Kırmızı Balık Dory

Yeni Uyku Masalı

Yaş
4-6
Okuma Süresi
11 dk
Kategori
Aile Masalı
Unsur
Balık Masalı
Yayınlanma Tarihi
28/10/2022
Yazar
Sinem Enligün

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, develer tellal pireler berber iken mutlu balıkların barış içinde yaşadığı Okyanusya adında bir okyanus ülkesi varmış. Bu okyanus ülkesinde balıklar aileleriyle birlikte mercan resiflerinde huzurlu bir şekilde yaşarlarmış. Bazen farklı denizlere gezmeye giderler, tatile çıkarlarmış.

Özellikle çocuk balıkların okulları tatil olduğunda her balık ailesi farklı bir denize veya okyanusa giderek zamanlarını bu şekilde değerlendirirlermiş. Okyanusya ülkesinde kıpkırmızı, pulları oldukça canlı, enerjik ve kıpır kıpır bir balık yaşarmış. Bu balık henüz beş yaşındaymış ve adı da “Dory” imiş. Dory ailesini, arkadaşlarını ve diğer deniz canlılarını çok sever herkesle çok iyi anlaşırmış. Okula gitmeyi de bir o kadar seviyormuş. Pek çok şey öğrenerek eve döndüğünde ailesi ve kardeşleriyle öğrendiği bilgileri paylaşıyormuş.

REKLAM

Okulların tatil olduğu gün gelip çatmış. Dory’nin ailesi, dersleri çok iyi olduğu için Dory’yi tatile götürmeye karar vermiş. Hep birlikte bir hafta içinde hazırlanarak farklı denizlere doğru yola çıkmışlar. Kardeşleri ve Dory tatile gittikleri için oldukça heyecanlıymış. Birlikte oyunlar oynayacak, yüzecek ve eğlenebileceklermiş. Farklı mercanlar, yosunlar ve su altı mağaraları keşfetmek için de oldukça sabırsızlanıyorlarmış. Dory’nin annesi bu seferki tatillerini kardeşi Betty’nin yanında geçirmelerini teklif etmiş. Betty Dory’nin teyzesiymiş. Bu duruma tüm aile bireyleri oldukça sevinmiş. Çünkü Betty’nin de üç tane çocuğu varmış ve Dory ile kardeşleri onlarla oynamayı, zaman geçirmeyi çok seviyorlarmış. Bir kaç günlük yolculuğun ardından tatil yapacakları denize varmışlar. Herkes odalarına yerleşmiş ve akşam yemeğine kadar dinlenmişler. Akşam yemek yedikten sonra çocuklar oyuna dalmış. Aileleri de sohbet etmeye başlamış. Uyku vakti geldiğinde herkes birbirine iyi uykular dedikten sonra yataklarına yerleşmiş.

REKLAM

Ertesi gün çocuklar ailelerinden izin aldıktan sonra bulundukları denizi keşfe çıkmışlar. Farklı yosunlar, mercanlar ve çeşitli deniz canlıları görmek, yeni arkadaşlar edinmek istiyorlarmış. Akşama kadar birlikte oyunlar oynamışlar,gezmişler, eğlenmişler. Saatin kaç olduğunun farkına varamamışlar. Dory artık ailelerinin yanına dönmeleri gerektiğini söylemiş. Hep birlikte eve dönmek içinyola koyulmuşlar. Fakat Dory kardeşleri ve kuzenlerine göre çok geride kalmış.Onlara yetişmek için hızlansa ve seslense de kimse onu duymamış. Dory çok korkmuş ve tedirgin olmuş. Birden geldikleri yolu da unutmuş.

Hava iyice kararmış ve Dory daha da korkmaya başlamış. Su yüzeyine çıkıp yolu daha iyi hatırlayabileceğini düşünmüş ve kayalıkların yanına doğru, yüzeye yüzmüş. Kafasını çıkardığı anda bir el onu yakalamış. Dory nefes almakta zorlanmaya ve çırpınmaya başlamış. Onu yakalayan küçük bir kız çocuğuymuş. Dory çırpındıkça kız da korkmuş. Yanına annesi ve babası gelerek ne yaptığını sormuşlar. Kız da elindeki balığı göstermiş. Aile Dory'yi suya bırakmak yerine kızlarına arkadaş olabilir düşüncesiyle su dolu bir kovaya koymuş. Dory aile ile birlikte onların evine gitmek zorunda kalmış.

REKLAM

Eve geldiklerinde Dory için süslenmiş tertermiz bir akvaryuma koymuşlar Dory’yi. Dory çok ürkekmiş. Çünkü hem karnı acıkmış hem de ailesini özlemiş. Küçük kız Dory ile arkadaş olmak istiyormuş. Onu besliyor, onunla konuşuyor ve bütün gün başından ayrılmıyormuş. Bir kaç gün sonra Dory’nin yemek yemediğini ve halsizlikten baygın bir şekilde yüzmeye çalıştığını fark etmiş. Kız çok korkmuş ve Dory ile konuşmaya başlamış. “Küçük balık neyin var?” diye sormuş. Dory cevap vermek için zorlamış kendini.

Kızın onu duyacağını ve anlayacağını sanmasa da onu duyacağını ümit ediyormuş. Dory: “Ailemi çok özledim. Onların yanına dönmek istiyorum.” Demiş. Küçük kız balığın konuşmasına çok şaşırmış. Ailesinin nerede olduğunu sormuş. Dory de tatile geldiklerini ve başına gelenleri kıza anlatmış. Kız da Dory’nin durumuna çok üzülmüş ve onu geldiği yere götürebileceklerini söylemiş.

REKLAM

Ertesi gün kız ailesine Dory’nin bir ailesi olduğunu ve onların yanına geri dönmek istediğini söylemiş. Ailesi Dory’nin konuştuğuna inanmamışlar fakat kızlarının üzülüp ağlamasına dayanamamışlar ve kızlarıyla birlikte Dory’yi de alıp denize doğru yola koyulmuşlar. Dory’yi buldukları yere geldiklerinde nazik bir şekilde Dory’yi suya geri bırakmışlar. Dory yüzgecini sallamış ve kısa süreli arkadaşıyla vedalaşmış. Dory suya daldığında karşısında ailesini görmüş. Ailesi Dory’nin yanına gelerek onu çok özlediklerini ve merak ettiklerini söylemişler ve ona sıkı sıkı sarılmışlar. Dory yaşadığı şeyleri birer birer anlatmış. Ailesi çok korktuklarını ama Dory iyi olduğu ve döndüğü için çok sevindiklerini söylemiş.

Okulların açılma vakti gelmiş çatmış. Dory ve ailesi evlerine dönmüşler, okul hazırlıklarına başlamışlar. Tatil hepsi için hem eğlenceli hem de korkutucu geçse de yeniden birlikte oldukları için çok mutlularmış. Dory ve ailesi yaşadıkları ülkede ömür boyu mutlu ve birlikte yaşamışlar.

Yaş Grubu Etiketi:
5 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X