Hayvanlar Köyündeki Fırtına

Eğitici Uyku Masalı

Yaş
7-12
Okuma Süresi
14 dk
Kategori
Orman Masalı
Unsur
İş Birliği ve Dayanışma
Yayınlanma Tarihi
23/2/2023
Yazar
Ayşenur Çömlekçi

Hayvanlar Köyündeki Fırtına Masalı Artık Sesli Masal Olarak Yayında!

Masalı doğrudan bu sayfa üzerinden veya kanalımıza giderek YouTube üzerinden çocuğuna dinletebilirsin.

Bir zamanlar ormanın ortasında gizlenmiş güzel ve küçük bir köyü varmış. Bu toplulukta herkes birbiriyle harika bir şekilde anlaşırmış.  Günlerden bir gün köye korkunç bir fırtına çarpmış. Hayvanların evleri, barkları yıkılmış. Tüm hayvanlar çok korktukları için kalplerini nasıl sakinleştireceklerini bilemez durumdalarmış. Felix adında bir tilki yavrusu korkan hayvanların yanlarına gelmiş. Cesur ve nazik olan Felix, diğer hayvanların evlerini düzeltmek için hep birlikte çalışmalarını ve amaçlarına ulaşmada başarılı olmaları için ellerinden gelen her şekilde birbirlerine destek olmalarını önermiş. Diğer hayvanlar da bu iş birliği içinde çalışma fikrini sevmişler ve birlikte çalışmaya başlamışlar.

Fırtına yaşandıktan sonra yardım almaya ve arkadaşlarıyla iş birliği yapmaya büyük ölçüde direnç gösteren birkaç kirpi varmış. Kendilerine bakmaya ve kendi ihtiyaçlarını karşılamaya alışkın olan bu kirpiler, bu yüzden yardım istediklerinde, diğer insanların onlar için bir şeyler yapması fikrine güvenmemişler. 

REKLAM

Ama Felix pes etmemiş. Onlara, birlikte çalışarak her birinin ayrı ayrı her şeyi kendi başına yapmaya çalışması durumunda yapabileceklerinden çok daha fazlasını yapabileceklerini hatırlatmış. Birlikte çalışarak birbirlerinin yeteneklerinden ve uzmanlık alanlarından farklı şeyler öğrenebilir, her şeyi daha iyi ve daha hızlı inşa edebilirlermiş. Birlikte çalışırlarsa bireysel olarak çalıştıklarından çok daha fazlasını başarabileceklerini kirpilere açıklayan Felix en sonunda kirpilere iş birliği içinde çalışma fikrini sevdirebilecekmiş. 

Hayvanlar, fırtına sonrasında meydana gelen yıkımları düzeltebilmek için, üstlerine düşen görevler üzerinde çalışmaya başlamışlar ve herkes elinden geleni yapmaya koyulmuş. Köydeki çalışmalar boyunca gerekli olan tüm inşaat malzemelerinin tedarikine ek olarak, kasabanın tüm sakinleri için yeni evlerin tasarımı, inşası ve sağlanması konusunda iş birliği yapmışlar. Ayılar ve kurtlar taşınması zor olan kütükleri taşıdı, ağaçkakanlar bu kütüklerin şekillendirilmesinde görev almış, diğer kuşlar panik olan halkın sakinleşmesi için minik konserler vermiş, tavşanlar ve sincaplar kütüklerin yerleştirilebilmesi için toprakta temel oluşturulmasına yardımcı olmuş. Zürafalar evlerin üst katlarına malzemeler taşımışı, gergedanlar evlerin kolonlarına maymunlar onları yerleştirene kadar destek olmak için sırtlarını dayamışları. Tüm hayvanlar, yorulmaksızın zorluklar karşısında yeni çözümler bularak yıkılan evlerini hep birlikte yeniden inşa etmişler.

REKLAM

Hayvanlar iş birliği yapmaya devam ettikçe, birbirlerini desteklemekten gelen gerçek gücün önemini yavaş yavaş anlamışlar ve zaman geçtikçe bunun farkına varmışlar. Bu düşünce, yaşadıkları sorun üzerinde birlikte çalışmalarını sayesinde ortaya çıkmış. Hayvanların, fırtınanın getirdiği zorluğa bir çözüm bulmak için birbirleriyle iş birliği yapma konusundaki yoğun çabaları, aralarındaki düşmanlıkların yok olmasını, güzel dostluklar oluşturmalarını da sağlamış. 

Sonunda, birbirleriyle iş birliği yapmanın onları yalnızca daha güçlü kılmakla kalmayıp aynı zamanda onlara mutluluk getirdiğini ve bir bütün olarak grubun genel başarısına katkıda bulunduğunu anlamışlar. Sadece çok sayıda yeni hayvanla tanışmakla kalmamış, aynı zamanda bir bütün olarak topluluk olarak birbirlerine daha da yakınlaşmışlardı.

REKLAM

Son birkaç gündür bölgeyi kasıp kavuran şiddetli fırtına dindiğinde, kasabadaki herkes normal hayatına geri dönebildi. Hayvanlar, topluluklarıyla ilgili olarak ortaya çıkan herhangi bir soruna veya engele çözüm bulmak için birbirlerini kollamada ve birbirlerine yardım etmede son derece iyi olduklarını herkese gösterdiler. Birbirlerine göz kulak olmak konusunda çok iyiydiler. Bundan sonra tüm hayvanlar hayatları boyunca köylerinde mutlu mesut yaşamaya devam ettiler.

REKLAM

Onların birlikte çalışması için hepsini ikna eden cesur ve nazik tilki yavrusu Felix, bu güzel fikirleri için tüm hayvanlardan övgü ve teşekkür almış. Felix, herkesin birlikte yaptığı onca şeyden dolayı çok mutluymuş. Onlara, birbirlerine yardım etmek için birlikte çalışarak ve amaçlarına ulaşmak için birlikte çalışarak dünyayı içinde yaşayan tüm canlılar için daha iyi bir yuva haline getirdiklerini hatırlatmayı başarmış. 

Böylece, bir fırtına felaketi, köyde yaşayan tüm hayvanlar için güzel şeylerin yaşanmasına vesile olarak atlatılmış. 

Yaşanan yorucu günlerin ardından tüm hayvanlar huzura kavuşmuş, gece olduğunda herkes birlikte inşa ettikleri evlerine çekimişi ve huzurla uyuyup yeni mutlu günlere uyanmışlardı ve bu sonsuza dek böyle devam etmiş. 

Bu masal da burada bitmiş.

Yaş Grubu Etiketi:
7 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X