Yaşlı Köpek Sultan

Fabl Örneği

Yaş
7-12
Okuma Süresi
9 dk
Kategori
Köpek Masalı
Unsur
Konuşan Hayvanlar Serisi
Yayınlanma Tarihi
13/1/2023
Yazar
Veli Kaçmaz

Bir çobanın Sultan adında çok yaşlanmış ve tüm dişlerini kaybetmiş sadık bir köpeği varmış. Bir gün çoban ve karısı evin önünde yan yana dururken, çoban ‘‘Yarın sabah ihtiyar Sultan’ı vuracağım, çünkü artık bir faydası yok’’ demiş. Karısı, ‘‘Dua et, zavallı sadık köpek daha uzun yıllar yaşasın, bize çok hizmet etti ve geri kalan günlerini mutlu geçirmesi için ona yardım etmeliyiz’’ demiş.  

Yanlarında yatan zavallı Sultan, çobanla karısının birbirlerine söylediklerini duymuş ve yarının son günü olacağını düşünerek çok korkmuş; bu yüzden akşam ormanda yaşayan iyi arkadaşı kurdun yanına gitmiş ve ona tüm üzüntülerini ve sahibinin sabah onu nasıl bayıltmak istediğini anlatmış. Kurt ise Sultan’a dönerek ‘‘Rahatına bak, sana çok iyi bir tavsiyem var. Sahibin her sabah karısıyla birlikte tarlaya çıkar, küçük çocuklarını da yanlarına alıp, işteyken çitin arkasına, gölgeye yatırıyorlar.

REKLAM

Şimdi çocuğun yanına uzan ve onu izliyormuş gibi yap, ben de ormandan çıkıp onunla kaçacağım. Peşimden olabildiğince hızlı koşmalısın, ben de onu bırakacağım, sonra taşıyıp geri eve götüreceksin. Sahibin çocuklarını kurtardığını düşünecek ve sana o kadar minnettar olacak ki, yaşadığın sürece seninle ilgilenecekler’’ demiş. Köpek bu planı çok beğenmiş ve hemen uygulayalım demiş. 

Kurt, çocukla birlikte biraz koşmuş, çoban ve karısı bağırmaya başlamış ama Sultan kısa süre sonra ona yetişmiş ve zavallı küçük çocuğu sahibine ve karısına geri götürmüş. Sonra çoban Sultan’ın başını okşamış ve karısına dönerek ‘‘Yaşlı Sultan çocuğumuzu kurttan kurtardı, bu yüzden sürekli bizimle yaşayacak, iyi bakılacak ve bol bol yiyeceği olacak. Karıcığım, eve git ve ona güzel bir akşam yemeği hazırla ve yaşadığı sürece üzerinde uyuması için benim rahat yastığımı ver’’ demiş. O günden sonra Sultan dilediği her şeye sahipmiş. 

REKLAM

Kısa bir süre sonra kurt geri gelmiş ve Sultan’a dönerek ‘‘Nasıl gidiyor yaşlı köpek? Umarım şimdi daha mutlusundur’’ demiş. Sultan minnettar bir bakışla: ‘‘Her şey yolunda, sahibim beni çok seviyor ve benimle çok ilgileniyor. Hepsi senin sayende oldu, teşekkür ederim’’ demiş.  Kurt ise alaycı bir şekilde gülerek ‘‘Sadece kuru bir teşekkür mü ediyorsun? Bu gece buraya gelip çobanın güzel koyunlarından birini yemek istersem başını diğer tarafa çevir, bu daha güzel bir teşekkür olur’’ demiş. 

REKLAM

Sultan sinirlenerek ‘‘Sen ne saçmalıyorsun! Böyle bir şeyi sahibime yapamam!’’ diyerek kurdu reddetmiş. Ancak kurt Sultan’ın şaka yaptığını düşünmüş ve gece koyunlardan birini yemek için gelmiş. Sultan kurdun ne yapmak istediğini efendisine anlatmış bu yüzden ahır kapısının arkasında kurdu beklemiş ve kurt koyunu aramakla meşgulken, elindeki sopayla kurda vurarak onu bayıltmış.   

REKLAM

Bunun üzerine kurt çok sinirlenmiş ve Sultan’a ‘‘Sen bir hainsin! Bu yaptığının bedelini ödeyeceksin!’’ demiş. Bunun üzerine yaptığı tüm planları Sultan’ın sahibine anlatmış. Sahibi çok şaşırmış ama yine de yaşlı Sultan’ a yaptıkları için kızmamış. Çünkü yıllarca sadık bir şekilde ailesine yardımcı olan yaşlı Sultan’ın hakkını yediğini düşünmüş. 

Sahibi kurda kızıp buradan defolup gitmesini ve bir daha gelirse onu bayıltacağını söylemiş. Bir daha kurt asla oraya gelmemiş, yaşlı Sultan ve sahibi çocuklarıyla beraber mutlu mesut yaşamışlar. 

Yaş Grubu Etiketi:
7 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X