Turuncu Çantalı Kiti

Eğitici Uyku Masalı

Yaş
4-6
Okuma Süresi
8 dk
Kategori
Okul Masalı
Unsur
Çocuk Masalları
Yayınlanma Tarihi
23/8/2022
Yazar
Büşran Betül Kaya

Bir varmış, bir yokmuş… Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, develer tellal iken, pireler berber iken… Ben bağda üzüm bekler, derede odun yükler iken, bir varmış, bir yokmuş… Kiti Kiti’nin en sevdiği renk turuncuymuş. Resim yaparken hep turuncu gökyüzü çizermiş.

Güneşin barışını her akşam seyredermiş turuncu diye. Doğum gününde annesi hediye olarak ona kocaman bir paket getirmiş. Paket tupturuncuymuş.” En sevdiğim, portakal rengiii ,” diye bağırmış. Paketi açtığında görmüş ki minik turuncu bir çanta içinde parıl parıl parlıyor.

REKLAM

Sevinçle koluna takmış hemen. Daha önce turuncu çok eşyası olmuş ama hiç kol çantası olmamış. Annesine teşekkür edip sarılmış. Sabah olula gitmek için hazırlandığında koluna da turuncu çantasını takmış. Ama içine kitapları da defteri de sığmıyormuş. “Anneciğim okula götürmek istiyorum çantamı,” demiş. “Ama orada kirlenip kaybolabilir. Ayrıca okul çantanı götürmen gerekir ikisini birlikte taşıyamazsın . Tatile ya da gezmeye giderken kullanman gerekir” demiş annesi hemen çantayı yavaşça elinden alıp.

REKLAM

Evet gerçekten çantası kirlensin ve eskisin de istemiyormuş. “Kitaplar sığmıyorsa bile hafta sonu onu alır gezerim” demiş Kiti kendi kendine. Sonra annesine dönüp, “Tamam evde bırakıyorum anneciğim” diyip hazırlanmaya başlamış. Ama sonradan arkadaşlarına göstermek için annesine söylemeden okul çantasının içine koymuş. Kiti tam çantasından turuncu çantayı çıkarırken kitapların altında kalan kısmından ‘cırttttt’ diye ses gelmiş. Bir bakmış ki çantası yırtılmış. Başlamış ağlamaya. Arkadaşları da çok şaşırmış.

REKLAM

“Belki tamiri mümkündür üzülme” demişler. Eve geldiğinde annesi gününün nasıl geçtiğini sormuş. Sonra çok üzgün olan Kiti ağlamaya başlamış. Annesine yırtılmış olan çantasını getirmiş. Annesinden gizli okula götürmesine hiç kızmamış annesi. “Bir daha her zaman seni dinleyeceğim canım anneciğim”  demiş sarılmış boynuna.

REKLAM

Annesi dolaptan turuncu bir ip çıkarmış. Başlamış tamir etmeye. “Sadece kola takılan yeri biraz yırtılmış bak düzeldi bile” demiş. Kiti gözyaşlarını silip çantasını koluna takmış. Hala yepyeni görünüyormuş. Annesine teşekkür etmiş. Turuncu çantasıyla çok mutlu bir şekilde bir daha da sözünden çıkmamış. Çantasına kavuşan Kiti sonsuza dek parıltılı çantasıyla yaşamış. 

Yaş Grubu Etiketi:
4 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X