Emzirme Döneminde En Çok Yapılan Hatalar

Bebeğimi Nasıl Emzirmeliyim?

Yazar
Alper Bülent
Kategori
Anne Sağlığı
Tarih
28/10/2020

Doğum sonrası emzirme süreci, yeni doğan bebeğinizin gelişimi için çok önemli. Emzirme esnasında yapılan yaygın hatalar da dahil olmak üzere sorunları da yok değil. Emzirme konusunda eğitim eksikliğinden veya etrafınızdakiler tarafından sürdürülen efsanelerden kaynaklansın, bu hataları yapmak kolaydır. Ancak birçok annenin karşılaştığı ortak sorunları ve bunları nasıl düzelteceğinizi anlamaya zaman ayırırsanız, siz ve bebeğiniz çok daha mutlu olacaksınız. İşte bu sorunlardan bazılarını sizler için derledik.

Emzirme döneminde annelerin bilmesi gereken hatalar ve diğer pratik bilgileri inceledik! Emzirme döneminde en sık yapılan hatalar nelerdir? Emzirmek doğrusu ve yanlışı olan bir eylem midir? Emziren anneler nelere dikkat etmelilerdir?

1. Ağrının Normal Olduğunu Düşünmek Bir Hata Olabilir

Emzirmeyi ilk öğrendiğinizde biraz ağrı beklense de, devam eden ağrı normal değildir. Uluslararası kurul sertifikalı emzirme danışmanı Nadine Fournier, bunun annelerin yaptığı yaygın bir hata olduğunu söylüyor - emzirme sırasındaki ağrının normal ve beklenen bir şey olduğunu düşünüyorlar. Ek olarak ağrıdan kurtulmanın püf noktasının ona neyin sebep olduğunu belirlemek olduğunu belirtti - bunun nedeni zayıf kavrama, dolanma veya çocuğun dil bağı olabilir. Soruna neyin sebep olduğunu anlamak için ağrıyla uğraşıyorsanız, bir emzirme danışmanına ulaşmak en iyisidir.

Emzirme döneminde annelerin bilmesi gereken hatalar ve diğer pratik bilgileri inceledik! Emzirme döneminde en sık yapılan hatalar nelerdir? Emzirmek doğrusu ve yanlışı olan bir eylem midir? Emziren anneler nelere dikkat etmelilerdir?

2. Standart ve Genel Bir Programa Göre Beslemek

Bebeklerinin bir programa göre beslenme gerektiğini düşünen annelerin bu konuda hata yaptığını söyleyebiliriz. Bebeğinizi bir programda tutmaya çalışmak aslında süt miktarınızı azaltabilir ve sütünüzün yağ içeriğini düşürebilir. Bebeğinizi belirli bir zaman diliminde tutmaya çalışmaktansa, bebeğinizi sadece acıktığında beslemek en iyisidir.

Emzirme döneminde annelerin bilmesi gereken hatalar ve diğer pratik bilgileri inceledik! Emzirme döneminde en sık yapılan hatalar nelerdir? Emzirmek doğrusu ve yanlışı olan bir eylem midir? Emziren anneler nelere dikkat etmelilerdir?

3. Biberon veya Emzik Kullanım Zamanı

Başka bir yaygın hata da bebeğe çok erken bir biberon veya emzik vermektir. Beklentiler, emzirmeyi başarıyla başlatmadan önce biberon vermenin sizi başarısızlığa sürükleyebileceğini, çünkü sütü biberondan çıkarmak kendi göğsünüzden çok daha kolay olduğunu ve bebeğinizin bu kolaylık için biberonu tercih edebileceğini belirtti. Emzirmenin temelleri ayrıca, çok erken bir emzik takmanın meme başı karışıklığına neden olabileceğini, ancak bu ilk haftalarda bebeğinize göğsünüz yerine bir emzik verirseniz süt tedarikinizi de bozabileceğini öne sürdü.

