Persentil Hesaplama - İdeal Boy ve Kilo

Otomatik Bebek ve Çocuk Büyüme Takibi - Percentile Tablosu

Persentil tablosu ile bebeğinizin yaşına ve cinsiyetine göre referans değerleri ölçümleyebilir ve gelişim sürecini akranlarına göre gözlemleyebilirsiniz.*
Cinsiyet
>
Kaç Aylık
>
Kilosu / kg
Boyu / cm
Baş Çevresi / cm
Çocuğumun Gelişimini Hesapla
 
 

 


Persentil Nedir?

Persentil hesaplama veya diğer bilinen adı ile persentil tablosu, bebeğin yaş ve cinsiyet ve benzeri verileri ile birlikte, sahip olması gereken fiziksel değerleri sunabilen bilimsel bir yöntemdir. Kız ve erkek cinsiyetleri farklı büyüme ve gelişim süreçleri gösterdiğinden, verilerin doğru hesaplanması çok mühimdir.

Kilo ve Baş Çevresi vb. veriler de devreye girdiğinde, bebeğin diğer ortalama 100 bebek ile olan benzerliği ölçümlenir ve bebeğin gelişimi hakkında bir fikre sahip olmanızı sağlar.

Boy ve Kilo Hesaplama ile Persentil Aynı Mıdır?

Persentil, halk arasında boy ve kilo endeksi hesaplama olarak da kullanılmaktadır ve referans olarak aynı sistemi kullanır.

Hesaplam aracı ile birlikte boy ve kilo verileri, yukarıda bahsedilen diğer veriler ile birlikte kullanılarak ortalama bir benzerlik verisine ulaşılır.

Persentil Hesaplama Nasıl Yapılır?

Çocuğunun gelişim değerlerini takip etmek isteyen anne ve babalar, belirli referans değerlere göre çocuğunun veya bebeğinin, kilo, baş çevresi, cinsiyeti, boy uzunluğu gibi verileri girerek, bebeğin diğer yaşıt ve hemcinslerine göre gelişim değerlerine ulaşır.

Persentil hesaplama, yukarıda belirttiğimiz üzere bir referans veri çizelgesine göre yazılım tarafından otomatik olarak yapılabilir. Persentil, ingilizce "percentile" kelimesinden Türkçe'ye aktarılmıştır ve sözlük anlamı olarak "yüzdelik dilim" anlamına gelmektedir. Bu doğrultuda, bahsedilen referans veri tablosuna göre aralıklar 10 ila 90 arasındadır ve tam ortada bulunan %50'lik oran, çocuğun veya bebeğin ortalama standartını ifade eder. Yüzde 10 ve 90'lık değerler ise sınırları ifade etmektedir. Bu sınır değerlerin altında veya üzerinde kalınması, değerlerin normal olmadığını gösterir.

Persentil değerleri, hali hazırda çocuk doktorunuz tarafından uzman bir yaklaşım ile takip ediliyor olmalıdır. Kişisel olarak yaptığınız ölçümler gerçek verileri yansıtmayabilir veya yazılımın ya da kullandığınız tablonun referans değerleri, içerisinde bulunduğunuz gen haritasıyla ölçüşmüyor olabilir.

Otomatik Persentil Hesaplama

Kocaman Bi' Site'de bulunan persentil hesaplama aracı, çocuğunuzun büyüme verilerini otomatik olarak hesaplamanızı sağlar. Bebeğinizin yaş, boy ve kilo, baş çevresi gibi değelerinin yaşıtlarıyla benzerlik gösterip göstermediğini hızlı bir şekilde görmek için bu hesaplama aracını kullanmak size vakit kazandırabilir. Bebeğinizin yaşını, kilosunu ve boyunu, baş çevresini otomatik persentil hesaplama aracına girerek, bebeğinizin boy-kilo endeksi, yaş ve cinsiyet faktörlerine göre ideal boy ve kilo oranına sahip olup olmadığını görebilirsiniz. Otomatik persentil hesaplama aracı aylık periyotlar ile kullanılarak, sonuçlar kaydedilebilir.

Unutmayın ki, bebeğiniz veya çocuğunuzun resmi olarak alabileceğiniz büyüme verileri, uzman doktorlarca yapılmalıdır. Online veya çevrimiçi olarak tanımlanan bu araçlar, yalnızca size basit ve ön bilgilendirme yapma amacı ile tasarlanmıştır.

