İki Kardeş

İlham Verici Masal

Yaş
4-6
Okuma Süresi
11 dk
Kategori
Aile Masalı
Unsur
Kardeşlik Bağı Masalı
Yayınlanma Tarihi
15/1/2023
Yazar
Cansu Belinay İpek

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde ailesiyle birlikte şehrin en güzel yerinde yaşayan iki kardeş varmış. Büyük olan kız kardeş, küçük olan ise erkek kardeşmiş. Büyük olan kardeşin adı Kardelen, küçük olan kardeşin adı da Sedat imiş. Bu iki kardeş anne ve babaları işe gittiği zaman onlara babaanneleri bakarmış. Babaanneleri yaşlı olduğu için bazen televizyon izlerken uyuyakalırmış.

Kız kardeş, erkek kardeşini çok sever ve onu korumaya çalışırmış. Erkek kardeş, kız kardeşin ona annesi gibi davrandığın düşünürmüş ve bu durumdan hiç hoşlanmazmış. Kız kardeş ile erkek kardeş bu nedenle sürekli kavga ederlermiş. Babaanneleri onlara kavga etmemeleri için hep öğütler verirmiş. Ama kardeşler yine de kavga etmeye devam ederlermiş. 

REKLAM

Kız kardeş, annesi evde yokken onun kıyafetlerini alır, babaannesinden gizli annesinin takılarını takarmış. Kız kardeş annecilik oyunu oynuyormuş ama gizli yaptığı için bu yanlış bir davranışmış. Annesinden, eşyalarını almak için izin istemesi gerekiyormuş. Bir gün yine kız kardeş, annesinin takılarını kullanmak için babaannesi uyurken annesi ile babasının odasına gitmiş. Erkek kardeş, ablasının odaya girdiğini görmüş ve peşinden gitmiş.

Annesinin masasının üzerinde ablasını görünce ona kızmış. Annesinin çok üzüleceğini, ondan izinsiz eşyalarını almasının yanlış bir davranış olduğunu söylemiş. Ama kız kardeş erkek kardeşini dinlememiş. Erkek kardeşin de canı çok sıkılmış ve oyun oynamak istiyormuş. Ablasını ikna edemediği için onunla birlikte oynamayı tercih etmiş. Kız kardeş “Gel  Sedat. Çok eğlenceli bir oyun buldum. Onu oynayalım. Annem bize kızmaz merak etme.” Demiş.

REKLAM

Kız kardeş oyunu anlatmaya başlamış. “Annemin çok güzel kokan kremleri var Sedatcığım. Anneme bu kremler ile bir sürpriz yapabiliriz. Evin her yerine bu kremleri sürersek her yer mis gibi kokar. Annem ve babam da eve gelince mutlu olurlar.” Demiş. Sedat ve Kardelen, anne ve babasına sürpriz yapmayı çok sevdikleri için bu oyunu çok sevmişler. 

Bu iki kardeş, kremin sürdükleri her yeri yumuşacık yapacağını ve çok güzel kokacağın düşünerek evdeki her yere sürmüşler. Kapılar, dolaplar, masalar ve yataklar artık çok güzel kokuyormuş. Sedat, “Ablacığım, babaannemi de uyandırmayalım.

REKLAM

Uyanınca ona da sürpriz olsun.” Demiş. Kardelen bu fikri çok beğenmiş ve kabul etmiş. İki kardeş bir süre sonra eşyaların kirli ve kaygan bir görüntüsü olduğunu fark etmişler. Üstelik güzel kokuları da kaybolmuş. Bu kez iki kardeş eşyalara zarar vermekten korkmuşlar ve onları temizlemeye çalışmışlar ama başaramamışlar. Ailesini üzeceklerini düşünerek evde sessizce oturmuşlar.

Akşam annesi ve babası işten gelip babaannesi de uyanınca durumu fark etmişler. Kız kardeş ve erkek kardeş, çok utanmışlar. Anne ve babalarına bütün olan biteni anlatarak ağlamaya başlamışlar. Kız kardeş, “Anneciğim, ben sadece biraz oyun oynamak istemiştim.

REKLAM

Her yer güzel kokarsa siz çok mutlu olursunuz diye düşünmüştüm.” Demiş.  Anne ve babaları, çocuklarının onlardan izin almadan eşyalarına dokunmalarına çok üzülmüş. Babanneleri de “Keşke benden izin alsaydınız yavrucuğum. Sürpriz yapmak istediğinizi söyleseydiniz ben size yardım eder, çok güzel sürprizler hazırlardım.”

Diyerek saçlarını okşamış. Anne ve babalarından özür dilemek isteyen çocuklar “Anneciğim, babacığım, biz çok özür dileriz. Bir daha asla sizin eşyalarınıza izin almadan dokunmayacağız.” Demişler. Çocuklar özür dileyince anne ve babaları da çok mutlu olmuş. 

Hep birlikte güzel bir akşam yemeği yemişler. O günden sonra babaanneleri anne ve babaları ile birlikte eğlenceli oyunlar oynamaya başlamışlar. Anne ve babalarının eşyalarına bir daha hiç izinsiz dokunmamışlar. 

Yaş Grubu Etiketi:
5 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X