4. İçgüdülerinize Güvenmemek ve Bebeğin Yeterli Süt Almadığını Düşünmek

Emzirmeye çalışırken içgüdülerinizi dinlemek zor, biliyoruz. Sadece doğruyu yapmak istiyorsunuz. Emzirme danışmanları, annelerin içgüdülerine güvenmemeleri ve bebeklerini dinlememeleri olarak gördüğü yaygın bir emzirme hatası olduğunu söylüyor. Bu iki şeyi yapmazlarsa, sonunda bebeklerinin yeterince süt almadığına inanırlar ve ihtiyaç duymadıkları zaman takviyeye yönelirler. Uzmanlar bebeğinizin yeterince süt aldığına dair işaretleri bilmenin önemli olduğunu belirtti. Bebeği acıktıklarında besleyin, ihtiyaçlarını dinleyin ve iyi olacaksınız.

5. Sütünüzün Az Olduğunu Düşündüğünüz İçin Mamaya Başvurmak

Emziren annelerden defalarca duyduğumuz bir şey varsa, bu, sütlerinin az olduğu ve  mama takviyesi yapmak istedikleri endişesidir. Uzmanlar “Bir annenin düşük süt tedarikinin aslında olmadığını, düşündüğü şeyin aslında mevcut olmadığını ve mama vermenin mevcut sütünü azaltabileceğini” belirtti. Tedarikinizin gerçekten düşük olduğunu düşünüyorsanız, en iyi eylem planını belirlemenize yardımcı olması için bir emzirme danışmanı arayın.

6. Emzirme veya Süt Pompalama Seanslarını Atlamamak

Bu, süt üretiminizi artırmanın en iyi yoludur - vücudunuzun daha fazla süt üretmesi için daha fazla süt çıkarmanız gerekir. Pompalama seanslarını atlamak veya kaçırılan bir beslemeyi bir pompalama seansıyla değiştirmemek büyük bir mesele haline gelebilir. İyi bir süt tedarikini sürdürmek için bebeğiniz her biberon aldığında pompalamanız gerektiğini, böylece vücudunuzun aç bir çocuk için aynı miktarda süt üretmeye devam etmesi gerektiğini belirtti.

7. Beslenmenizden Bir Şey Çıkarmamalısınız

Doktorlar en yaygın emzirme hatalarından birinin, annelerin gerçek bir sebep olmaksızın diyetlerinden bir şeyleri kesmesi olduğunu söylüyor. "Evet, bazı bebeklerin gerçek alerjileri veya hassasiyetleri vardır, ancak çoğu anne bebek sorunlarına neden olmadan istediklerini yiyebilir" diyor. "Aslında, çok çeşitli yiyecekler, bebeği ailenin gelecekteki diyetine hazırlayan sütün tadında küçük değişikliklere neden olur." Çocuğunuzun belirli bir yiyeceğe alerjisi olduğunu düşünüyorsanız, bundan kaçınabileceğinizi, ancak emziriyorsunuz diye diyetinizden kısıtlanacak yiyeceklerin bir listesi bulunmadığını belirtti.

8. Hastalık Durumunda Emzirmekten Kaçınmak

En yaygın sorulardan biri de “Hasta olduğumda veya öksürük ve üşüdüğümde emzirmeyi bırakmalı mıyım?”. Anne, enfeksiyonu bebeğe geçirmek istemediği için hasta olduklarında sıklıkla emzirmeyi bırakır. Bu kesinlikle bir hatadır.

Hastalandığınızda emzirmeye devam etmelisiniz, çünkü hastalığınıza karşı antikorları anne sütü yoluyla bebeğinize geçireceksiniz. Böylece enfeksiyonunuza yakalanmış olsalar bile sizden alınan antikorlarla daha hızlı iyileşeceklerdir.

Önemli Hatırlatma: Bu noktada her eylem kendine özgü reaksiyon gerektirebilir. Bu nedenle bu tarz bir durumla karşılaştığınızda doktorunuzla iletişim kurun.

Buradan Devam Et!