Kırmızı Saçlı Prens

Klasik Bebek Masalı

Yaş
0-3
Okuma Süresi
9 dk
Kategori
Kısa Bebek Masalı
Unsur
Uyku Masalı
Yayınlanma Tarihi
3/11/2022
Yazar
Feyza Kemal

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde uzak diyarlarda bir şato varmış. Bu şatoda kraliyet ailesi yaşıyormuş. Kral, kraliçe ve iki prens huzur içindelermiş. Prenslerden biri kırmızı saçlı prensmiş. Bu prensin saçları kıpkırmızıymış. Prens, saçlarını hiç sevmiyormuş.

Diğer prens ise sarı parlak saçları olan yakışıklı, güçlü bir prensmiş. Günlerden bir gün, Kral olan baba oğullarını yanına çağırmış. Kral çok hastaymış. Kocaman görkemli bir yaakta hasta halde yatıyormuş. Kral oğullarına dönüp konuşmaya başlamış ‘’ Oğullarım, ben ölmek üzereyim.

REKLAM

İkinizden birinin tahta geçmesi lazım. İkinizi de seviyorum ve ikinize de güveniyorum. Ancak kimin daha iyi kral olacağını görmem için size bazı testlere sokacağım.’’ Sarı saçlı prens keninden emin bir şekilde gülümsemiş. Yakışıklı ve güçlü olduğunun farkındaymış. Kırmızı saçlı prens başını eğmiş çünkü asla kral olamayacağını düşünüyormuş.

Gel zaman git zaman, kral biraz daha iyileşmiş ve testler başlamış. Kral oğullarına dönmüş ve ilk test olarak dış görünüşlerini puanlayacağını söylemiş. Baba sarı saçlı prense dönmüş ‘’ Oğlum, senin tüm fiziki unsurların kral olmaya uygun. Yakışıklı ve güçlüsün.’’ Baba, kırmızı saçlı prense dönmüş. ‘’Oğlum seni çok seviyorum.

REKLAM

Ama kırmızı saçlı birisi kral olursa halk ne der? Bu yüzden ilk puanı sarı saçlı prense vereceğim.’’ Demiş. Kırmzı saçlı prens çok üzülmüş. Kral, oğullarından habersiz bir test daha yapmış. Prensler bahçede ata binerken, kral yanlarına dilenci kılığında birisini yollamış. Kral uzaktan olanları izliyormuş. Dilenci önce sarı saçlı prense yaklaşmış ve çok aç olduğunu söylemiş.

Prens dilenciye alaycı bir tavırla gülerek, bir tekme savurmuş. Dilenci yere düşmmüş. Bunu gören kırmızı saçlı prens hemen dilencinin yanına koşup onu yerden kaldırmış. Yakınındaki bir hizmetçiye, dilenciye yemek vermesini, güzel kıyafetler vermesini ve biraz da altın vermesini söylemiş. Kral bu olanları görünce gururla gülümsemiş.

REKLAM

Kral oğullarını yanına çağırmış ve ‘’Oğullarım kararımı verdim, bana bir şey olduğunda tahta çıkacak olan kişiyi belirledim. Size iki est yaptım. Ama birisinden haberiniz yoktu. Dilenciyi ben gönderdim.’’ Kral kırmızı saçlı prense dönerek devam etmiş ‘’Oğlum, sen ne kadar iyi kalpli olduğunu kanıtlandın.

REKLAM

Kral olmak için merhamet sahib olmak çok önemlidir. Saçların seni farklı yapsa bile, kalbin herşeyden daha önemli. Seninle gurur duyuyorum. Benden sonraki kral sen olacaksın.’’ Demiş ve sonsuza dek mutlu yaşamışlar.

Yaş Grubu Etiketi:
3 Yaş Masalı
Kendi Yazdığın Masallar Yüzbinlerce Kişi Tarafından Okunsun İster Misin?
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum