Keloğlan Şekerleme Yiyor

Eğitici Uyku Masalı

Yaş
0-3 
Okuma Süresi
4 dk
Kategori
Aile Masalı
Unsur
Keleş Oğlan
Yayınlanma Tarihi
30/5/2023
Yazar
Nevin Kuseyri

Bir varmış bir yokmuş. Küçük bir kasabada Keloğlan diye bir çocuk yaşarmış. Keloğlan; oyun oynamayı, yüzmeyi bir de şekerleme yemeyi çok severmiş. Keloğlan’ın annesi her gün güzel yemekler pişirirmiş. Sebze yemekleri, tavuk yemekleri yaparmış. Keloğlan annesinin yaptığı bu güzel yemekleri yemez, sürekli bakkaldan aldığı şekerlemeleri yermiş. Annesi anlamasın diye de tabağı kedisi Tekir’in önüne döker, onun karnını bir güzel doyururmuş.

Keloğlan bir gün yine denize gitmiş. Denizde yüzüp, arkadaşlarıyla oyunlar oynamış. O sırada şekerlemeler yemeye devam ediyormuş.

REKLAM

Akşama doğru arkadaşı Keloğlan’a:

  • Ben artık eve gidiyorum Keloğlan! Annem benim için sevdiğim yemeği yapacak. Yemek pişmiştir. Erkenden evde ol dedi. 

Keloğlan’ın arkadaşı eve gitmiş. Keloğlan bunları duyduktan sonra, karnının guruldadığını hissetmiş ve koca bir paket çikolatayı yemeye başlayıp evin yoluna koyulmuş.

Eve geldiğinde koltuğa oturup oyun oynamaya başlamış. Ama karın gurultusu geçmiyor, tüm odada duyuluyormuş… “Gurrrr….gurrr…” Gurultu ile beraber bir de karnı ağrımaya başlamış. Keloğlan ağlamaya başlamış.

REKLAM

O sırada Keloğlan’ın annesi gelmiş:

  • Ne oldu Keloğlan? Karnın neden gurulduyor? Sana yaptığım yemekleri yemedin mi?

Keloğlan karnını tutarak cevap vermiş:

  • Çok ağrıyor anneciğim, çok ağrıyor! 
REKLAM

Annesi Keloğlan’ın koltuğunun yanındaki çikolata paketini görünce çok üzülmüş:

  • Yemek yemiyorsun da şekerleme yiyorsun ha! Yemek yemezsen karnın da ağrır, boyun da uzamaz, büyüyemezsin!  Bu kadar şekerlemeyi nasıl yiyorsun ki? Benim yemeklerimi silip süpürüyorsun!

Annesi o sırada kapıdan bakan kedileri Tekir’in epey tombul ve hantal olduğunu fark etmiş ve her şeyi anlamış. Keloğlan çok üzülüp, utanmış. Karın ağrısından dolayı epey halsiz düştüğü için, annesi ona sebzeli ve sıcak bir çorba yapmaya gitmiş. 

REKLAM

Annesinin getirdiği sıcak mı sıcak, lezzetli mi lezzetli çorbayı içtikten sonra, Keloğlan’ın karın gurultusu da, ağrısı da geçmeye başlamış. İşte o zaman anlamış Keloğlan, şekerleme insana fayda etmez, hasta edermiş.

Keloğlan annesinden özür dilemiş ve bundan sonra bütün yemeklerini afiyetle yemiş. Şekerlemeleri bırakmış, annesinin getirdiği taze meyvelerden yemeye başlamış.  O zaman Keloğlan’ın boyu da uzamış, tombul kedileri Tekir de hantallıktan kurtulmuş. Mutlu mesut yaşamışlar.

Yaş Grubu Etiketi:
3 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X