Linda'nın Dostu Vinka

Fantastik Uyku Masalı

Yaş
4-6
Okuma Süresi
13 dk
Kategori
Uzay Masalı
Unsur
Bir Uzay Macerası
Yayınlanma Tarihi
15/1/2023
Yazar
Cansu Belinay İpek

Güzel masallar diyarının birinde Linda adında bir kız çocuğu yaşarmış. Linda, en çok akşamları evermiş. Çünkü akşam olunca gökyüzünü seyretmekten çok keyif alırmış. Yıldızları, Ay ve diğer parıltılı gök cisimlerini incelemek için can atarmış. Yıldızlarda yaşamanın hayalini kurar, hep uzay resimleri çizermiş. En büyük hayali ise büyüyüp astronot olmak ve uzaya çıkmakmış. 

Linda, bir akşam yine yıldızları seyrederken uzaktan bir gök cisminin yere doğru indiğini görmüş. Gözlerine inanamamış. Eğilip bahçeye baktığında yuvarlak bir arabanın içerisinden inen bir kız çocuğu görmüş. Bu kız çocuğu, Linda’yı görür görmez ona el sallamış ve uçarak Linda’nın penceresinden içeri girivermiş. Linda, tanımadığı bu uçan kızdan çok korkmuş. Küçük kız gülümseyerek Linda’ya yaklaşmış. “Korkma, ben sana zarar vermem. Benim adım Vinka. Senin adın ne?”

REKLAM

Linda bu tatlı ses tonunu duyunca rahatlamış. “Benim adım Linda. Sen nereden geldin? Nasıl uçabiliyorsun?” diye sormadan edememiş. Vinka içtenlikle cevap vermiş. “Ben en büyük yıldız olan Kutup Yıldızı’nda yaşıyorum. Ayrıca gördüğün küçük arabamla da bütün gezegenleri gezebiliyorum. Dünya’da uzayı seven insanları ziyaret ederek onlara zaman yolculuğu yaptırıyorum.” Demiş. Linda bunları duyunca çok heyecanlanmış. “Ben, ben de uzayı çok seviyorum.

Büyüyünce astronot olmak istiyorum. Yıldızları izlemeyi ve uzay resimleri yapmayı çok seviyorum.” Demiş ve Vinka’ya yaptığı uzay resimlerini göstermiş. Vinka, Linda’nın yaptığı resimleri çok beğenmiş. “İstersen hemen şimdi uzayı keşfetmeye gidebiliriz ne dersin?” diye sormuş. Linda, Vinka’nın bu teklifini hiç düşünmeden kabul etmiş. “Ama ben senin gibi uçamıyorum ki. Aşağı nasıl ineceğim?” diye merakla sormuş. Vinka, “Benim elimden tutarsan benimle birlikte uçabilirsin.” Demiş. Linda ve Vinka, el ele tutuşup bahçeye uçmuşlar. Linda, çok keyif almış. Uzaydaki gezegenleri görmek için sabırsızlanıyormuş. Hemen gidip uzay arabasına binmişler ve Linda’nın uzay yolculuğu böylece başlamış.

REKLAM

Bir süre sonra Linda ve Vinka, çok iyi arkadaş olabileceklerini anlamışlar. Yolculuk boyunca Vinka bütün gezegenleri, yıldızları ve takım yıldızlarını Linda’ya göstermiş. Linda en çok Kutup Yıldızını merak ediyormuş. Vinka, orada yaşadığı için oraya kolayca gidebilmişler. Vinka, hemen Linda’ya içebileceği lezzetli uzay içeceklerinden ikram etmiş. Vinka’nın kutup Yıldızındaki evinde sohbet etmeye başlamışlar. Vinka “Hayal ettiğin kadar güzel miymiş uzay ve gezegenler?” diye sormuş.

Linda heyecanlı heyecanlı cevap vermiş. “Hayır, hayal ettiğimden bile çok daha güzeller. Parıl parıl parlıyorlar. Bazıları çok sıcakken bazıları çok soğuk ama hepsi çok güzel görünüyorlar. Özellikle yıldızların ışıltısı beni çok mutlu ediyor.” Demiş. Vinka gülümsemiş ve “Sana yıldızlar hakkında çok önemli bir bilgi vereceğim.” Demiş. Linda arkadaşını merakla dinlemeye devam etmiş. Vinka hemen anlatmaya başlamış. “Yıldızlar aslında parıltısını Güneş ışınlarından alıyor. Güneş o kadar geniş bir alana ışık yayıyor ki yıldızlar Güneş’in parıltısını Dünya’ya ve diğer bütün gezegenlere yansıtıyor.” Demiş.  Linda bu duruma çok üzülerek tepki vermiş. Vinka “Neden üzüldün? Seni kıracak bir şey mi söyledim?” diye sormuş.

REKLAM

Linda da “Hayır, ben sadece yıldızların kendi ışığının olmamasına üzüldüm. Ben yıldızları çok seviyordum. Çünkü çok parlak görünüyorlardı. Neden kendi ışıkları yok ki?” diye masumca cevap vermiş. Vinka “Bunda üzülecek bir şey yok Linda. Güneş gerçekten çok büyük ve çok parlak. Bence Güneş’in her gezegene ve yıldızlara ışığını yaymasına sevinmelisin. Yoksa Dünya kapkaranlık bir yer olurdu. Uzaya geldiğinde de hiçbir şeyi göremezdin. Yıldızları da öyle.” Deyince Linda Vinka’ya hak vermiş. 

Bu sohbetin ardından Vinka ile Linda, uzayın derinliklerinde gezintiye çıkmış. Linda, bilmediği bir sürü gök cismini öğrenmiş. Uzay arabasının içerisinde kağıt ve kalemler ile gördüklerinin resimlerini çizmiş. Akşam olunca annesinin ve babasının onu merak edeceği aklına gelmiş. “Vinka, benim şimdi gitmem gerek. Annem ve babam beni çok merak edecekler. Ama bir daha uzaya gelebilir miyim?” diye sormuş. Vinka gülerek cevap vermiş “Evet, gelebilirsin. Ben seni sık sık ziyarete gelirim.

REKLAM

Geldiğim zaman da birlikte diğer gezegenlere yolculuk yaparız. Sen merak etme.” Demiş. Linda, duyduklarına çok sevinmiş. Geç olmadan eve dönmek için uzay arabasına binmişler. Vinka, Linda’yı evlerinin bahçesine geri götürmüş. İkisi de birbirlerini tanıdıkları için çok mutlu olmuşlar. Linda “Vinka, iyi ki seni tanıdım. Bana uzay yolculuğu yaptırdığın için çok teşekkür ederim. Sen çok iyi bir dostsun.” Demiş. Vinka hemen Linda’nın boynuna sarılmış. “Sen de artık benim Dünyadaki en iyi arkadaşımsın.” Demiş. Birbirleri ile vedalaşmışlar. 

O günden sonra Vinka ile Linda hep görüşmüşler. Uzun yıllar boyunca arkadaş kalmışlar. Linda büyüyüp astronot olmuş ve her uzaya gidişinde Vinka’yı ziyaret etmeye devam etmiş. Mutlu ve keyifli arkadaşlıkları bir ömür boyu sürmüş.

Yaş Grubu Etiketi:
6 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X