Sevimli Sayılar

Zeka Geliştiren Masal

Yaş
4-6
Okuma Süresi
9 dk
Kategori
Eğitici ve Öğretici Masal
Unsur
Matematik Masalı
Yayınlanma Tarihi
3/11/2022
Yazar
Büşran Betül Kaya

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, köylerden birinde Yogo, Yomi ve Tom adında üç arkadaş yaşarmış. Yogo her sabah kahvaltısını yapar, sonra arkadaşlarıyla birlikte kendilerine yaptıkları ahşap kulübenin oraya ormana koşarak giderlermiş.

Yomi matematik çok severmiş. Soruları bir sopa yardımıyla yere yazarmış. Toplamayı kendi kendilerine öğrenmişler. Yomi yere rakamlar yazıp Yogo’ya sormuş. ‘’3+1 kaç yapar Yogo?’’ Yogo hemen cevap vermiş. ‘’Çok basit sordun dört eder’’ diye bağırmış. ‘’O zaman söyle’’ demiş Yomi; ‘’50+10 kaç eder?’’ Diye sormuş sevinçle ve sopayla toprak yere yazmış toplamış. Yogo gelmiş ikisini toplamış. ‘’Altmıııışşş..’’ diye bağırmış. Matematik çok güzel ve eğlenceliymiş onlar için.

REKLAM

Bir süre sonra arkadaşları Tom gelmiş. O matematiği hiç sevmezmiş, çünkü düşünürken yoruluyormuş, öyle diyormuş arkadaşlarına. ‘’Canım arkadaşlarım sizi çok özledim’’ demiş gelir gelmez sarılmışlar. ‘’Hoş geldin Tom biz de matematikle ilgileniyorduk, gel bakalım şu iki sayıyı toplayabilir misin?’’ demiş Yomi.

REKLAM

Tom hemen başlamış söylenmeye. ‘’Ben toplamak istemiyorum, sayıları hemen unutuyorum’’ demiş. ‘’O zaman en başından başlayıp her gün çalışalım. Matematik çok eğlenceli, sen de çok seveceksin biliyorum bak şimdi’’ diyip ağaçtan iki elma toplamış. ‘’Bu elimde bir tane var, bu elimde bir tane daha var toplam kaç etti? ‘’İkii..’’ demiş Tom sevinçle.

REKLAM

Sonra birkaç elma da kendisi toplayıp yan yana eklemiş. İkiyle biri toplamış, hatta en son ilerleyip sekizle biri toplamış, dokuzla biri toplamış. Tüm gün elmalarla ve sayılarla zaman geçirmiş. Bir konuya başından başlamak ne güzelmiş, diye düşünmüş. ‘’Zor şeyleri ilk başında anlamamıştım ama sizin sayenizde her şeyi sıra sıra öğreneceğim.

REKLAM

Bugün birlerle toplama işlemi yaptım, yarın da ikilere geçelim, ama onları küçük çiçeklerle yapalım, eve giderken annelerimize de götürürüz hem’’ demiş. Çok güzel bir fikir olduğunu düşünmüş Yomi ve Yogi. Eve elmaları yiyerek gitmişler. Artık Yogo, Yomi ve Tom matematiği birlikte severek çalışıyorlarmış. Hayatın içindeki her anda toplama işlemi yaparak eğleniyorlarmış.

Yaş Grubu Etiketi:
4 Yaş Masalı
Kendi Yazdığın Masallar Yüzbinlerce Kişi Tarafından Okunsun İster Misin?
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum