Yaralı Güvercin

Eğitici Uyku Masalı

Yaş
0-3 
Okuma Süresi
4 dk
Kategori
Duygusal Masal
Unsur
Yepyeni
Yayınlanma Tarihi
2/8/2022
Yazar
Kocaman Bi' Site

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, develer tellal, pireler berber iken. Ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken, az gittim uz gittim. Dere tepe düz gittim. Çayır çimen geçerek, lale sümbül biçerek, soğuk sular içerek, ayla ayla bir güz gittim. Birde dönüp ardıma baktım ki, ne göreyim? Gide gide bir arpa boyu gitmemiş miyim? Natal maral martaval, işte size duyulmadık bir masal.

REKLAM

Ülkeler ülkesinde uzak diyarlarda sessiz sakin bir orman varmış. Bu ormanda binlerce hayvan yaşarmış. Aslan, kaplan, tilki, fare, tavşan ve fil gibi bir sürü hayvan varmış. Her çeşit kuşlar, cıvıldayan böcekler ve renkli çiçekler bulunurmuş. Bu hayvanlar kendi aralarında konuşur yardımlaşma yaparlarmış. Bir de güvercin sürüsü bulunurmuş. Bu sürü arada yılın belli dönemlerinde uçar, sonra geri gelirmiş. 

REKLAM

Güvercinlerden bir tanesinin kanadı yaralıymış. Bu güvercin uçmaya kalkınca çok az uçabiliyormuş. Yorulup, sakat kanadından dolayı düşüveriyormuş. Günlerden bir gün güvercin sürüsü yine uçmaya hazırlanırken, diğer güvercinler yaralı güvercine bakarak alay etmişler. “Sen uçamazsın, yarım bir güvercinsin” gibi küçümseyici laflar etmişler. Yaralı güvercinin ismi Kartopu’ymuş. Bembeyaz kuyrukları ve bembeyaz derisi ile harika görüntüsü varmış. Kartopu’nun tek sorunu yaralı olmasıymış. Kanadı kırık olan ve zamanla bu konuda gelişme olmayan bir haldeymiş. Bu nedenle bu duruma çok üzülüyormuş.

REKLAM

Kartopu arkadaşlarının onunla dalga geçmesine çok içerlemiş ve ağlamış. Yandan geçen bir kartal bu durumu görmüş. Kartopu’nun yanına giderek durumu öğrenmiş. Kartal bu konuda Kartopu'na yardım etmeye karar vermiş. Diğer kuşlar uçarken, Kartal her gün Kartopu’na çalıştırıyor ve güçlendiriyormuş. Günler aylar geçmiş ve Kartopu’nun kanadı iyileşmiş. Fakat sürüdeki kimseye söylememiş. Yine uçma zamanı gelmiş.

REKLAM

Bütün güvercinler toplanmış, arkadaşları yine Kartopu ile dalga geçmiş ve uçmaya başlamışlar. Bir de ne görsünler! Kartopu onların yanında uçuyor ve havada taklalar atıyormuş. Onların yapamadığı hareketleri bile yapıyormuş. Bütün sürü şaşırmış ve hepsi hayranlıkla bakmışlar. Diğer kuşlar zamanla Kartopu’ndan özür dilemişler. Böylece mutlu şekilde uçmaya devam etmişler. Kartopu’da kendini kanıtlayarak hayatına devam etmiş.

Yaş Grubu Etiketi:
3 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X