Demir Yiyen Fareler

Eğitici Uyku Masalı

Yaş
7-12
Okuma Süresi
9 dk
Kategori
Peri Masalı
Unsur
Uyku Getiren Masal
Yayınlanma Tarihi
7/1/2023
Yazar
Veli Kaçmaz

Bir zamanlar Bingo adında zengin bir tüccar varmış. Zaman geçmiş ve işleri kötüye gitmeye başlamış. Kısa süre sonra o kadar kötüymüş ki, sadece tüm parasını kaybetmekle kalmamış, aynı zamanda borca da girmiş. Şehri terk etmeye ve servetini yeni bir yerde kazanmaya karar vermiş. Borçlarını ödemek için tüm mal varlığını satmış. Elinde kalan tek şey ağır bir demir kirişmiş. 

Bingo, kasabasından ayrılmadan önce yakın arkadaşı Sinbo’yu görmeye gitmiş. Dönene kadar kirişi yanında tutmasını istemiş. ‘‘Tabi ki arkadaşım! Demir kirişi senin için güvende tutacağım’’ demiş Sinbo.  

REKLAM

Bingo ona teşekkür etmiş ve gitmiş. Uzun yıllar çok uzaklar gidip çalışmış. Baharat ticaretine başlamış ve kısa sürede yeniden zengin olmuş. Kasabasına dönmüş, yeni bir ev almış ve çok büyük bir dükkân açmış. 

Sinbo, Bingo’nun şehre geri döndüğünü ve bunca yıldır kazandığı parayla yeni bir iş kurduğunu duymuş. Bir gün işten sonra Bingo, kendisini sıcak bir şekilde karşılayan arkadaşı Sinbo’yu ziyarete gitmiş. Uzun uzun konuşmuşlar. Ayrılmak üzereyken Bingo, Sinbo’dan demir kirişi geri vermesini istemiş. Sinbo’nun kiriş satılırsa kendisine iyi bir fiyat getireceğini bildiği için onu iade etmeye niyeti yokmuş. Üzgün bir surat takınmış ve ‘‘Kötü bir şey oldu. Kirişi güvenli bir şekilde depomda tutmuştum ama fareler onu yemiş. Gerçekten çok üzgünüm.’’ Demiş. Bingo, Sinbo’nun aklından neler geçtiğini anlamış. ‘‘Lütfen üzülme. Farelerin demir direği yemesi senin suçun değil’’ demiş Bingo. Sinbo, Bingo’nun yalana kandığını görmekten memnunmuş. Bingo’nun çok aptal olduğunu düşünmeye başlamış. 

REKLAM

Bingo, Sinbo’dan kendisi için getirdiği hediyeleri teslim edebilmesi için oğlunu eve göndermesini istemiş. Sinbo hemen oğlu Pindu’dan Bingo ile gidip hediyeleri almasını istemiş. 

Bingo çocuğu eve götürmüş ve evinin mahzenine kilitlemiş. Pindu akşama dönmeyince babası endişelenmiş ve oğlunun nerede olduğunu sormaya gitmiş. Bingoya kızgın bir şekilde dönerek: ‘‘Oğlum nerede Bingo! Bu saate kadar neden geri göndermedin!’’ demiş. 

REKLAM

Bingo ‘‘Ah! Çok talihsizdi. Evime gelirken bir şahin çullandı ve çocuğu alıp götürdü. Şahini bir süre takip ettim ama ayak uyduramadım, üzgünüm arkadaşım’’ demiş. Bunu duyan Sinbo çok sinirlenmiş. Bingo’yu yalan söylemekle suçlamış. Bir şahinin 15 yaşındaki bir çocuğu taşıyamayacağı konusunda ısrar etmiş. Tartışma çıkmış ve ikisi de mahkemeye gitmiş. 

‘‘Sayın Hâkim, oğlumu bu adamla birlikte evinden bazı hediyeler alması için göndermiştim. Ama oğlum o zamandan beri geri dönmedi. Bu adam oğlumu çaldı’’ diyerek haykırmış Sinbo. Hâkim, Bingo’ ya çocuğu babasına geri vermesini emretmiş. 

REKLAM

Ancak Bingo, çocuğu bir atmacanın kaçırdığı konusunda ısrar etmiş. Hâkim ona bunun nasıl mümkün olduğunu sormuş. Bingo buna yanıt vermiş, ‘‘Fareler bir demir direği yiyebiliyorsa, bir atmaca da bir çocuğu kesinlikle kaçırabilir!’’ demiş. Hâkim, burada göründüğünden daha fazla olduğunu anlamış. Bingo ’dan her şeyi ayrıntılı olarak açıklamasını istemiş. 

Bingo tüm olan biteni anlatmış. Mahkeme salonundaki herkes kahkahalar atmış. Hâkim, Sinbo ’ya demir kirişi Bingo ’ya ve Bingo ’ya da oğlunu iade etmesini emretmiş. 

O günden sonra Sinbo bir daha hiç yalan söylememiş. 

Yaş Grubu Etiketi:
8 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X