Persentil Değerlendirmesi ve Takibi

Çocuğunuzun boy, kilo, baş çevresi ve cinsiyet bilgileri ışığında büyüme takibini aylık veya haftalık periyotlar ile persentil hesaplama aracı ile takip edebilir ve araçta çıkan sonuçlara göre bireysel bağlamda yorumlar yapabilirsiniz. Bu sayede beklemediğiniz durumlarla karşılaşırsanız doktorunuza proaktif bir şekilde soru sorma şansını elde edersiniz.

Profesyonel olarak persentil takibi, uzman medikal çocuk doktorları tarafından yapılmalıdır..

Çocuğumda Gelişim veya Büyüme Farklılıklarını, Geriliklerini veya Anormal Durumlarını Nasıl Anlarım?

Büyüme veya gelişme geriliği, gelişim farklılıkları veya anormal durumlar, bebeğinizin yaş ve cinsiyetine bağlı olarak diğer yaşıt ve hemcinsleri ile benzer gelişimleri göstermemesi durumları için kullanılan terimlerdir.

Yaşıt ve hemcinslerine göre yaklaşık olarak %10 gibi bir değerde sapmaya tabii olan çocuklar için gelişim farklılıkları, gerilikleri veya anormallikleri olduğundan söz etmek mümkündür. Bu tarz sonuçlarla karşılaşılması durumunda, mutlaka uzman ve medikal çocuk doktorlarına danışılmalı ve profesyonel bir sağlık süreci başlatılmalıdır.

Bireysel persentil takibi, anne ve babaların özellikle çocuklarının okul çağına kadar yapması, çocuğunuzun gelişimi süresince oluşabilecek farklılıkları erken farkedebilme açısında oldukça önem arz etmektedir.

Persentil değerlerine göre farkedeceğiniz ani veya keskin değşiimler, çocuk doktorunuzla iletişime geçmenizin habercisi olabilir.

Çeşitli hastalıklar, rahatsızlıklar ve fizyolojik problemler neticesinde, ani değişimler farketmeniz durumunda, ebeveyn olarak fark edemeyeceğiniz ancak doktor yardımı ile belki de erkenden önlemini alabileceğiniz durumlar yaşayabilirsiniz. Sağlık sorunları, insanlar için oldukça normaldir ve profesyonel tedavi süreci gerektirir. Çocuğunuz ile alakalı bir gelişim geriliği, yavaşlığı veya ani değişimler fark ettiğinizde, paniğe kapılmadan çocuk doktorunuz ile iletişime geçiniz.

Persentil değerleri dışında, çocuğunuzun gelişim geriliği veya farklılığı göstermesini takip etmenin farklı göstergeleri de olabilir. Bunları kabaca derlemek gerekir ise aşağıdaki maddeleri dikkate alabiliriz;

+ Çok sık hastalanma

+ İştahsızlık

+ Aşırı Su Tüketimi

+ Sosyal ortam ve çevrelerde aşırılıklar, pasiflikler veya yaşıtlarına göre farklılıklar

+ Konsantrasyon gerektiren eylemler esnasında başarı düşüşü

Bu tarz göstergelerle karşılaşmanız durumunda doğrudan medikal çocuk doktorlarına başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

Yasal Uyarı
Kocaman Bi' Site üzerinde yayınlanan Persentil hesaplama aracı, Amerika'da faaliyet gösteren National Center for Health Statistics adlı kurumun halka açık olarak yayınladığı verilerle oluşturulan bir script üzerinden inşa edilmiştir. Kocaman Bi' Site, Persetil Hesaplama aracının doğru veri sunma isabetliliği ile alakalı bir iddiada bulunmamaktadır. Aracın kullanım amacı yalnızca bireysel olmalıdır ve ebeveynlerin kişisel takipleri için düşünülmüştür. Resmi büyüme verilerinin uzman medikal çocuk doktorları eşliğinde yapılması tavsiye edilmektedir.
Referans
National Center for Health Statistics. CDC Growth Charts: United States. www.cdc.gov/growthcharts/. Accessed June 26 2000 Curves in "Individual Growth Charts"; data tables for curves in "Data Files".