Hareketli Hare ve Sakin Salim

Eğitici Uyku Masalı

Yaş
4-6
Okuma Süresi
12 dk
Kategori
Dostluk Masalı
Unsur
Değerler Eğitimi
Yayınlanma Tarihi
19/2/2023
Yazar
Ayşenur Çömlekçi

Bir varmış bir yokmuş. Yemyeşil ağaçlar içinde, güzel mi güzel bir orman kenarında sevimli bir kasaba varmış. Bir zamanlar birçok insan, bu güzel mi güzel orman kasabasını kendilerine yuva yapmış ve hepsi güzelce anlaşarak büyük bir mutlulukla burada yaşarmış. Bir gün bu güzel orman kasabasına Hareketli Hare adında yeni bir kişi katılmış ve diğer hayvanları selamlayıp kendisini gruba takdim ettikten sonra burada yaşamaya başlamış. Hareketli Hare, grubun en yeni üyesi olmasına rağmen kasaba halkı tarafından gruba kabul edilmiş.

Hareketli Hare, çok arkadaş canlısı ve hoşsohbet olması sayesinde kasabada yaşayan diğer tüm insanlarla kısa sürede arkadaş olabilmiş. Ayrıca çok çevik ve hızlı bir kişiymiş. Ağaçların üst kısımlarında kalan meyveleri kolay ve çabuk bir şekilde toplayabiliyor hızlıca uzak yerlere gidip keşif yapabiliyor ve yiyecek getirebiliyormuş. Bu özellikleri nedeniyle orman kasabası halkı Hareketli Hare’yi çok seviyormuş ve ona sık sık teşekkür ediyorlarmış.

REKLAM

Bir gün, Hareketli Hare gezerken büyükçe bir yükü taşımaya çalışan bir Sakin Salim’e rastlamış. Hareketli Hare oldukça düşünceli bir hayvanmış ve Sakin Salim’e yardım etmek istemiş, ona nazik bir şekilde teklifte bulunmuş: “Merhaba ben Hare, hızlı ve çevik oluşum ile bilinirim. İstersen bu büyük yükü taşıman için sana yardım edebilirim.” demiş. Bu teklife çok sevinen Sakin Salim de kendini tanıtmış: “Merhaba Hare, tanıştığımıza çok memnun oldum. Ben de Salim. Arkadaşlarım bana Sakin Salim derler.

Bu yük, gerçekten de tek kişinin taşıması için çok büyük. Bana yardım edersen birlikte daha kolay ve hızlı bir şekilde taşıyabiliriz. Bu nazik teklifin için sana çok teşekkür ederim.” demiş ve böylece tek kişinin taşıması için çok ağır olan büyük yükü, iş birliği içinde birlikte taşımaya başlamışlar. 

REKLAM

Bir gün orman kasabasında bir koşu yarışı düzenleneceği haberi duyulmuş. Kasabayı temsil etmesi için orman kasabası halkı birini seçecekmiş. Hareketli Hare, diğer tüm hayvanlara muhteşem hızı ve hepsine karşı ne kadar kolay yarış kazanabileceği hakkında övünüp durmuş. Halk, hızlı ve çevik olduğu için Hareketli Hare’nin ayrıca yavaş olsa bile güvenilir biri olarak bilindiği için Sakin Salim’in yarışmaya katılmamasına karar vermiş. Yarışa yalnızca tek bir kişi katılabilirmiş, kasabayı temsil etmesi için Hare ve Salim arasında bir yarışma düzenlemeye ve kazananı büyük yarışa göndermeye karar veren kasaba halkı hazırlıklara başlamış. Nihayet yarış günü gelmiş ve tüm orman kasabası halkı yarışı izlemek için stadyuma toplanmış.

REKLAM

Yeteneklerine güvenen Hareketli Hare, yarışın ortalarına doğru kenarda gördüğü bir ağacın altında dinlenme kararı almış. Yarışı kazanması için yeterli zamanı kalacağını düşünüyormuş fakat ağacın altında uyuyakalmış. Uyandığında Sakin Salim'in yarışın bitiş çizgisine epey yaklaştığını fark etmiş. Hareketli Hare, elinden geldiğince hızlı koşmuş ancak yarışı, yarışma boyunca düzenli ve yavaş bir tempoda koşan Sakin Salim kazanmış ve büyük yarışta kasabayı temsil hakkını elde etmiş.

REKLAM

Hare yeteneklerine çok güvense düzenli olmanın önemli olduğunu görmüş. Başarılı bir sonuca ulaşmak için çalışmayı bir an bile bırakmaması gerektiğini fark etmiş. Koşmayı bıraktığı için yarışı kaybetmesine rağmen koşmayı bırakmadığı için yarışı kazanan arkadaşı Salim’i tebrik etmiş.

Aralarındaki bir yarışma rekabeti bulunsa da onlar birbirlerinin yakın arkadaşıymış ve arkadaşları daha değerliymiş. Hare, kendisi yarışmayı kaybetse de yarışmayı kazanan arkadaşı için mutluluk duymuş ve arkadaşlığın rekabetten daha önemli olduğunu düşünmüş. Sakin Salim ve Hareketli Hare her zamankinden daha sıkı dostlar olmuşlar ve her zaman birbirlerini desteklemişler.

Yaş Grubu Etiketi:
6 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X