Dipsiz Kuyu

Eğitici Uyku Masalı

Yaş
4-6
Okuma Süresi
7 dk
Kategori
Arkadaşlık Masalı
Unsur
Farkındalık Sağlar
Yayınlanma Tarihi
7/1/2023
Yazar
Veli Kaçmaz

Bir varmış, bir yokmuş. Yıllar önce köyün birinde dipsiz bir kuyu varmış. Bu kuyu çok derin olduğundan köy halkı çocuklarının bu dipsiz kuyuya yaklaşmaması için onları korkutup kuyunun içinde canavarların yaşadığını söylemişler. Bunu duyan yaramaz çocuklar, dipsiz kuyuyu incelemeye karar vermişler. Dipsiz kuyuya seslenmişler ve kendi sesleri yankı yaparak onlara dönünce, bunun canavarların sesi olduğunu zannederek korkmaya başlamışlar. 

REKLAM

O günden sonra dipsiz kuyunun yanında daha dikkatli oynayan çocuklar he ne kadar dikkatli olsalar da günlerden bir gün oynadıkları top dipsiz kuyunun içine düşmüş. Canavarın topu yediğini düşünen çocuklar kendi aralarında söylenmiş ve korkmaya başlamışlar. İçlerinden biri ‘‘Eyvah! Canavar topumuzu çoktan yemiştir, şimdi ne yapacağız?’’ demiş. Ardından başka bir çocuk, kuyu canavarı ile anlaşabileceklerini düşünüp, dipsiz kuyuya seslenerek: ‘‘Hey! Canavar, eğer topumuzu bize geri verirsen bir daha seni asla rahatsız etmeyeceğiz’’ demiş. Ancak kuyudan herhangi bir cevap alamayan çocuklar umutsuzluğa kapılarak çok üzülmüşler. 

REKLAM

O sırada yoldan geçen adamın biri, kuyunun etrafında toplanan üzgün çocukları görünce ne olduğu merak etmiş ve yanlarına gitmiş. Adam, ‘‘Çocuklar burada ne arıyorsunuz? Neden bu kadar üzgünsünüz?’’ diye sormuş. İçlerinden bir çocuk: ‘‘Topumuz kuyuya kaçtı amca ve kuyu canavarı onu yedi.’’ Demiş. Adam, çocuklara kuyu canavarının ne olduğunu sormuş; çocuklar, kuyunun içinde bir canavarın olduğunu ve ailelerinin oraya yaklaşırsa canavarın kendilerine zarar verebileceği için kendilerini uyardıklarını söylemişler. 

REKLAM

Adam, kuyunun yakınında olmalarının tehlikeli olduğunu fakat dipsiz kuyunun içinde bir canavar olmadığını söylemiş. Adamın söylediklerini şaşkınlık ile karşılayan çocuklar, kuyunun içinde canavar yoksa neden tehlikeli o zaman diye sormuşlar. 

Adam, çocukların kuyunun etrafında oynarken dikkat etmezlerse kuyunun içine düşebileceklerini ve bunun sonucunda kötü şeyler olacağını söylemiş. Ancak içinde hâlâ canavar olduğuna inanan bazı çocuklar, adam ne söylese de ikna olmamışlar. Adam da kuyunun içinde ne olduğunu göstermek adına kovayı dipsiz kuyunun derinliklerine sarkıtmış. 

REKLAM

Kuyunun içinden bir su dolu kova çeken adam, kovanın içindeki suyu çocuklara ikram etmiş. Adamın kuyudan çektiği suyu içen çocuklar, daha önce hiç içmedikleri kadar lezzetli ve temiz bir su içtiklerini fark etmişler. Daha sonrasında ise çocukların topunu kova yardımıyla çeken adam topu çocuklara geri vermiş. 

Çocuklar tekrardan top oynamaya devam ederken, dipsiz kuyunun içinde bir canavar olmadığını aksine kuyunun içinde dünyada içilebilecek en berrak en lezzetli suyun olduğunun farkına varmışlar. 

Yaş Grubu Etiketi:
6 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X