Yeni Nesil Ebeveynlik: Dijital Dünya

Çocuklar İçin Korumalı İnternet

Yazar
Aynur Eratalay
Kategori
Ebeveynlik
Tarih
10/11/2020

Teknoloji hayatımıza girdiğinden beri birçok şeyi değiştirmiş ve yeni bir düzen getirmiştir. Tıpkı her ticari kurumun teknolojiye uyum sağlayacak şekilde yeniden revize edilmesi ve geri kalmamak için teknolojiye olabildiğince ayak uydurmaya çalışması gibi, insanlar olarak bizler de dolayısıyla da bizlerin ilişkilerinden doğan aile yapıları da teknolojiyle birlikte yaşamaya başlamıştır.

Dijital Ebeveynler

Aile yapısı itibariyle eski zamanlardan beri toplumsal normlar ve ataerkil bir düzen nedeni ile aşılması zor sınırlarla birlikte günümüze kadar süregelmiştir. Ancak teknoloji ve teknolojinin getirdiği olanaklar, avantajlar ve dezavantajlar, ailelerin de bir şekilde değişim geçirmesine sebep olmuştur. Özellikle Z kuşağına ebeveynlik yapan aileler teknolojiyle daha da ilişkili olmak zorunda kalmışlardır. Artık yapmamız gereken en basit, en temel işleri bile internet sayesinde bir iki tık ile halledebiliyoruz. Bebek maması, bebek bezi gibi ihtiyaçları bile sırf kampanyalı diye market yerine e-ticaret sitelerinden alabiliyoruz.

Bu internetten alışveriş tüketim pratikleri, özellikle yeni nesil için vazgeçilmez bir hal almış vaziyette. Yaşanan pandemi sürecinde özellikle bu tarz modern tüketim pratiklerine olan talep artmış ve insanların modern yaşam pratiklerine biraz daha entegre olmasına neden olmuştur.

İnternetin Çocuklar İçin Oluşturduğu Tehlike

Günün sonunda, teknoloji ile hiç olmadığı ve aslında hiç tahmin edemediğimiz kadar iç içe yaşamaktayız. Bu durum çocuk yetiştiren aileleri tedirgin edebilir ve sanıyoruz biraz etmeli de, çünkü internet her ne kadar hayatımızı kolaylaştıran ve yardımcı olan bir ortam olsa da aynı zamanda sonu gelmeyen her türlü içeriğe ulaşılabilen bir dipsiz bir kuyudur. Bu durum ebeveynler için bazı potansiyel tehditler oluşturur.

Çocuklarını yabancılarla konuşmamasını tembihleyerek büyütmüş bir ebeveyn, internet konusunda yeterli bir bilince sahip değilse, çocuğunu bir sürü yabancıyla veya potansiyel sapık ile baş başa bırakabilir.

Çocukların interneti kontrolsüz bir şekilde kullanmasının önüne geçilmelidir. Aksi takdirde çocuklar istenmeyen içeriklerle karşılaşabilir veya istenmeyen kişilerle muhatap olabilirler. Ancak çocukları internetten tamamen uzak tutmak da bir çözüm olamayacağından dolayı ebeveynlerin internet tehlikeleri karşısında almaları gereken tedbirler vardır.

Çocuğumu Zararlı İnternet İçeriklerinden Nasıl Korurum?

Dijital dünyada teknolojiyle tanışmamış veya akranlarına göre geç tanışmış çocuklar sosyal yaşamlarında veya yeni teknolojileri olması gereken dönemlerde öğrenme bağlamında sıkıntı çekebilirler. Bu sebeple atılması gereken en önemli adım çocuğun internette geçirdiği zamanı ve zamanını geçirdiği siteler, uygulamaları ve oyunları kontrol altında tutmaktır. Bu şekilde hem çocuğunuzun günümüz koşulları gereği tüketmesi gereken dijital içerik veya uygulamalardan uzak tutmamış olursunuz hem de çocuklarınız güvenli bir internet kullanımı ve deneyimi gerçekleştirmiş olur.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri, çocuğunuzun özel alanına saygı duymak ve çocuğunuza interneti neden kontrollü kullanması veya niçin sizin bir süre bekçilik yapmanız gerektiğini uygun bir dille anlatmanızdır. Bu hareket ile çocuğunuzun aklındaki soru işaretlerini silebilir ve özel alanına girilmiş hissetmesini engellemiş olursunuz. Uygun bir dille çeşitli yazılımlar ile “bekçilik” yaptığınızı anlatmanız, çocuğunuzun bunu daha sonra kazara öğrenmesinden çok daha iyidir. Çocuğunuza bu tarz bir takipte bulunduğunuzu söylemezseniz ve çocuk bunu daha sonra bir şekilde farkederse aranızda bir güven problemi oluşabilir ve bu da aklınıza bile gelmeyecek pek çok şeyi etkileyebilir.


Mahremiyet ve Kişisel Alan Çocuklarda Da Çok Önemli!

Yazılım desteği olsun olmasın, ebeveynler çocuklara hangi sitelere izin verdiklerini, hangi sitelerde uygunsuz içeriklerle karşılaşabileceklerini ve zararlarını çocuklara uygun bir dille anlatmalıdır.

Çocukları doğru internet kullanımına yöneltirken ebeveynlerin dikkat etmesi gereken diğer bir konu, kendi internet kullanımlarıdır. Çünkü çocuklar her konuda olduğu gibi bu konuda da anne ve babalarını örnek alırlar. Ebeveynler sürekli internet tüketimi eğilimdelerse, oyun oynayıp çoğu vaktini bilgisayarda geçiriyorsa, çocuğa ne kadar interneti kontrollü kullandırmak isteseler de bu durum mümkün olmayacaktır. Yani ebeveynler de bilgisayar da geçirdikleri vakitlerini ayarlamaları lazım. Tıpkı sigara içen ebeveynlerin çocuklarının sigara içmeye daha meyilli olmaları gibi, internet bağımısı ebeveynlerin de çocuklarının bilinçli tüketiciler olması beklenemez.


Buradan Devam Et!