Bebek Odası Hazırlanırken Bilinmesi Gereken Detaylar

Bebek Odası Nasıl Hazırlanır?

Yazar
Yağmur Süer
Kategori
Ebeveynlik
Tarih
10/13/2020

Bir ebeveyn olarak bebek odası tasarlamak eğlenceli ve güzel bir deneyim olacaktır çünkü bir süreliğine vaktinizin çoğunu orada geçireceksiniz ve bebeğinizin bazı ilklerine, unutulmaz anlarına orada tanıklık edeceksiniz. Bu yazımızda bebek odası tasarlarken ve bebek odası eşyaları seçerken hangi kriterleri göz önünde bulundurmalıyız, hangi bebek eşyası özelliklerine dikkat etmeliyiz ve modeller arasında kaybolmamak için önce hangi bebek odası eşyalarından başlamalıyız gibi soruların cevaplarını sizlerle buluşturmak istiyoruz.

İlk Adım - Çocuk Odası Nasıl Dekore Edilir?

İlk adımda bebeğinizin odası için mobilya ve tekstil ürünlerinin tarzına karar vermelisiniz, sonrasında buna uygun bir duvar rengi veya duvar kağıdı seçmek işinizi daha çok kolaylaştıracaktır. Renklerin insan psikolojisi ve enerjisi üzerindeki etkileri gözetildiğinde, çocuk odasının mobilya ve tekstil tarzını "sakin, ferah ve dingin" bir yönde tutmakta fayda olacaktır. Daha sonra belirlediğiniz tarz doğrultusunda aklınızdaki fikirden yola çıkarak mobilyaları seçebilirsiniz. Doğrudan bebek odası takımları bakmak da size yardımcı olur çünkü hepsini ayrı ayrı almak size daha fazla vakit kaybettirir ve ek olarak maliyeti yükseltebilir.

Bebek Yatağı - Bebek Yatağı Nasıl Seçilir?

Bebek yatağı için düşünülmesi gereken en önemli durumlardan bir tanesi bebeğinizin vücut yapısına uyum sağlaması ve bebeğinizin uyurken rahat etmesidir. Bebeğiniz için ilk aylarda sert bir yatak tercih etmelisiniz çünkü sert yataklar yeni doğmuş bebeklerin daha iyi nefes almasını sağlar. İlk aylarda ebeveynler bebeklerine yakın uyumalıdırlar, onları sürekli kontrol etmeleri gerekir. Bebek 6 aylık olduktan sonra kendi odasında yeni bir bebek yatağı alabilirsiniz, vücudu büyüyeceği için daha büyük bir yatağı tercih edebilirsiniz, yatak seçiminiz yine sert olmalı çünkü bebeğiniz artık daha çok hareket edecektir. 1 yaştan sonrası için seçenekler daha da çoğalmaktadır, bu durumda aldığınız yatağın uzun ömürlü olmasına dikkat ederek seçebilirsiniz.

Bebek Beşiği - Beşik Alınmalı Mıdır?

Beşik seçerken dikkat etmeniz gereken en belirli özellikler, beşiğin güvenli olması, taşınabilirlik, konforlu olması, fonksiyonları ve ekonomik uygunluğudur. Bu kriterlere uygun bir bebek beşiği tercih etmelisiniz. Mümkünse tercihinizi portatif bebek beşiklerinden yana kullanabilirsiniz. Bebek sağlığını tehlikeye atmamak için doğal malzemelerden yapılmış mobilyalar tercih etmeniz gereklidir. Güzel göründüğünü düşünseniz de, bebek beşiklerinin içine gereksiz süs eşyası veya yastıklar bebeğiniz için tehlike oluşturabilir. Bebeğinize hava alacağı bir alan sağladığınızdan emin olun.

Dolap, Karyola, Şifonyer

Özellikle odanızın büyüklüğüne oranla seçmeniz gerekir. Eğer eşyalarınız çok fazla yer kaplıyorsa dekorasyon o kadar da iyi görünmeyebilir. Bu yüzden ölçülerinizi iyi bir şekilde almanızı tavsiye ediyoruz. Genellikle bebek oda takımları beraber satılmakta olup isterseniz kendi tercihinize göre bebek odasını şekillendirebilirsiniz.

Duvar Boyası ve Duvar Kağıdı - Bebek Mobilyaları

Bebeğiniz doğduğu andan itibaren zamanının çoğunu uyuyarak geçirir. Bu yüzden uyumadan önce onları güzel bir moda sokabilmek için bebeğinizin odasında yumuşak renkler tercih etmelisiniz. Yumuşak renkler genellikle daha yatıştırıcıdır. Buna karşın, odada canlı renklerin kullanımı ise bebeğinizin enerjik olmasını tetikler. Dekorasyonda kullanacağımız bütün malzemelerin doğal olduğundan emin olmalıyız çünkü kimyasal içerikli zararlı ürünler, sadece bebekler için değil bütün insanlar için kötü sonuçlar doğurur.

Halı - Doğru Bebek Odası Halısı Nasıl Seçilir?

Bebeğiniz, emeklemeye başladığında halının organik olmasının ne kadar önemli olduğunu göreceksiniz. Ayrıca geleceği düşünerek, bebeğiniz enerjik olmaya başladığında halının kaymaması ve şiddetli düşme tehlikelerine karşı bebeğinizi koruması beklenmektedir. Bebek odaları için genellikle halıflex yada büyük halılar önerilir, doğal içeriği nedeniyle doğrudan ahşap zeminler de tercih edilebilir.

Perde - Bebek Odası Perdesi Nasıl Olmalı?

Bebeğinizin odasında stor perdeler tercih etmeniz, temizlik bakımından sizi rahat ettirecektir ve diğer klasik perdelere nazaran kısa kalması da bir avantajdır. Çünkü yere uzanan perdelerin daha fazla toz kaldıracağını biliyoruz. Bebek yatağı ve bebek beşiği için uyumlu olabilecek renkler tercih edebilirsiniz. Koyu renkli ve güneş ışığı geçirmeyen bir yapıya sahip olan "Black Out Perde" tercih etmeniz bebeğinizin özellikle uykusuz geceler sonrası daha kesintisiz bir uyku uyumasına yardımcı olacaktır.

Ekstra Bebek Odası Eşyaları

Sallanan koltuklar ebeveynler için güzel bir kolaylıktır çünkü anneler burada bebeğini emzirebilir ve uyutabilir. Aynı zamanda anne ve baba için bebekle oyun oynama sonrası güzel bir dinlenme noktası olacaktır.

Bebek odası dekorasyonunda eşyaların uzun vadede kullanılabilme özelliğini ön planda tutmaya çalışın. Özellikle bebek yatağı ve bebek beşiği için organik, kullanışlı, portatif ve güvenli eşyalar seçmeye çalışmalısınız. Bu eğlenceli dekorasyonda siz ebeveynlere kolay gelsin dileklerimizi iletiyoruz.

Buradan Devam Et!