Güzel Hisler Yolu

Fantastik Uyku Masalı

Yaş
4-6
Okuma Süresi
13 dk
Kategori
Peri Masalı
Unsur
Faydalı Masal
Yayınlanma Tarihi
9/9/2022
Yazar
Büşran Betül Kaya

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman üstünde develer tellal, pireler berber iken, ben annemin beşiğini tıngır mıngır sallarken iken camdan dışarı baktığımda çok uzaklarda görünen bir kasaba varmış.

Bu kasabada hep çok mutlu insanlar yaşarmış. Festivaller, etkinlikler derken insanlar günlerini hep güzellikle geçiriyor, kimse birbirini üzmüyormuş. Kasabada yaşayan çocuklardan biri olan Holi, diğer tüm arkadaşları gibi burada yaşamaktan çok mutluymuş. Holi, bir gün tüm arkadaşlarıyla toplanmış ve festivale gitmeden önce gezintiye çıkmışlar. Upuzun bir dereyi takip ederek yürümüş de yürümüşler. Sohbetleri bittiğinde, festival alanından çok uzaklaştıklarını fark etmişler ve bunu bir eğlenceye dönüştürmek istemişler.

REKLAM

Aralarından biri fırlayıp demiş ki: “Derenin etrafından geri dönüp festival alanına ilk ulaşan kazanır!” Daha cümlesi bitmeden çocuklar koşmaya başlamışlar. Holi bir süre koştuktan sonra, derenin yanında daha önce görmediği bir yol görmüş. Bu yol çamurlu ve oldukça belli belirsiz bir yolmuş. “Ben burayı karış karış bilirim! Nasıl olur da bu yolu daha önce görmedim!” diye söylenmiş Holi.

“Bu yol kestirme olmalı!” diye düşünen Holi, hemen bu yola doğru ilerlemiş ve o yoldan koşarak ilerlemiş. Çamurlara bata çıka koşarken, derenin kenarındaki ormanın daha bir yeşil, daha bir güzel olduğunu fark etmiş. Etrafta daha çok kuş cıvıltıları duyuluyormuş ve güneşin ışıkları daha bir güzel süzülüyormuş ağaç yapraklarının arasından.

REKLAM

“Bu güzelliğin tadını çıkarmalıyım!” diyerek koşmayı bırakmış ve derin derin nefes alarak bu doğal güzelliğin arasında yavaş yavaş yürümeye başlamış. Etraf çamurlu olduğundan, yürümesini kolaylaştıracak bir de sopa bulmuş eski bir ağacın dibinden. O yürürken, rengarenk kelebekler Holi’ye eşlik ediyormuş. Holi yürüyüşünü yaparken kuşlar bir anda hep bir ağızdan şarkı söylemeye başlamış. Holi bu doğal güzelliklerin karşısında o kadar etkilenmiş ki, arkadaşlarıyla yaptığı yarışı unutmuş. Ne kadar vakit geçtiğini de şaşırmış. 

Ancak, yarışı da kazanmak istediğinden etrafındaki kelebeklere ve kuşlara veda edip tekrar hızla koşmaya başlamış. Ayakkabıları, pantolonu ve hatta tişörü bile çamur içinde kalan Holi, festival alanına ulaştığında ne kadar kirlendiğini gördüğünde gözlerine inanamamış. 

REKLAM

Şaşkınlığı geçtikten sonra etrafına bakmış ama arkadaşlarından kimseyi görememiş. Ayakkabılarını ve kıyafetlerini biraz temizlemek üzere bir taşın üstüne oturmuş ve temizlik esnasında, ormanda geçirdiği güzel vakti düşünüp mutlu olmuş. Tam o sırada diğer arkadaşları yorgun argın gelmiş. Arkadaşları çok şaşırmış, “Nasıl bizden daha önce geldin, çok hızlı koştuk!” 

“Ben de sizden geç geleceğimi düşünmüştüm ama gerçekten kestirme, zor yürünen ama doğal güzelliklerle dolu bir yol keşfettim, sanırım orası benim güzel his yolum, size söyleyemem.” diye cevaplamış Holi. 

REKLAM

Arkadaşları bu cevap karşısında tatmin olmasalar da, onun kararına saygı göstermişler ve festivale geçip tam 7 gün 7 gece eğlenmişler.

Eğlenirken hep bu yol üzerine düşünen Holi, sonunda cevabını bulmuş: “Bazı yollar engebelidir ama güzellikleri de buradan gelir. Yürümesi güç, ama keyifli.”

Bu masal da bu cevapla bitmiş ve Holi ile arkadaşları sonsuza dek mutluluk ve sevgi içinde yaşamışlar…

Yaş Grubu Etiketi:
6 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X