Keloğlan ve Dev Dostu

Türkçe Peri Masalı

Yaş
4-6
Okuma Süresi
5 dk
Kategori
Dev Masalı
Unsur
Modern Masal
Yayınlanma Tarihi
30/5/2023
Yazar
Nevin Kuseyri

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde kocaman bir ülke varmış. Bu ülkenin en sıcak köylerinden birinde Keloğlan diye bir çocuk yaşarmış. Köy o kadar sıcakmış ki köylü gündüzleri çalışamaz, dinlenir, gece işlerini yaparmış. Çünkü gündüz dayanılmaz sıcaklar olurmuş. Ama gel gör ki, geceleri de köye devler inermiş. Bu devler insanları kaçırır, çocukları yermiş. O yüzden köylüyle savaş halindelermiş.

REKLAM

Devlerin kasabası ile Keloğlan'ın köyü arasına çit çekmişler, devler çitlerden atlar olmuş. Tuzak kurmuşlar, devler düşmemiş. En sonunda köylüye dev gördüklerinde sopalarla saldırmaktan başka çare kalmamış. Keloğlan bir gün çalışırken arkasından garip sesler geldiğini duymuş. Sonra çok büyük bir gölge hissetmiş. "Bu bir dev olmalı" diye korkarak, hışımla sopasına sarılmış.

Dev, keloğlanın sopasını tuttuğu gibi elinden almış ve kırmış. Korkan Keloğlan çaresizmiş, ne konuşabilmiş ne bağırabilmiş… Dili tutulmuş keleş oğlanın. Sonra dev ona elini uzatmış:

- Ben dost olmaya geldim Keloğlan. Senin namını duydum. Kendi köyümde en başından beri beni iyi olduğum için sevmezler, en sonunda kovdular. Bana yardım et Keloğlan!

REKLAM

Bizim Keloğlan önce inanmamış ama deve baktığında ne kadar yorgun ve halsiz olduğunu anlamış. Evine gidip hemen bir kase aş getirmiş. Dev bir lokmada hepsini yutmuş.

Dev artık tarlada oyukta saklanıp, akşamları Keloğlan'ı bekler olmuş. Keloğlan ona akşam aş getirir, sohbet edermiş. İyi kalpli dev ona tarla işlerinde yardım eder, odun kırarmış. Çok iyi dost olmuşlar. Ancak Keloğlan'ın annesi artık işkillenmiş:

REKLAM

"Bizim Keloğlan her gün kilolarca aş yiyor, ama pek cılız! Var bu işte bir iş!" diyerek Keloğlan'ı takibe koyulmuş. Yol boyunca onları takip edip, sonunda oyuğa ulaşmış.

Keloğlan'ın annesi bütün olan biteni görmüş. Oğlu için endişelenen kadın, koşarak köyün tüccar ve esnafına haber vermiş. Hepsi birlikte sopalarını alıp oyuğa gelmişler. Ancak geldiklerinde devin Keloğlan'a yardım ettiğini, hatta bitkileri suladığını görmüşler. Pek şaşırmışlar.

REKLAM

Her şeyden haberi olan Keloğlan köylüye bakıp gülümsemiş:

"Kimseyi geldiği yere göre yargılamayın köylüler, esas olan kişinin kendisidir."

Köylü devi pek bir sahiplenmiş ve mutlu mesut yaşamışlar.

Yaş Grubu Etiketi:
6 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X