Taha'nın Orman Keşfi

Eğitici Uyku Masalı

Yaş
7-12
Okuma Süresi
14 dk
Kategori
Doğa Masalı
Unsur
Doğayı Öğreniyoruz
Yayınlanma Tarihi
15/1/2023
Yazar
Cansu Belinay İpek

Taha adında çok meraklı, öğrenmeyi seven bir çocuk varmış. Hafta sonları babası ile birlikte ormana gitmeyi çok seviyormuş. Büyüyünce izci olmak ve ormanda daha çok vakit geçirmek istiyormuş. Babası da Taha ile birlikte ormana gidiyor ve her hafta sonu oğluna yeni bir şeyler öğretiyormuş. Taha da ormana gideceği günleri iple çekiyor, sabahları erkenden uyanıp hazırlanıyormuş. 

Bir sabah yine babası ile birlikte ormana keşif yapmaya gitmek için erken saatlerde uyanıp hazırlanmış. Ailece kahvaltı yaptıktan sonra annesi, babası ve Taha için yiyecekler hazırlamış. Taha, yiyecekleri çantasına koyup annesini öpmüş. Babasının elinden tutarak ormana doğru yürüyüşe koyulmuş. Evleri, ormanın girişine çok yakınmış. Taha bu yolu yürümeyi çok seviyormuş. Her mevsimde değişen ağaçları, çiçekleri izlemeyi ve değişik hayvan türlerini tanımayı dört gözle bekliyormuş.

REKLAM

Yolda yürürken babasına “Babacığım, bu hafta ormanda neler yapacağız, yeni neler öğreneceğim?” diye sormuş. Babası “Çam ağaçlarının kozalaklarını inceleyeceğiz. Sonra da sana kamp ateşi yakmayı öğreteceğim. Ama bunu, ormandaki canlılara zarar vermeden yapmamız için dikkatli olmamız gerekecek. Büyüyene kadar bu ateşi tek başına yakmaman gerektiğini de bilmelisin.” Demiş. Taha “Tamam babacığım. Yanımda büyük birisi olmadan kamp ateşi yakmaya çalışmayacağım. Ama bunu öğrenmek için çok heyecanlıyım. Ayrıca kozalakları da çok merak ediyorum.” Demiş. 

Taha ve babası ilk önce kozalak keşfine çıkmışlar. Çam ağaçlarının olduğu bölgeye doğru, çakıllı ve toprak yoldan ilerlemişler. Diğer bitkilerin üzerine basmadan yürümek için özen gösteriyorlarmış. Bir süre yürüdükten sonra çam ağaçlarının yanına gelmişler. Taha eğilip yere bakmış. “Babacığım bak, yerde bir sürü kozalak var.” Demiş. Babası gülümseyerek cevap vermiş. “Evet oğlum, bu mevsimde çam kozalakları olgunlaşır.

REKLAM

Biz inceleme yapacağımız için yerdeki kozalakları almamız yeterli. Yenisini koparıp ağaçların doğal dengesini bozmuyoruz. Anlaştık mı?” diye sormuş. Taha, ellerini çırparak “Evet!” demiş ve ardından yerden irili ufaklı birkaç kozalak toplamış. Topladığı kozalakları çantasından çıkardığı bez poşete bıraktıktan sonra babasına dönüp sormuş. “Babacığım, şimdi ne yapacağız?” Babası hemen cevap vermiş. “İlerideki dere kenarına gidip önce kozalakları inceleyeceğiz. Sonra annenin hazırladığı yemekleri yiyip ateş yakmayı öğreneceğiz.” Taha bunu duyunca çok heyecanlanmış. Bir an önce dere kenarına gitmek için sabırsızlanıyormuş. 

Taha babasıyla birlikte dere kenarına gitmiş. Annesinin verdiği örtüyü yere sererek kozalakları da üzerine koymuş. Babası ona kozalakların içini nasıl açacağını ve tohumuna nasıl ulaşacağını göstermiş. Taha tek tek ve özenle kozalak yapraklarını açmış. En dibinden çıkan tohumu görünce çok heyecanlanmış. “Babacığım, bu tohumu ektiğimizde bizim de bir çam ağacımız olabilir mi?” diye sormuş. Babası “Evet oğlum. Fakat bizim bahçemiz çam ağaçları için elverişli değil.

REKLAM

İstersen onu buraya, ait olduğu yere dikerek daha mutlu bir ağaç olarak büyümesini sağlayabiliriz.” Diye cevap vermiş. Taha tohumu hemen ekmek istiyormuş. Babası da önce yemek yemeleri gerektiğini söylemiş. Tahai ağacı bir an önce dikmek için çabucak yemeğini bitirmiş. Sonrasında babası ile birlikte çam ağaçlarının yanına yürümüşler. Tahai ağaca can suyunu verebilmek için dereden, yanında getirdiği kovaya su almış. Geçen hafta babası ona nasıl ağaç dikmesi gerektiğini öğrettiği için çok mutluymuş. Önce toprağı kazmış. Sonra içerisine tohumu yerleştirip toprağı kapatmış. En son da can suyunu vererek ağacının büyümesine yardımcı olmuş. Şimdi ise sıra ateş yakmaktaymış.,

“Babacığım, kamp ateşimizi nerede yakacağız?” diye sormuş. Babası hemen cevap vermiş. “İleride, devlet tarafından kamp yapılmaya ve ateş yakılmaya izin verilen bir arazi var. Orada ateşimizi güvenli bir şekilde yakabiliriz.” Taha, hemen babasının ardına düşmüş ve kamp alanına doğru yola koyulmuş.

REKLAM

Alana geldiklerinde bir sürü kamp çadırı ve izci görmüş. İzcilere uzun süre hayranlıkla bakmış. Sonrasında babasına odun toplamak için yardım etmiş. Babası, ateş yakmanın ne kadar dikkat isteyen bir iş olduğunu söyleyerek işe başlamış. Sonrasında alandaki güvenli bir alanda ateşi yakmış. Babası, ateşin üzerinde mantar yapabileceklerini de söylemiş. Annesinin pişirmeye hazır hale getirdiği mantarları çubuklara takarak ateşte bir güzel pişirerek afiyetle yemişler.

Taha, kamp ateşini yakmayı öğrenmiş ve artık eve dönme vakti gelmiş. “Babacığım, giderken bu ateşi söndürmemiz gerekiyor değil mi? Yoksa ateş kontrolden çıkabilir ve ormana zarar verebilir.” Babası oğlunun saçlarını okşamış. “Evet Tahacığım. Şimdi birlikte ateşi söndürmeyi de öğreneceğiz.” Babası ve Taha kamp ateşinin söndüğünden iyice emin olduktan sonra el ele tutuşup evin yolunu tutmuşlar.

Taha, bu hafta ormanda bir sürü yeni bilgi öğrendiği için çok mutluymuş. Bir an önce okula gidip öğrendiği yeni bilgileri ve orman keşfini sınıf arkadaşlarına anlatmak için sabırsızlanıyormuş. 

Yaş Grubu Etiketi:
7 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X