri de ona:

“Öyle mi? Peki, bir anda bir arabanın gelip sana çarptığını düşün ya da senin bir arabaya çarptığını düşün. Bu çarpmalar sonucunda oluşan trafik kazalarında eğer emniyet kemerin yoksa çok ağır bir şekilde yaralanabilir, hatta ölebilirsin. Bunun olmaması için de biz emniyet kemerleri sizlerin bunları yaşamamanız için sizleri koruruz.” Adam bunları da duyunca artık kendisine bir söz verdi. Bundan sonra tüm trafik kurallarına uyacak ve kimsenin hayatını da riske atmayacaktı. Adam emniyet kemerine ve diğer tüm trafik kurallarına teşekkür etti. Emniyet kemeri ona son bir şey söyledi:

“Bir daha uykusuz araba kullanmamalısın. Her zaman düzenli uyuyup, araba kullanmalısın.” Demiş ve adam o günden sonra daha dikkatli bir sürücü olmuş.

Yaş Grubu Etiketi:
6 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X