Aslan Leon ile Ceylan Dino’nun Macerası

Fantastik Uyku Masalı

Yaş
4-6
Okuma Süresi
6 dk
Kategori
Dostluk Masalı
Unsur
Fabllar
Yayınlanma Tarihi
2/8/2022
Yazar
Kocaman Bi' Site

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, develer tellal, pireler berber iken. Ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken, az gittim uz gittim. Dere tepe düz gittim. Çayır çimen geçerek, lale sümbül biçerek, soğuk sular içerek, ayla ayla bir güz gittim. Birde dönüp ardıma baktım ki, ne göreyim? Gide gide bir arpa boyu gitmemiş miyim? Natal maral martaval, işte size duyulmadık bir masal. 

REKLAM

Ormanın birinde hayvanlar yaşarmış. Bu hayvanlar çeşitli çeşitli bulunurmuş. Kurbağalar, tilkiler, aslanlar, kaplanlar, zürafalar, tırtıllar, ayılar, ceylanlar hepsi bir arada yaşarmış. Bu hayvanlar birbirleriyle eğlenir, bazense yarışırmış. Değişik yarışlar düzenleyerek kendi aralarında rekabetle ederlermiş.

REKLAM

Bu sayede aile ortamı olurmuş. Ormanda insan olmadığı için rahatça hareket ederlermiş. Kendi hallerinde eğlenerek mutlu şekilde yaşarlarmış. Bu ormanın kralı ve lideri aslanmış. Aslanın adı Leon imiş. Herkes ona saygı duyar ve ne diyorsa yaparmış. Diğer aslanlar dahi onun kadar güçlü ve hızlı değilmiş. Leon genellikle her yarışmayı kazanır ve birinci bitirirmiş. Birde en güçsüz görülen yarışmalarda sonuncu olan, bazen hiç katılmayan ceylan varmış. Bu ceylanın ismi Dino imiş. Dino herkes tarafından sevilir, fakat yarışmalarda güçsüz görülürmüş. Alay ederler ve şaka yaparlarmış. Dino bu duruma gülse de içten içe bu duruma içerlemiş. Bu sebeple yaklaşan yarışmaya hırslanmış.

REKLAM

Günlerden birinde yine yarışma günü gelmiş çatmış. Dino bu yarışma için aylardır hazırlanıyormuş. Onun kazanabileceği tek yarışma koşu yarışmasıymış. Bu yüzden durmadan koşu antrenmanları yaparak kendini hazırlamış. Diğer hayvanlar Dino’yu rakip dahi görmüyormuş. Kuralar çekilmiş. Leon önce fil ile yarışmış ve yenmiş ardından diğer hayvanlarda yarışmış. İlk turda Dino’ya tavşan çıkmış. Ceylan Dino tavşanın çok hızlı olduğunu biliyormuş. Ama kendi bacakları daha uzun olduğu için bunu kullanmak istemiş. Başlamış yarışmaya tavşan önde götürse de son düzlükte yorulmuş. Kazanan Dino olmuş. Herkes şaşırmış. Fakat şansa bir tur kazandı, diye düşünmüşler. Yarış ikinci tur ile devam etmiş. Herkes yine kura çekmiş. Favori olan Leon, zebrayı dahi yenmiş. Oda ne! Dino’ya yarışmanın ikinci favorisi hızlı at çıkmış. Dino biraz korksa bile atın bazı taşlık bölgelerde zorlanacağını düşünmüş. Yarış başlamış. Başlamışlar birlikte koşmaya. At önde olsada taşlık kısımlarda zorlanmaya başlamış. Birden tökezleyip düşmüş. Dino önüne geçmiş ve kazanmış.

REKLAM

Bütün hayvanlar hepsi şaşkınlık içerisinde bakmış. Fakat yine de at düştüğü için Dino kazandı demişler. Son turda Dino kesin yenilir diye düşünmüşler. Çünkü rakibi Leon imiş. Leon, Dino’yla ala ederek, istediğin alanda yarışalım. Her türlü yenileceksin zaten demiş. Herkes gülmüş ve Dino aklından plan yapmış. Kendi ani dönüşler yapabilir, fakat Leon dönemeci fazla olan yollarda vakit kaybedermiş. Bunu düşünerek fazla dönemeci olan yollar seçmiş. Leon hiçbir şeyin farkında bile değilmiş. Yarış başlamış. Leon önde gitse de her dönemeçte ceylan Dino onu geçiyormuş. Böyle yarış sürmüş. Son düzlükte Leon öndeymiş. Fakat oda ne! Son dönemeç karşılarına çıkmış Leon dönerken kaymış ve vakit kaybetmiş. Yarışı Dino kazanmış. Bütün herkes şaşırmış. Nasıl olur diye birbirlerine bakmışlar. Dino sevinçten havalara uçmuş. Leon olayın farkına varmış. Herkesin içinde Dino’yu tebrik etmiş. “Seni küçümsedim ama zekanla beni alt ettin bravo!” demiş. Bu sayede Dino herkesin gönlünü kazanmış. Bu masalda burada bitmiş.

Yaş Grubu Etiketi:
4 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X