Sekiz Gezegen

Eğitici Uyku Masalı

Yaş
4-6
Okuma Süresi
14 dk
Kategori
Uzay Masalı
Unsur
Gezegenleri Öğreniyoruz
Yayınlanma Tarihi
23/2/2023
Yazar
Ayşenur Çömlekçi

Sekiz Gezegen Masalı Artık Sesli Masal Olarak Yayında!

Masalı doğrudan bu sayfa üzerinden veya kanalımıza giderek YouTube üzerinden çocuğuna dinletebilirsin.

Babamın sekiz arısı vardı;

Sayar alırdı içeri,

Sayar salardı dışarı…

Bu arıların adları:

Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün.

Onlara gezegenler derim, haydi şimdi beni dinle ve uyumak için yatağına kon!

Bir varmış, bir yokmuş. Bir zamanlar galaksinin uzak bir yerinde, sadece yıldızların değil, aynı zamanda içinde bulunan diğer tüm gezegenlerin de huzur içinde olduğu bir gezegenler topluluğuna ev sahipliği yapan bir Güneş sistemi varmış. Bu güneş sistemi içinde Güneş'ten olan uzaklıklarına göre sırasıyla Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün isimli gezegenler bulunmaktaymış. Toplam sekiz tane olan bu gezegenler, çok çok uzun yıllardır bu Güneş sistemi içinde birlikte yaşarlarmış.

REKLAM

Merkür, Güneş sistemindeki Güneş’e en yakın duran gezegenmiş. Adını Roma tanrılarının habercisi Merkür'den almış. Kraterler, vadiler ve kayalıklarla dolu bir yüzeye varmış. Gündüzleri o kadar sıcak geceleri ise o kadar soğuk olurmuş ki Merkür’de bu nedenle yaşam yokmuş. Eşsiz Merkür'ün uyduları veya atmosferi de yokmuş ve çekirdeği, iç kısmının büyük bir bölümünü oluşturuyormuş.

Bir sonraki gezegen Güneş sistemindeki ikinci gezegen olan Venüs’müş. Hem yoğun atmosfere hem de en parlak görüntüye sahip olmasıyla Güneş sistemindeki diğer tüm gezegenlerce bilinen Venüs gezegeni, Merkür'den daha büyük ama Dünya'dan daha küçükmüş. Bizim de içinde yaşadığımız Dünya'ya çok benzer bir atmosfer ve yapıya sahipmiş ancak daha yüksek sıcaklıkta olduğu için Venüs’te yaşam yokmuş. 

REKLAM

Ondan sonra Güneş sisteminin üçüncü gezegeni olan Dünya gelmekteymiş. Karanlık uzay boşluğunda güzel mavi ve yeşil renkleri ile diğer gezegenlerin dikkatini çeken Dünya, yeşil bitki örtüsüyle kaplı ve mavi okyanuslar ile kaplıymış. Ormanlar ve okyanuslarda pek çok hayvan, şehirler ve kasabalarda pek çok insan Dünya üzerinde yaşamaktaymış. Dünya, Güneş sistemindeki hayat barındıran tek gezegen olarak bilinirmiş. Hayvanların ve insanların burada yaşayabilmesi için Dünya'nın atmosferi, gerekli oksijen ve diğer gazları sahipmiş.

Dünya gezegenini Mars gezegeni izlermiş ve Güneş sistemindeki dördüncü gezegen kendisiymiş.  Kırmızımsı bir görünüme sahip olan Mars, Dünya'dan daha küçük, ama Merkür'den daha büyükmüş ve insanlar, “Acaba orada yaşam var mı?” diye hep merak ederlermiş.

REKLAM

Jüpiter gezegeni beşinci gezegen olan galaksideki yerini almış, Güneş'e en uzak olan görünen yıldızlar dahil tüm gezegenlere göre daha büyükmüş. Diğer gezegenler, en büyük gezegen olduğu için adını Jüpiter koymuşlar çünkü Roma mitolojisindeki tanrıların en büyüğü Jüpiter'miş. Jüpiter o kadar büyükmüş ki Dünya’nın 11 katıymış ve tüm gezegenler evsiz kalsalar rahatlıkla Jüpiter’in içinde yaşayabilirlermiş. Bu kadar büyük olduğu için diğer gezegenlerin en büyük kardeşi olarak kendini onlardan sorumlu hissedermiş. Havalı biri olan bilinen Jüpiter “Gaz Devi” olarak bilinen devlerden biriymiş.

Satürn, altıncı gezegen olarak Güneş sisteminde yaşarmış. Jüpiter’den sonra tüm gezegenlerin en büyüğü olarak ikinci sıradaymış. Kendisini diğer gezegenlerden ayıran bir özelliği de giydiği halkalarmış. Satürn, halkaları ile süsüne düşkün olarak bilinir ve bir büyük abla olarak diğer gezegenlerin her zaman yanında olurmuş. Kardeşi Jüpiter gibi “Gaz Devi” olarak bilinen devlerden biriymiş.

REKLAM

Yedinci gezegen olan Uranüs Güneş sisteminde yaşarmış. Buz mavisi renkli yüzeyi ile siyah evren içinde çok güzel görünürmüş. Diğer gezegenler buz pateni yapmak için sık sık Uranüs’ü ziyaret ederlermiş çünkü kendisi “Buz Devi” olarak bilinen devlerden biriymiş.

Sekizinci gezegen olan Neptün’ün en sevdiği renk maviymiş, o yüzden hep tatlı bir mavi renkte kıyafetlerini giyermiş. Gaz gezegen olan Neptün, Güneş’e çok çok uzak bir yerde otururmuş. Uranüs ile yakın arkadaş olan Neptün’e deniz mavisini çok sevdiği için Roma deniz tanrısı olan Neptunus’un adını vermişler.

Hep birlikte Güneş sisteminde mutlu ve huzurlu bir şekilde oyunlar oynayarak eğlenip kahkahalar içinde yaşayan gezegenlerin bu sekiz gezegen içinde bizler de Dünya’nın içinde yaşamaktaymışız. Gezegenler gündüz birlikte oyun oynarken geceleri yan yana dizilir ve uykuya dalarlarmış. Büyük ve güzel Güneş, hepsinin üzerine tatlı mı tatlı renkleri olan yumuşak mı yumuşak bir battaniye örter, ışıklarını kapatır ve gezegenleri güzel düşler gördükleri uykuları ile baş başa bırakırmış.

Yaş Grubu Etiketi:
5 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X