Karınca Kardo

İlham Verici Masal

Yaş
4-6
Okuma Süresi
10 dk
Kategori
Karınca Masalı
Unsur
Çalışmanın Önemi
Yayınlanma Tarihi
21/2/2023
Yazar
Ayşenur Çömlekçi

For foradan sür süreden.

Manisa’dan Tire’den,

Yenice çıktım buradan,

Konaraktan göçerekten,

Lale, sümbül biçerekten,

Sütlü kahve içerekten.

Sulu yerde peynir ekmek,

Susuz yerde kavun, karpuz yiyerekten

Az gittim, uz gittim.

Bir de arkama baktım,

Bir arpa boyu yol gitmişim.

Eve vardım, ekmek yedim,

Dedemden bu masalı dinledim.

Karınca Kardo, şu anda bulunduğumuz yerden inanılmaz derecede uzak bir ülkede yaşayan çok küçük bir karıncaydı. Karınca Kardo'nun evi evi Karınca Diyarı diye bir yerdeydi. Karınca Kardo çalışkan bir işçiydi, ancak kolonideki her zaman en küçük ve en zayıf karınca olduğuna inandığı için sık sık cesareti kırıldı. Sıkı çalışmasına rağmen, Karınca Kardo her zaman kolonideki en zayıf karınca olduğuna inanıyordu. Aslında durum böyle değildi. Dünyayı olduğundan daha anlamlı ve gelişmiş bir duruma getirmek isteyen Karınca Kardo çok büyük bir yüreğe sahipti. 

REKLAM

Günlerden bir gün Karınca Kardo, Kraliçe Karınca’nın tüm karınca kolonisine konuşma yaptığı bir zaman kent meydanındaydı. Kraliçe Karınca, karıncaların hedeflerine ulaşmak ve her bir karıncanın sahip olduğu benzersiz yeteneklerden en iyi şekilde yararlanmak için herkesin birlikte çalışmasının ne kadar önemli olduğunu vurguladı.

Karınca Kardo duyduğu bu güzel sözlerin bir sonucu olarak duygularının karıştığını hissetti ve sonuç olarak dünyayı güzelleştirmek isteğini eyleme geçirmesi gerektiğinin farkına vardı. Koloninin ondan herhangi bir şekilde, şekilde veya biçimde nasıl yararlanabileceğini anlamaya çalışarak arayışına başladı. Bu onun yolculuğundaki ilk adımdı.

REKLAM

Karınca Kardo, hayatı boyunca becerilerini sayısız farklı meslekte kullandı, ancak sonunda hiçbirinin kendisine uygun olmadığını anladı ve iş aramaktan vazgeçti. Vazgeçmek üzereyken, koloninin yiyecek toplamak için ilerlediği yolu kapatan küçük bir dereye rastladı.

Karıncalar arasında bir planı olan tek kişi Karınca Kardo'ydu, diğer karıncalar ise ne yapmaları gerektiği konusunda hiçbir fikri yoktu. Genç bir karıncayken derede oynamayı nasıl sevdiğini hatırladı ve baraj inşa etmede oldukça yetenekli olduğunu anımsadı. 

REKLAM

Karınca Kardo, dereyi yeniden yönlendirmek ve geçidi daha net hale getirmek için hemen bir baraj inşa etmeye başladı. Karınca Kardo'nun iş arkadaşları, soruna ne kadar çabuk çözüm bulabildiğinden etkilendiler ve süreç boyunca çalışırken yaratıcılığını övdüler. O günden sonra koloninin her üyesi, Karınca Kardo'nun kim olduğunun farkındaydı ve koloninin barajının inşasında oynadığı rol nedeniyle ona saygı duyuyorlardı.

Karınca Kardo, hayatının amacını bulduğunu ve onu bulduğu gerçeğiyle yüzleştiğini anladığında çok mutlu oldu. Çabalarından vazgeçmedi, edindiği bilgi ve deneyimi kolonideki diğer karıncalar ile de paylaştı. Bu, koloninin ilerleme sağlamasını sağladı. Karınca Kardo, karınca kolonisinin her zaman fikirlerine ihtiyaç duyulan, sevilen ve sayılan bir bireyi olarak hayatına devam etti.

REKLAM

Koloni için barajlar, evler, okullar, hastaneler, spor alanları, çocuklar için oyun parkları, kütüphaneler, tiyatrolar inşa etmeye devam etti. Karınca kolonisinin ormanın diğer yerlerine açılan büyük kapılarını titizlik ile yaptı ve şehrin bakımı ile yakından ilgilendi.

Karınca Kardo, gerçek bir kahraman olmak için birisinin büyüklüğüne veya gücüne bakılmaması gerektiğini yaşadıkları sayesinde fark etti. Büyük, güçlü, uzun olmaktan daha ziyade, bir kişiye kahraman unvanını kazandıran şeyin, kişinin iradesi ve ortaya koyduğu çaba miktarı olduğunu öğrendi. Karınca Kardo’nun masalı bu sorun çözüldüğüne göre artık sona erdi. Koloniyi kendilerine inanmaları ve yapmak istedikleri şeyi yapabilmeleri için çok çaba sarf etmeleri konusunda motive eden Karınca Kardo, sonsuza dek insanların karıncalar hakkındaki görüşlerini ve onlara karşı tutumlarını değiştiren karınca olarak hatırlanacak.

Yaş Grubu Etiketi:
6 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X